Kurs szwedzkiego jest jednym z nielicznych podręczników do nauki tego języka stworzonych specjalnie dla polskiego odbiorcy. Umożliwia intensywną naukę szwedzkiego od podstaw do poziomu średnio zaawansowanego. Jest polecany zarówno osobom, którym język szwedzki przyda się w pracy, na studiach, jak i w celach turystycznych.
Materiały zostały opracowane według komunikacyjnej metody nauki. Bazują na sytuacjach z życia wziętych i współczesnym słownictwie. Gramatyka ograniczona jest do niezbędnego minimum i wyjaśniona w bardzo przystępny sposób, na konkretnych przykładach. Ucząc się na kursie ESKK, poznają Państwo nie tylko język szwedzki, ale i samą Szwecję. Dowiedzą się Państwo sporo o kulturze, historii, atrakcjach turystycznych, a także o życiu codziennym mieszkańców Szwecji.
Lekcje zawierają wiele ciekawych, nieszablonowych ćwiczeń oraz materiały do powtórek. Na końcu każdego zeszytu znajdziesz klucz odpowiedzi. Dzięki temu możesz samodzielnie sprawdzać swoje postępy.
Do kursu dołączamy tzw. czerwony filtr, który pozwala „nie oszukiwać” podczas wykonywania niektórych ćwiczeń (nałożony na czerwony tekst – ukrywa go).
Co piąty zeszyt poświęcony jest powtórce wcześniej przerabianego materiału (te lekcje wprowadzają mniej słownictwa, główny nacisk położony jest w nich na powtórki słownictwa i gramatyki).
Każdy zeszyt kończy się pracą domową, którą możesz wysłać swojemu nauczycielowi do sprawdzenia.
Płyty CD zostały nagrane specjalnie na potrzeby tego kursu. W pracy nad materiałami audio brali udział rodowici Szwedzi. Każdej lekcji przypisana jest konkretna płyta: zawiera ćwiczenia na rozumienie ze słuchu, nagrania prawidłowej wymowy oraz dialogi. Płyty CD stanowią integralną część kursu – uzupełniają lekcje w zeszytach.
Opieka nauczyciela to bardzo ważny element kursu „Szwedzki dla początkujących”. Twój nauczyciel – doświadczony lektor szwedzkiego– będzie sprawdzał Twoje prace domowe, wyjaśniał zagadnienia, które sprawiają Ci problemy, i… motywował do nauki. Odrabianie prac domowych nie jest obowiązkowe. Warto jednak korzystać z tej możliwości sprawdzenia postępów w nauce. Nauczyciel nie wystawia ocen.
- Pakiet 1 – lekcje 1-2
Słownictwo: przedstawianie siebie i innych, zwroty grzecznościowe, podawanie wieku, liczebniki (0-12 i 20-30), podawanie godzin (pełne, niepełne, kwadranse), prosta rozmowa telefoniczna.
Gramatyka: odmiana czasowników w czasie teraźniejszym, forma nieokreślona i określona rzeczowników w lp, zaimki osobowe, pytania ogólne i szczegółowe, przymiotnik w lp i zaimki pytające, przeczenie, czasowniki modalne: „vill”, „kan”, „måste”.
- Pakiet 2 – lekcje 3-4
Słownictwo: pory dnia, godziny (niepełne), rodzina, liczebniki (13-19, 31-50), przedmioty codziennego użytku, urządzenie mieszkania, przy stole.
Gramatyka: czasowniki modalne (cd.), lm rzeczowników i przymiotników (forma nieokreślona), okoliczniki czasu, dopełniacz (imiona własne), zaimki dzierżawcze, zaimek względny „som”.
- Pakiet 3 – lekcje 5-6
Słownictwo: miasto, pytanie o drogę, zakupy odzieży, kolory, liczebniki do 1000, dni tygodnia, urządzenie mieszkania (cd.).
Gramatyka: forma określona rzeczowników (lp i lm), wolno stojący zaimek wskazujący „den” i „den här”, przymiotniki (forma określona), zwrotny zaimek dzierżawczy, przyimki przestrzenne.
- Pakiet 4 – lekcje 7-8
Słownictwo: pogoda, pory roku, miesiące, klimat Szwecji, alfabet, literowanie nazwiska, w restauracji.
Gramatyka: okoliczniki czasu, zaimek „ingen”, konstrukcje z zaimkiem „det”, czasownik z partykułą „tycka om”, forma skrócona odpowiedzi, odpowiedzi „ja”/„nej”/„jo”, czas przyszły z czasownikami „ska” i „tänka”, określenia miejsca i kierunku „där”/„dit”.
- Pakiet 5 – lekcje 9-10
Słownictwo: podróż pociągiem, godziny odjazdu, kartka z podróży, Sztokholm.
Gramatyka: zaimek bezosobowy „man”, pytania zależne, pytania zależne jako zdania oznajmujące, partykuły określające kierunek i miejsce, forma nieokreślona i określona lm nietypowych rzeczowników, liczebniki porządkowe.
- Pakiet 6 – lekcje 11-12
Słownictwo: zakupy (artykuły spożywcze i odzież), przy bankomacie, pieniądze.
Gramatyka: stopniowanie przymiotników i przysłówków, spójnik „utan”, lm rzeczowników (cd.), rzeczowniki policzalne i niepoliczalne.
- Pakiet 7 – lekcje 13-14
Słownictwo: czas wolny, hobby, wyjazd do domku letniskowego, podawanie dat (liczebniki porządkowe).
Gramatyka: przymiotniki stopniowane nieregularnie, czasowniki posiłkowe, liczebniki porządkowe (1-31), określenia częstotliwości, konstrukcja emfatyczna „det är..., som...”, czasowniki „hoppas” i „lova”.
- Pakiet 8 – lekcje 15-16
Słownictwo: choroba, części ciała, apteka, u lekarza.
Gramatyka: czasowniki zwrotne, zaimki zwrotne, czas przeszło-teraźniejszy (perfekt), zaimek „sådan”, zdania poboczne z „innan” i z „medan”, formy supinum, zdania warunkowe z „om”.
- Pakiet 9 – lekcje 17-18
Słownictwo: opowiadanie o zdarzeniach z przeszłości.
Gramatyka: użycie czasu przeszło-teraźniejszego (cd.), użycie czasu przeszłego (preteritum), miejsce okolicznika zdania w zdaniu głównym i pobocznym, czasowniki modalne w czasie przeszłym, dopełniacz rzeczowników i nazw własnych, czasownik „få”.
- Pakiet 10 – lekcje 19-20
Słownictwo: opowiadanie o zdarzeniach z przeszłości, tradycje nocy świętojańskiej, określenia pokrewieństwa.
Gramatyka: okoliczniki czasu, czas przyszło-teraźniejszy (futurum preteritum), forma rozkazująca 1 os. lm, rodzajnik nieokreślony, przeczenia dla rzeczowników „ingen”/„inte någon”, przeczenia „inte heller”/„ingen ... heller”, zaimek „egen”/„eget”/„egna”.
- Pakiet 11 – lekcje 21-22
Słownictwo: szkoła, literatura dziecięca, życie i twórczość Astrid Lindgren.
Gramatyka: płaszczyzna czasowa „teraz” i płaszczyzna czasowa „wtedy”, spójnik „som”, spójniki podrzędne „trots att” i „så ... att”, „tills”, czas zaprzeszły (pluskvamperfekt).
- Pakiet 12 – lekcje 23-24
Słownictwo: szkolnictwo wyższe w Szwecji, nazwy krajów i narodowości.
Gramatyka: spójnik współrzędny „antingen ... eller”, spójniki podrzędne „eftersom” i „för att”, zaimki pytające „vem” i „vilka”, przyimki w zdaniach względnych.
- Pakiet 13 – lekcje 25-26
Słownictwo: geografia Szwecji.
Gramatyka: czasowniki „tycka” i „tro”, mowa zależna z czasownikiem „säga” na płaszczyźnie czasowej „teraz” i „wtedy”, spójnik podrzędny „så att”, szyk wyrazów w zdaniach wykrzyknikowych, zaimki „någon” i „ingen” w funkcji podmiotu.
- Pakiet 14 – lekcje 27-28
Słownictwo: rezerwacja hotelu, wyjazd w góry, prognoza pogody, wiadomości radiowe, awaria samochodu.
Gramatyka: przyimki temporalne „fåre” i „innan”, strona bierna w czasie przeszłym (czasowniki I i II koniugacji), przeczenia „ingen” i „inte ... någon”.
- Pakiet 15 – lekcje 29-30
Słownictwo: w restauracji, potrawy, tradycje Dnia Świętej Łucji.
Gramatyka: imiesłowy przeszłe (perfekt particip), strona bierna w czasie teraźniejszym (I i II koniugacja), czasowniki z dwoma dopełnieniami.
- Pakiet 16 – lekcje 31-32
Słownictwo: prezenty gwiazdkowe, informacje prasowe, wyrażanie opinii, poczta.
Gramatyka: imiesłowy przeszłe, strona bierna z „–s” w czasie przeszłym, strona bierna z „–s” z czasownikami modalnymi, czasownik modalny „böra”.
- Pakiet 17 – lekcje 33-34
Słownictwo: z dziejów Szwecji, atrakcje turystyczne, Lapończycy, uniwersytety.
Gramatyka: szyk zdania w stronie biernej, strona bierna z określeniem sprawcy czynności, imiesłowy przeszłe w liczbie mnogiej (I, II, IV koniugacja), strona bierna „bli” + imiesłów przeszły, zdania warunkowe w trybie przypuszczającym.
- Pakiet 18 – lekcje 35-36
Słownictwo: troska o środowisko naturalne, segregowanie odpadów, na łonie natury.
Gramatyka: miejsce okolicznika zdania „inte” w zdaniu głównym, czasowniki przechodnie i nieprzechodnie, spójniki „förrän” i „utan att”.
- Pakiet 19 – lekcje 37-38
Słownictwo: poszukiwanie pracy, rozmowa kwalifikacyjna, szwedzkie wynalazki.
Gramatyka: okoliczniki zdania, imiesłów przeszły od czasowników III koniugacji, spójniki „ju ... desto” i „ifall”, okoliczniki miejsca i czasu, zaimek względny „vars”, zaimki określające „den”, „det” i „de”.
- Pakiet 20 – lekcje 39-40
Słownictwo: ślub i wesele, w nowym mieszkaniu, przyjmowanie gości.
Gramatyka: zdanie warunkowe w trybie przypuszczającym odnoszące się do przeszłości, zaimek względny „vilket”, konstrukcja emfatyczna, zdania egzystencjalne, czasowniki z partykułą i przyimkiem
Po ukończeniu kursu możesz przystąpić do egzaminu organizowanego przez ESKK. Świadectwo ESKK jest cennym dokumentem potwierdzającym poziom umiejętności zdobytych w trakcie kursu. Wystawione przez ESKK – instytucję o 20-letnim doświadczeniu w edukacji korespondencyjnej – będzie z pewnością Twoim atutem w czasie poszukiwania pracy.
Kurs szwedzkiego dla początkujących to solidne podstawy szwedzkiego, a nawet więcej!
Po ukończeniu kursu z łatwością poradzisz sobie w podróży (na dworcu, na lotnisku, podczas wycieczki po mieście – zarówno pieszo, jak i komunikacją miejską). Będziesz umiał zrobić zakupy, skorzystać z usług banku, zamówić danie w restauracji czy barze. Opowiesz o sobie, swojej rodzinie i zainteresowaniach. Poznasz słownictwo związane z pracą i jej poszukiwaniem.
Bez kłopotów opowiesz lekarzowi o swoim zdrowiu. Będziesz znał także słownictwo dotyczące takich tematów, jak: uroczystości rodzinne, wspomnienia, uczucia, niesamowite historie, wypadki, prawo, zwierzęta, geografia, środowisko, cywilizacja; komputery, Internet, media, informacje itp.