Urządzenie VHF 100i w głównej mierze zaprojektowane zostało pod kątem jego instalacji w panelu, jednak równie dobrze może zostać zainstalowane na dostarczanym w zestawie stojaku. Panel frontowy nowego radiotelefonu jest zbieżny stylistycznie z całą linią oferowanej obecnie elektroniki nawigayjnej firmy Garmin, tj. ploterami, kontrolerem autopilota, czy wyświetlaczem wielofunkcyjnym GMI 10. Na ścianie przedniej radiotelefonu użytkownik znajdzie wszystkie elementy służące obsłudze urządzenia oraz duży podświetlany wyświetlacz, prezentujący informacje o bieżącym stanie. Tuż poniżej ekranu umieszczone zostały przyciski funkcyjne, których działanie zależne jest od aktualnego stanu urządzenia, a których aktualna funkcja opisana jest tekstem wyświetlanym na ekranie. Po lewej stronie ekranu umieszczony jest głośnik, zaś po prawej pokrętła zmiany kanału, głośności oraz regulacji wyciszenia szumów. Po lewej stronie panelu frontowego, pod półprzezroczystą, uchylną osłoną umiejscowiony został przycisk wywołania alarmowego. Na panelu frontowym zainstalowany jest również na stałe przewód łączący z mikrofonem. Sam mikrofon, oprócz przycisku PTT, wyposażony jest również w przyciski umożliwiające zmianę kanałów oraz szybki wybór kanału szesnastego.
Na tylnej ścianie urządzenia, obok sporych rozmiarów radiatora odprowadzającego ciepło z końcówki mocy, umieszczono gniazdo antenowe, oraz wyprowadzono przewody połączeniowe. Oprócz przewodów zasilania, znaleźć wśród nich można przewody portu szeregowego umożliwiające komunikację radiotelefonu np. z ploterem oraz wyjście dla głośnika zewnętrznego.
VHF 100i posiada funkcje skanowania kanałów. Dostępne są opcje skanowania wszystkich kanałów, jak również funkcję Dual Watch oraz Tri Watch, umożliwiające skanowanie kanału 16 oraz odpowiednio 1 lub 2 kanałów wybranych przez użytkownika. Nadawanie możliwe jest w jednym z dwóch poziomów mocy wyjściowej - 1 lub 25W, przy czym dla wybranych kanałów domyślnie włączone jest ograniczenie mocy do 1W. Tor odbiorczy posiada również możliwość zmiany jego czułości (dwa ustawienia - tryb lokalny i tryb nasłuchu stacji odległych), co może okazać się przydatne np. w portach.
Jedną z funkcji realizowanych przez radiotelefon VHF 100i jest ATIS, czyli system automatycznej identyfikacji nadawcy. System ten wykorzystywany jest na niektórych wodach śródlądowych w Europie, a jego działanie polega na automatycznym wysyłaniu w czasie nadawania cyfrowych danych o jednostce pływającej, które pozwalają na jej jednoznaczną identyfikację stacji odbiorczej.
Radiotelefon VHF 100i wyposażony jest również w DSC klasy D, co umożliwia wysyłanie i odbieranie raportów alarmowych DSC (z możliwością wyboru typu zagrożenia). Jednocześnie, dzięki możliwości połączenia radiotelefonu z ploterem z użyciem protokołu NMEA 0183, istnieje możliwość korzystania z funkcji DSC zaimplementowanych w samym ploterze. W pamięci radiotelefonu przechowywany może być również katalog numerów MMSI innych stacji, dzięki któremu możliwe jest nawiązywanie łączności z użyciem wywołania selektywnego. W ramach wywołania selektywnego możliwe jest również skorzystanie z funkcji wywołania grupowego, z użyciem kilku numerów MMSI jednocześnie.
Jedną z funkcji DSC jest również możliwość wysyłania żądań raportu pozycji oraz odbierania takich raportów od innych stacji nadawczych. W przypadku połączenia radiotelefonu z ploterem, możliwe jest również śledzenie pozycji tych obiektów korzystając z funkcji plotera. W pewnym sensie rozwinięciem tej funkcji jest możliwość automatycznego śledzenia aktualnego położenia max. 3 jednostek pływających. W trybie tym, radiotelefon automatycznie wysyła co 5 min żądanie raportu pozycji, aby na ekranie plotera możliwe było śledzenie aktualnego położenia tych 3 jednostek.
VHF 100i przechowuje w swojej pamięci dziennik łączności DSC. Dla każdego odebranego wywołania DSC zapisywane są stacja nadawcza, typ wywołania, jego data i czas oraz jeśli dane te są dostępne - pozycja jednostki która nadała wywołanie. Dziennik ten wykorzystać można m.in. do nawiązania połączenia z użyciem wywołania selektywnego, czy też do zapisania numeru MMSI jednostki w katalogu MMSI.
Katalog MMSI zapewnia możliwość nadania znanym użytkownikowi numerom MMSI czytelnej nazwy tekstowej, którą następnie będą identyfikować się one np. w dzienniku DSC. W ramach katalogu MMSI możliwe jest również tworzenie grup numerów.
Radiotelefon wysysłając wywołanie DSC, może wysyłać je w połączeniu z danymi o bieżącej pozycji jednostki. Jeśli VHF 100i zostanie połączony z ploterem, dane te pochodzić będą z odbiornika GPS. Istnieje jednak również możliwość ręcznego wprowadzenia pozycji, która zostanie wysłana wraz z wywołaniem DSC. Radiotelefon będzie wówczas co 4 godziny przypominał o konieczności zaktualizowania wprowadzonej pozycji.