Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NORMALNOŚĆ I KRYZYS Jedność czy... [nowa]

16-05-2014, 1:45
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 62 zł     
Użytkownik book24
numer aukcji: 4245701980
Miejscowość Warszawa
Zostało sztuk: 3    Wyświetleń: 1   
Koniec: 15-06-2014 01:35:09

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Book24
Book24 - księgarnia internetowa serdecznie wita na swoich aukcjach w serwisie alle. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz zakupu.
O nas
Do każdego zamówienia dołączamy zakładkę GRATIS!

Kupując u nas masz pewność co do jakości zakupionego towaru, oraz szybkiej przesyłki.
Do każdej transakcji podchodzimy indywidualnie, staramy się, aby nasz klient był w 100% usatysfakcjonowany.

Każdą paczkę starannie pakujemy w tekturowe pudełko lub kopertę bąbelkową, tak aby w stanie nienaruszonym dotarła do odbiorcy.
Zwrot pieniędzy

Dane Kontaktowe

Po wylicytowaniu przedmiotu koniecznie wypełnij formularz dostawy, jeśli masz dodatkowe pytania napisz e-maila.

Book24 - księgarnia internetowa
ul. Stroma 18a
01-100 Warszawa

e-mail: [zasłonięte]@book24.waw.pl
pon-pt: 9-18

Numer konta:
(mBank)
201[zasłonięte]200400[zasłonięte]70274[zasłonięte]229
(Inteligo)
501[zasłonięte]555811[zasłonięte]45200[zasłonięte]594



Wyprzedaż -70% Promocje -50% Zaufanie do Book24 Kurier UPS

Wybierz kategorię:
NORMALNOŚĆ I KRYZYS Jedność czy różnorodność
red. Jerzy Oniszczuk

NORMALNOŚĆ I KRYZYS Jedność czy różnorodność
Dodatkowe informacje

  • ISBN:[zasłonięte]978-8378-556-4
  • liczba stron: 595
  • Okładka: miękka
  • Wydawnictwo: SGH
  • Wymiary: 176 x 250 mm
  • Rok wydania: 2010
  • Opis

    Jednostką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w której powstał pomysł opracowania zatytułowanego Normalność i kryzys. Jedność czy różnorodność, jest Katedra Administracji Publicznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego. Jednak książka jest rezultatem pracy uczonych - filozofów, prawników, politologów i socjologów - wielu znakomitych polskich uczelni. Stąd opracowanie ma wielowymiarowy charakter, a przemyślenia nad wnioskami zawartymi w poszczególnych artykułach mogą skłaniać do refleksji zbliżonych do poszukiwań interdyscyplinarnych. Pragnienie poszukiwań naukowych o takim wszechstronnym charakterze leżało u podstaw zamysłu merytorycznego powołania jednostki naukowo-dydaktycznej, jaką jest wspomniana Katedra Administracji Publicznej. Przy jej tworzeniu kierowano się także myślą o łączeniu w ramach Katedry politologicznych, ekonomicznych i prawnych aspektów badań nad administracją publiczną oraz rozwinięciu międzynarodowych studiów komparatystycznych dotyczących systemów administracji publicznej w państwach europejskich. Zaznaczona wizja interdyscyplinarności przyświeca całości Kolegium Społeczno-Ekonomicznego SGH. Podejmowana zaś w jego ramach problematyka badawcza dotyczy: teorii ekonomii, mikro- i makroekonomii, historii gospodarczej, gospodarki regionalnej i lokalnej, finansów publicznych i międzynarodowych, zabezpieczenia społecznego i problemów ochrony środowiska. Silną reprezentację ma nurt badań społecznych prowadzonych przez polityków społecznych, socjologów, politologów, filozofów, prawników i specjalistów administracji publicznej. Badania Kolegium obejmują także problemy z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych, bezpieczeństwa międzynarodowego oraz problematyki europejskiej, europejskiego prawa gospodarczego, instytucji i funkcjonowania Unii Europejskiej.
    Książka ta jest ważną próbą rozwijania poszukiwań nad uniwersalną naukowo problematyką kryzysu, w zakresie którego niezmiernie ważne od 2007 roku okazywały się nie tylko refleksje ekonomiczne, ale także prawne i filozoficzne. Jest też pracą wpisującą się w trwające od 2008 roku poszukiwania badawcze Kolegium obdarzone wspólnym tytułem: Zrozumieć kryzys.
    prof. dr hab. Joachim Osiński
    Dziekan Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH
    Niepokój związany z różnymi zagrożeniami towarzyszy człowiekowi i społeczeństwom od niepamiętnych czasów. Wraz z rozwojem nauki i techniki do niebezpieczeństw dla życia ludzi płynących z natury doszły zagrożenia płynące z wytworów człowieka. Rozwinięta gospodarka i coraz bardziej złożone działania rynków wymiany towarów i przepływów finansowych wprowadziły kolejne niepewności. Tym różnorodnym zmianom i nowościom towarzyszył też rozwój (albo i niedorozwój) prawa. Trzecia dekada XX w. przyniosła świadomość, że doszło do wykształcenia nowego fenomenu w postaci nowoczesnego kryzysu finansowo-gospodarczego o rozległych następstwach. Z mniejszym czy większym nasileniem problematyką tą zajęła się nauka. Sukces neoliberalnej ideologii ekonomicznej w ostatnich dwóch dekadach XX w. spowodował, że badania problematyki kryzysowej nie cieszyły się zainteresowaniem, zwłaszcza z uwagi na tzw. naturalny charakter rynków. Zdarzenia kryzysowe z początku XXI w., a zwłaszcza kryzys umownie łączony z rokiem 2007, spowodowały konieczność pogłębionej analizy tego zjawiska. Seminaria organizowane przez Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Szkoły Głównej Handlowej od 2007 r. poświęcone potrzebie zrozumienia kryzysu zwróciły uwagę na wieloaspektowość tego zjawiska, a zatem na to, że wątki ekonomiczne, finansowe czy z obszaru zarządzania itd. muszą być rozwinięte o różne uwagi o charakterze społecznym. Inaczej mówiąc, aktywności różnych nauk poznających, zwłaszcza ze sfery biologii, techniki, gospodarki czy zarządzania, nie mogą nie towarzyszyć refleksje tzw. nauk rozumiejących. Zjawisko kryzysu finansowo-ekonomicznego z 2007 r., jak i na tym tle ogólny fenomen współczesnego kryzysu nie mogą więc być obce refleksji filozoficznej, prawnej czy politologicznej. Świadomość zatem, że kryzys finansowo-gospodarczy rezonuje w różnych dyscyplinach naukowych spowodowała przygotowanie kolejnego seminarium mającego na celu, jak wspomniano, poszerzenie podejścia umożliwiającego pojmowanie zjawiska kryzysu.
    Powyższe uwagi dostarczyły podstawowej informacji o wspólnym wątku zgromadzonych w niniejszym zbiorze artykułów. Zostały one pogrupowane pod różnymi tytułami, ale systematyzacja ta jest dosyć umowna ze względu na fakt, że poszczególne materiały skupiają się niejednokrotnie na wielu, różnych problemach. Kryzys stał się przedmiotem zarówno bardzo ogólnych rozważań teoretyczno-finansowych (z jednej strony), jak i szczegółowych analiz dogmatyczno-prawnych (z drugiej).
    Kryzys z perspektywy najbardziej ogólnej stał się przedmiotem zwłaszcza refleksji skierowanej na istotę, charakter, strukturę i formy kryzysu (S. Kaźmierczyk), jego wymiar konfliktowy (A. Kociołek Pęksa), naturę obserwowaną w XIX w. przez Tocqueville'a (M. Tracz-Tryniecki) czy dyskurs kryzysu (B. Markiewicz). Fundamentalnym problemem są źródła kryzysów, w tym kryzysów finansowo-gospodarczych. Istotną kwestią jest zatem zwłaszcza pewność/zawodność idei wolnego rynku i rola społeczeństwa (M. Szyszkowska) czy też fragmentaryczność kryzysu 2007 r., tj. części większego zjawiska kryzysowego (M. Stępień). Różnorodność postaw w stosunku do kryzysu wynikającego z napięcia występującego na granicy kultur, epok i języków stawia kwestię mechanizmów i wizji wychodzenia z kryzysów czy radzenia sobie z nimi (J. Kłos). Kryzys obecnego modelu gospodarczego rodzi kwestię poszukiwania wizji alternatywnych (A. Kość, J. Potrzeszcz).
    W kilku artykułach zwrócono uwagę na problematykę etyczną, a rozważania zostały skierowane zwłaszcza na fundamentalną sprawę zjawiska zaufania i na skutki niedomagań w tym zakresie dotyczące rynków finansowych oraz na znaczenie zaufania dla prawa, jak i prawa dla zaufania (T. Stawecki), na trudności w osiągnięciu zaufania zwłaszcza w przestrzeni publicznej (J. Zieliński), na kryzys etyki dotyczącej praktyki w sferze praw i wolności jednostki związany z globalnymi zagrożeniami (J. Zajadło), na sprawę etyki w gospodarce i niedochowywanie jej wymogów jako służących kryzysowi (D. Skuczyński) czy wreszcie na istotę kryzysu indywiduum we współczesnym społeczeństwie demokratycznym i prawo do życia w samotności (A. Rossmanith).
    Różne niedoskonałości w poszczególnych sferach życia społecznego i prawnego ze względu na swój rozmiar i cechy są traktowane jako kryzysowe. Pod kątem sytuacji kryzysowej można spoglądać na system polityczny, istotną kwestią wówczas będzie np. budowanie stabilności ustrojowej (J. Jaskiernia). Sens kryzysowy może być przypisywany różnym instytucjom i aktom, np. orzeczeniom ?wykładniczym" Trybunału Konstytucyjnego w kontekście kryzysu legitymizacji legalnej, które sam TK traktuje jako mniejsze zło (J. Mikołajewicz). Także kryzysowy charakter prawa, jego stanowienia i stosowania pojawiają się jako następstwo nienadążania za społeczno-ekonomicznymi potrzebami regulacyjnymi oraz w rezultacie niedoskonałości systemu źródeł prawa (W. Wołpiuk). Zaś problem wpływu zmian gospodarczych na prawo stawia kwestię mechaniki przekształceń prawnych, stosowania prawa i możliwych zjawisk konfliktowych (S. Wojtczak, J. Niesiołowski). Inspirujący wpływ rzeczywistości kryzysu odnajdywany jest w obszarze innowacyjności interpretacji tekstu (M. Matczak). Ważną kwestią jest też wątpliwość uzasadnienia, że w okresie kryzysu (np. finansowego) możliwa jest bardziej racjonalna działalność legislacyjna i stosowania prawa (A. Nowak-Far). Kryzysem prawa jest tworzenie regulacji, które nie ?podejmują" swojego życia (A. Korzeniewska-Lasota).
    Rozważania nad kryzysem w świecie gospodarki, a także w stosunkach międzynarodowych, ponadnarodowych i wewnątrzsystemowych dowodzą konieczności poszukiwań instytucjonalno-normatywnych jako umożliwiających w jakimś stopniu zapobieganie stanom o konfliktowej naturze i niedoskonałościom funkcjonalno-organizacyjnym czy układanie prawidłowych relacji w stosunkach prawnych (J. Menkes, M. Wiszowaty, S. Jarosz-Żukowska, Ł. Żukowski). Zmiany postaw ludzi następują nie tylko pod wpływem norm, ale ważne są też inne mechanizmy, np. mediacji (B. Kruszewska).
    Znaczenie gospodarki dla sytuacji społeczno-politycznej i prawnej państw budzi od dawna zainteresowania badaczy. Szczególnie istotną kwestią okazuje się wizja zmian i niekonsekwencje polityczne (J. Wojnicki). Wśród różnych społecznych następstw dostrzega się zubożenie społeczeństwa, a zwłaszcza pogorszenie sytuacji bytowej dzieci (M. Giżyńska, A. Brzostek) oraz negatywne następstwa w zakresie ograniczeń w sferze polityki prorodzinnej (A. Breczko). Kryzys stawia też sprawę ograniczeń finansowania sfery politycznej (A. Bień-Kacała).
    Na tle zasygnalizowanych artykułów rysuje się najczęściej wprost, a niekiedy pośrednio konieczność różnego rodzaju debat, które mają podejmować wszechstronne aspekty kryzysu i jego następstw.

    Spis treści:
    NOTY O AUTORACH
    WSTĘP
    WPROWADZENIE
    Joachim Osiński - Kryzys finansowy i gospodarczy jako przedmioty analizy naukowej w ramach projektu Kryzys 2007+
    CZĘŚĆ I. ISTOTA, CHARAKTER I FORMY KRYZYSU
    Stanisław Kaźmierczyk - Z rozważań nad rozumieniem kryzysu
    Barbara Markiewicz - Czym jest i jak funkcjonuje dyskurs kryzysu?
    Anna Kociołek-Pęksa - Kryzys jako konieczny mechanizm melioryzmu
    Marek Tracz-Tryniecki - Tocqueville o kryzysie
    CZĘŚĆ II. KRYZYS I ETYKA
    Tomasz Stawecki - Prawo i zaufanie. Refleksja czasu kryzysu
    Paweł Skuczyński - Etyka zawodowa a źródła współczesnych kryzysów
    Jerzy Zajadło - Scenariusz tykającej bomby - problem etyki prawa i etyki prawniczej
    Jacek Zieliński - Niepewność wytworzona jako element oddziaływania systemu na nagie życie
    Anna Rossmanith - Fasadowość różnorodności w społeczeństwie demokratycznym
    CZĘŚĆ III. TEORIA PRAWA. PROBLEMY SYSTEMU PRAWA
    Jerzy Jaskiernia - Normalność czy kryzys - przesłanki aksjologiczne oceny funkcjonalności systemu politycznego RP
    Waldemar J. Wołpiuk - Prawo po kryzysie lat 80. w Polsce
    Jarosław Mikołajewicz - Orzeczenia zakresowe i interpretacyjne Trybunału Konstytucyjnego jako przejaw kryzysu legitymizacji legalnej
    Artur Nowak-Far - Wątroba Prometeusza. Kryzys jako czynnik wyzwalający prometeizm prawa
    Robert Jastrzębski - Kryzys gospodarczy lat 30. a polskie prawodawstwo
    Marcin Matczak - Innowacyjność w interpretacji prawa jako reakcja na zmiany w rzeczywistości - wstęp do rozważań teoretycznych nad rozumieniem tekstu prawnego
    Sylwia Wojtczak - Kilka uwag o sposobie patrzenia na kryzys gospodarczy z prawniczej perspektywy
    Jarosław Niesiołowski - Kryzys a prawo
    Anna Korzeniewska-Lasota - Desuetudo derogatoria?
    Monika Giżyńska, Agnieszka Brzostek - Realizacja przez gminę Programu ?Pomoc państwa w zakresie dożywiania"
    CZĘŚĆ IV. SKUTKI SPOŁECZNE, PRAWNE I POLITYCZNE KRYZYSU GOSPODARCZEGO
    Jacek Wojnicki - Kryzys społeczno-polityczny na Węgrzech jako efekt załamania gospodarczego
    Agnieszka Bień-Kacała - Ograniczenie finansowania partii politycznych z budżetu państwa a równowaga budżetowa w dobie kryzysu (uwagi na tle wyroku TK z 20 stycznia 2010, Kp 6/09)
    Anetta Breczko - Sztuczna prokreacja w czasach kryzysu (aspekty filozoficzne i prawne)
    CZĘŚĆ V. PRAWNE PORZĄDKOWANIE ŁADÓW SPOŁECZNYCH. MEDIACJA JAKO MECHANIZM ANTYKRYZYSOWY
    Jerzy Menkes - Normy i instytucje w kształtowaniu się porządku międzynarodowego - wprowadzenie do dyskusji
    Marcin Michał Wiszowaty - Problematyka niemożności pełnienia urzędu przez głowę państwa - sede plena, sede vacante i kwestia zastępstwa jako przykłady regulacji kryzysowych na gruncie polskiej i europejskich regulacji konstytucyjnych
    Sylwia Jarosz-Żukowska, Łukasz Żukowski - Suwerenność państwowa a integracja walutowa w dobie kryzysu. Perspektywy dla Polski
    Bożena Kruszewska - Instytucja mediacji w dobie kryzysu gospodarczego i społecznych więzi
    CZĘŚĆ VI. KRYZYS I ROZWIĄZYWANIE SYTUACJI KRYZYSOWYCH
    Maria Szyszkowska - Zależność zjawisk ekonomicznych od świadomości jednostek i kształtującej ją edukacji
    Antoni Kość SVD, Jadwiga Potrzeszcz - W poszukiwaniu trzeciej drogi Arthura F. Utza na obszarze gospodarki
    Jan Kłos - Wolny rynek jako syntagma, czyli szukanie porozumienia na granicy
    Mateusz Stępień - Prawo wobec kryzysu demokracji liberalnej
    Jerzy Oniszczuk - Źródła, zjawiska i sens kryzysów. Odniesienia do kryzysu 2007+
    [zasłonięte]@book24.waw.pl - Book24 - księgarnia internetowa