Należy pić codziennie wyłącznie czystą, miękką wodę o słabej mineralizacji. Twarda woda powoduje powstawanie kamieni w nerkach. Za wodę słabo zmineralizowaną uznaje się wodę, której mineralizacja wynosi 0,3–1,5 g/l. Woda o większej mineralizacji jest zwana leczniczą, jednak zaleca się spożywać ją tylko sporadycznie. Woda powinna również być niegazowana, ponieważ gazy podrażniają żołądek i przyczyniają się do powstawania zgagi.
Jesteśmy stworzeni w taki sposób, że woda jest nam bardziej potrzebna niż pożywienie. Im człowiek jest starszy, tym mniejsza jest zawartość wody w jego organizmie. Spożywanie wody w wystarczającym stopniu stanowi jeden z warunków zdrowego trybu życia.
Osoba dorosła powinna codziennie wypijać 2–2,5 l wody. Szklanka wody rano, na czczo, pomaga organizmowi szybciej się obudzić, pobudza układ nerwowy i poprawia ogólne samopoczucie. Po szklance wody zaleca się wpijać również 30 minut przed obiadem i kolacją, a także po upływie 1–1,5 godz. po posiłku. W ciągu dnia wodę należy pić w małych ilościach, niewielkimi łykami – w ten sposób woda szybciej zostanie przyswojona.