Krzysztof Ożóg – Korona i Krzyż. Czas Piastów i Jagiellonów
Wydawnictwo : Biały Kruk
Seria : nd
Rok wydania : 2012
Wydanie : I
Nakład : bd
ISBN :[zasłonięte]978-8353-130-5
Stron : 216
Format : 210x258mm
Oprawa : twarda z obwolutą
Opis:Jak to się stało, że młode europejskie państwo, powstałe w X wieku na peryferiach średniowiecznego chrześcijaństwa, w XV wieku było już potęgą, mocarstwem? Dlaczego w XV-wiecznym Krakowie żyło tak wielu świętych i błogosławionych? Co sprawiło, że Mieszko I i Bolesław Chrobry stworzyli państwo, które nie tylko przetrwało późniejsze kryzysy, ale stało się też nieodłącznym elementem europejskiego ładu? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka prof. Krzysztofa Ożoga. W jednym tomie – pierwszym w bezprecedensowej serii „Kościół na Straży Polskiej Wolności” – autor zmieścił historię Polski od chrztu Mieszka I w 966 r. po śmierć ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta Augusta, w 1572 r. Te sześć stuleci to niezwykły czas kształtowania się polskiej duszy w zgodzie z Ewangelią i misją Kościoła katolickiego.
Autor barwnie i z niesłychaną erudycją opisuje nie tylko historie władców, ale i niezwykłych duchownych, których owoce męczeństwa wzmagały siłę polskiego narodu. Opowiada też o niezwykłych kobietach, których modlitwa, poświęcenie i troska umacniały nasz naród, o dawnych uczonych, takich jak mistrz Wincenty (zwany później Kadłubkiem), Paweł Włodkowic czy Stanisław ze Skarbimierza, którzy na co dzień wspierali swą mądrością rządzących, a których dzieła stanowią do dziś fundament europejskiej historii i stosunków międzynarodowych.
Książka, która wiedzie nas przez czasy odległe, jest zaskakująco aktualna. Pokazuje, jak powinno funkcjonować zdrowe państwo. Historia dowodzi, że za każdym razem, gdy władza podnosi rękę na wiarę, jak uczynił to np. Bolesław Szczodry, zabijając św. Stanisława, Polska pogrąża się w kryzysie. Gdy zaś władza odpokutowuje swoje grzechy, jak było w przypadku Kazimierza Wielkiego, to Polska „skazana” jest na wielkość.
Mądrej i barwnej opowieści Krzysztofa Ożoga towarzyszą zdjęcia wybitnego artysty i patrioty, Adama Bujaka, który przywołuje liczne ślady dawnej, wspaniałej Polski.
Spis treści :1. Fundamenty polskiej wolności. Czasy Piastów i Jagiellonów
2. Narodziny monarchii piastowskiej i jej chrystianizacja3. Oblacja państwa przez Mieszka I Stolicy Apostolskiej4. Św. Wojciech Sławnikowic, Bolesław Chrobry i Otton III – powstanie gnieźnieńskiej metropolii kościelnej5. Pięciu Braci Męczenników i początki monastycyzmu w Polsce6. Umacnianie chrześcijaństwa w polskim społeczeństwie przez Bolesława Chrobrego i Mieszka II7. Kryzys w dynastii piastowskiej i jego tragiczne skutki dla państwa i Kościoła8. Zniszczenie centralnej dzielnicy monarchii polskiej przez księcia czeskiego Brzetysława
9. Odbudowa państwa polskiego i struktur Kościoła przez Kazimierza Odnowiciela10. Odnowienie kościelnej metropolii gnieźnieńskiej za rządów Bolesława Szczodrego11. Męczeństwo biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa12. Utrata korony królewskiej i konflikty w dynastii Piastów13. Chrystianizacja Pomorza i walka o utrzymanie niezależności polskiego Kościoła14. Kościół jako mediator w sporach między Piastami w okresie senioratu15. Rozwój struktur Kościoła polskiego w XI-XII wieku16. Życie duchowe społeczeństwa polskiego w pierwszych wiekach po przyjęciu wiary chrześcijańskiej17. Kształtowanie się fundamentów kultury chrześcijańskiej w Polsce piastowskiej18. Zmagania o wolność Kościoła w trzynastowiecznej Polsce19. Mendykanckie ożywienie ewangelizacyjne w polskim Kościele20. Nowy posiew świętych w Polsce XIII wieku21. Kanonizacja Stanisława ze Szczepanowa biskupa i męczennika przełomowym momentem w dziejach polskiego Kościoła i narodu22. Krystalizacja polskiej tożsamości narodowej23. Odnowienie Królestwa Polskiego24. Duchowni w służbie Królestwa Polskiego za panowania ostatnich Piastów25. Andegaweńscy sukcesorzy polskiego tronu26. Zabiegi o małżeństwo Jadwigi i Jagiełły i narodziny unii polsko-litewskiej27. Dzieło chrystianizacji Litwy28. Wspólne rządy pary królewskiej29. Uniwersytet Krakowski - „szczęśliwa fundacja królów Polski”30. Kościelne fundacje Jadwigi i Jagiełły31. Monarsza troska o duchowieństwo32. Najpiękniejsza z polskich władców – święta królowa Jadwiga33. Droga domu Jagiellonów do potęgi34. Przestrzeń wolności w monarchii Jagiellonów – ku demokracji szlacheckiej35. Posługa myślenia uczonych polskich36. „Szczęśliwy wiek” - święci polscy37. Próba polskiej wolności – ruch reformacyjny38. Dziedzictwo Piastów i JagiellonówStan książki bardzo dobry, nowa, okładka zgodna ze zdjęciem. Zobacz inne moje aukcje. Dane do przelewu otrzymasz w liście od Allegro informującym Cię o wygraniu aukcji (na samym dole).