PRZEDMOWA
Rozwój nauk technicznych i postęp w produkcji sprzętu technicznego są ściśle związane z doskonaleniem metod pomiarowych wielkości podstawowych z danej gałęzi wiedzy.
Możliwość mierzenia tych wielkości pozwala na ilościową analizę zachodzących zjawisk i wysnuwanie z niej wniosków prowadzących do coraz lepszego i pełniejszego wykorzystania zjawisk i praw przyrody dla potrzeb człowieka.
Rozwój techniki świetlnej obejmującej zagadnienia wytwarzania światła i racjonalnego wykorzystania go do oświetlania miejsc pracy wzrokowej zależy również od poznania i opanowania metod pomiarowych wielkości fotonie trycznych.
Metody te biorące swój początek z optyki zatraciły z biegiem czasu charakter fizykalny i przystosowując się do potrzeb techniki świetlnej stworzyły odrębny dział miernictwa, zwanego miernictwem techniki świetlnej.
W niniejszej książce starałem się przedstawić obecny stan Lej gałęzi miernictwa. Zakres, który obejmuje, ogranicza się do najczęściej spotykanych zagadnień w naszych laboratoriach naukowych i przemy^--v;-vh.
Forma opracowania książki jest tak pomyślana, aby
omówienia
zasad pomiaru dawała mniej wyrobionym wr tej dziedzinie pomiarowcom dokładny opis przeprowadzenia pomiaru i sposób obliczenia jego wyników. Ponadto podałem w niej wiele wskazówek praktycznych dotyczących organizacji i wyposażenia pracowni fotometrycznych, wskazówek, których podstawą w znacznej mierze były własne dwudziestoletnie doświadczenia w tej dziedzinie. Cel tej książki będzie osiągnięty, trud w nią włożony sowicie nagrodzo-