Business Process Modeling Notation (BPMN) jest graficzną notacją służącą do opisywania procesów biznesowych promowaną przez Business Process Management Initiative. Staje się praktycznym standardem tego opisu. Jest zgodna z koncepcją architektury SOA.
BPMN (Business Process Modeling Notation) to notacja, która powstała z inicjatywy organizacji o nazwie Business Process Modeling Initiative (BPMI). Zamiarem jej twórców było stworzenie sposobu zapisu procesów biznesowych na tyle prostego, by mogli z niego korzystać użytkownicy biznesowi, a jednocześnie umożliwiającego zapisanie wszystkich niezbędnych informacji o procesie potrzebnych analitykom i informatykom. Innymi słowy, miał on być czymś w rodzaju wspólnego języka pomiędzy osobami mającymi kompetencje tematyczne i informatyczne. Obecnie BPMN jest powszechnie stosowanym standardem zapisu procesów biznesowych.
Niniejsza książka jest przeznaczona dla szerokiej rzeszy odbiorców, m.in. analityków, projektantów i programistów pracujących w firmach informatycznych zajmujących się automatyzacją procesów biznesowych. Informacje w niej zawarte mogą być również przydatne dla studentów kierunków informatycznych i związanych z organizacją i zarządzaniem.
Marek Piotrowski jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Po ukończeniu studiów przeszedł całą ścieżkę kariery zawodowej: pracował jako wdrożeniowiec, później był serwisantem, programistą, projektantem, analitykiem i kierownikiem projektów informatycznych. Od wielu lat pracuje jako niezależny specjalista. Uczestniczył w szeregu dużych przedsięwzięć informatycznych, wiele z nich prowadził. Zajmuje się także metodykami prowadzenia projektów i działalnością szkoleniową. Od 1997 roku w polu jego szczególnego zainteresowania znajduje się identyfikacja i analiza procesów biznesowych, co zaowocowało m.in. powstaniem tej książki.
Notacja BPMN (Business Process Modeling Notation) służy do opisu procesów biznesowych. Ponieważ jest honorowana przez większość liczących się producentów oprogramowania do modelowania procesów biznesowych, można ją uznać za faktyczny standard tego opisu. Autor przystępnie wyjaśnia zalety i ograniczenia stosowania notacji oraz sposoby posługiwania się nią.
Uczy wykorzystywania wzorców projektowych do realizowania typowych konstrukcji odwzorowujących procesy biznesowe. Zagadnienia ilustruje licznymi przykładami. Książkę powinni wziąć do ręki analitycy, projektanci i programiści pracujący w firmach informatycznych, parający się automatyzacją procesów biznesowych, a także pracownicy innych firm, którzy zajmują się identyfikacją, opisem lub tworzeniem procesów biznesowych.
|