Wzmacniacz zintegrowany A49, przedwzmacniacz C49 i wzmacniacz mocy P49 to szczytowe osiągnięcia firmy Arcam, specjalisty w dziedzinie wzmacniania sygnału. Jej inżynierowie zawarli w nich całą swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte w ciągu niemal 40 lat pracy. Bazujące na tej spuściźnie urządzenia korzystają z najlepszych, dobieranych elementów oraz sposobów produkcji. Dadzą tym samym wiele lat przyjemności płynącej ze słuchania muzyki.
Dzięki zastosowaniu klasy G we wzmacniaczu mocy, toroidalnych, dużych transformatorów zasilających, tłumionych akustycznie obudów, równolegle połączonych tranzystorów końcowych i niebywale niskich zniekształceń oraz szumów zarówno A49, jak i P49 są w stanie wzmocnić dźwięk z mocą i detalicznością oryginału.
W A49 i C49 zastosowano regulację siły dźwięku w trybie dual mono oraz zbalansowany tor sygnału od wejścia do wyjścia, jak również niwelujące zniekształcenia selektory wejść. Melomani mogą być więc pewni, że usłyszą muzykę w sposób, w jaki sobie to założyli muzycy. A49 oraz P49 ostały zaprojektowane tak, aby z łatwością przeskoczyć konkurencję, np. dzięki potężnej mocy 200 W na kanał do 8 Ω i 400 W na kanał przy 4 Ω. Pierwsze 50 W dostarczane jest w czystej klasie A, mając przy tym ogromną rezerwę mocy gwarantowaną przez najnowszą generację wzmacniaczy w klasie G – inteligentnie zaprojektowanej i wydajnej. Mierzalne zniekształcenia wynoszą mniej niż jedna część na milion, cała ta moc gwarantuje więc właściwą barwę i wyjątkową finezję.
W ostatnich latach udało się wykonać znaczący krok naprzód w reprodukcji dźwięku, szczególnie jeśli chodzi o źródła dźwięku i kolumny głośnikowe. Najwyższy czas, aby dać melomanom możliwość wzmocnienia sygnału na równie wysokim poziomie. Wystarczy posłuchać tych dwóch, przełomowych wzmacniaczy Arcama, żeby zrozumieć, co wniosą do systemu każdego miłośnika muzyki, a także aby zrozumieć, że bez odpowiedniej kontroli nad głośnikami nie ma mowy o właściwej reprodukcji dźwięku.
P49 został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej funkcjonalny. Można go skonfigurować jako wzmacniacz stereofoniczny, monoblok w trybie mostkowym („bridge”) lub jako wzmacniacz dual mono, pozwalający zasilić kolumny w bi-ampingu. Dzięki temu ostatniemu możemy zbudować ultymatywny system stereo, korzystając z przedwzmacniacza C49 oraz trzech P49, zasilając kolumny w tri-ampingu.
Co to jest klasa G?
Klasa G jest odmianą klasy AB. Chodzi w niej o osiągnięcie większej efektywności przy niższych zniekształceniach. Rozwiązanie, jakie się w nich stosuje w celu zwiększenia sprawności energetycznej, polega na dostosowaniu napięcia zasilania wzmacniacza do aktualnie wymaganej mocy wyjściowej. Aby to osiągnąć wykorzystuje się kilka źródeł napięć zasilania. Przy małych mocach wyjściowych wzmacniacz taki jest zasilany ze źródła o niższym napięciu. Gdy wymagana moc wyjściowa przekroczy jego możliwości, następuje przełączenie i wzmacniacz pobiera energię z innego źródła o odpowiednio większym napięciu. Gdy sygnał wyjściowy spadnie poniżej określonego poziomu, następuje przełączenie odwrotne. W efekcie ogranicza się średni spadek napięcia na tranzystorach wzmacniacza, dzięki czemu występują mniejsze straty mocy i poprawia się jego sprawność.