Wszystkie książki posiadamy na stanie! Wysyłamy w przeciągu jednego dnia roboczego!
Tytuł: Nowoczesne metody zarządzania ryzykiem finansowym
Autor: Gątarek Dariusz, Maksymiuk Robert, Krysiak
Marek, Witkowski Łukasz
Wydawnictwo: WIG-Press
Wydanie: 2001
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 212
ISBN: 838
[zasłonięte]4869
Nowoczesne metody zarządzania ryzykiem finansowym to pierwsza monografia polskich autorów poświęconą teorii i praktyce zarządzania ryzykiem kredytowym i rynkowym.
W części pierwszej autorzy przedstawiają metodę Wartości Zagrożonej (Value-at-Risk, VAR) wykorzystywaną w zarządzaniu ryzykiem instrumentów rynkowych. Zaczynają od zdefiniowania pojęcia ryzyka i przedstawienia na przykładzie słynnych katastrof finansowych zasadniczych błędów popełnianych przez zarządy pechowych instytucji. Rozdział drugi to przegląd instrumentów i czynników ryzyka rynkowego. Rozdział trzeci zawiera opis nowoczesnych metod pomiaru ryzyka ze szczególnym uwzględnieniem VAR. Wybrane aspekty zastosowania symulacji Monte Carlo w szacowaniu ryzyka zostały opisane w rozdziale czwartym. Rozdział piąty poświęcony jest identyfikacji czynników ryzyka. W rozdziale szóstym autorzy demonstrują metody obliczania VAR dla rozkładów niegaussowskich. Kolejne rozdziały poświęcają postanowieniom Komitetu Bazylejskiego i systemowi RiskMetrics.
Druga część zawiera opis nowoczesnych metodologii i modeli VAR wykorzystywanych do zarządzania ryzykiem kredytowym zarówno w ujęciu pojedynczego instrumentu, jak i portfela. Autorzy opisują najważniejsze modele VAR dotyczące ryzyka kredytowego: CreditMetrics, KMV, CreditRisk+, CreditPortfolio View, modele "ryzyka neutralnego". W opisie parametrów uwzględnianych przy szacowaniu VAR zaprezentowane zostały badania nad stopami odzysków z zabezpieczeń kredytów bankowych, a także doświadczenia autorów w budowie ilościowych ratingów kredytowych.
Dariusz Gątarek Autor prac z dziedziny finansów, matematyki i badań operacyjnych. Współpracował z uczelniami w Bonn, Pizie i Sydney. Był konsultantem Fujitsu Australia, TP S.A., PBK i Huty Baildon. Od roku 1996 pracownik BRE Bank SA. Współautor modelu dynamiki stóp procentowych i współtwórca rynku instrumentów pochodnych w Polsce.
Marek Krysiak Doradca ds. zarządzania ryzykiem kredytowym w BRE Bank SA. Problematyką ryzyka zajmuje się od 1992. Opracował i wdrożył system ocen i limitowania transakcji w PBR SA. Autor publikacji z zakresu oceny ryzyka kredytowego i inwestycyjnego.
Robert Maksymiuk Autor artykułów na temat wyceny i zabezpieczenia instrumentów pochodnych; współautor książki Wycena i zabezpieczenie pochodnych instrumentów finansowych. Do niedawna pracownik BRE Bank SA, obecnie - firmy Arthur Andersen.
Łukasz Witkowski Specjalista d.s. zarządzania ryzykiem portfela kredytowego w BRE Bank SA. Zajmuje się symulacjami prawdopodobieństw utraty zdolności płatniczej. Członek Global Association of Risk Professionals Polska i GARP's Committee on Regulation and Supervision.