Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NORBLIN ŁYŻKA UNIKALNY WZÓR. ZABÓR PRUSKI. BCM

14-08-2014, 21:03
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 5.50 zł     
Użytkownik JanaEwa
numer aukcji: 4473846825
Miejscowość Białystok
Licytowało: 2    Wyświetleń: 72   
Koniec: 14-08-2014 20:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

DRODZY PAŃSTWO!

Proponuję Państwu unikat antykwaryczny, ciężką, masywną, piękną łyżkę słynnej, warszawskiej wytwórni Norblin. Na rączce oznaczenia B.M. G.W. 10 lat i poprzedzająca je korona - zabór pruski (symbol stosowany na przełomie XIX i XX wieku). Pomiędzy zdobieniami trzonka znajduje się również oznaczenie patentowe. Rzecz nie tylko unikalna kolekcjonersko, to również łyżka użytkowa, niezwykle dekoracyjna. Forma i zdobienie iście artdekowskie, to prosty, elegancki „splot” linii tworzących ornament doskonale podkreślony zalegającą patyną i pociemnieniami. Sztućce z tymi wzorami są umieszczone w Katalogu zbioru platerów warszawskich im. Anieli i Tadeusza Wysadeckich ( ostatnie zdjęcie). Są przedmiotami poszukiwanymi przez kolekcjonerów i znawców.

Historia przedsiębiorstwa NORBLIN sięga 1809 roku, kiedy to brązownik Wincenty Norblin zakłada zakład brązowniczy na Starym Mieście w Warszawie. Powstają tam m in.: okucia powozów uprzęży dorożkarskiej, zdobienia zbroi kościołów i komnat takie jak: zegary, świeczniki, kandelabry, lichtarze, statuy i kałamarze. W połowie XIX po śmierci W. Norblina zakład przejmuje jego syn Ludwik i ok. 1865 r. zawiązuje spółkę ze złotnikiem Teodorem Wernerem, której przypieczętowaniem jest ślub siostry Ludwika z Wernerem. W 1893 r. Zakłady „Norblin i S-ka” wykupują fabrykę Braci Buch, przenosząc się na ul. Żelazną w Warszawie i zmieniając firmę na Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod Firmą „Norblin, B-cia Buch i T. Werner”. Wraz z przenosinami, rozszerzeniu ulega zakres podstawowej produkcji, którą stanowią wyroby galanterii z plateru tj. cukiernice, koszyki, wazony oraz przedmioty kultu religijnego o produkty walcowni blach, rur i drutów. W 1914 r. w związku z wybuchem I Wojny Światowej fabrykę ewakuowano do Rosji. To co pozostało - rozgrabili Niemcy. W 1918 r. - zaraz po wojnie - fabryka wznawia produkcję i szybko odzyskuje swoją pozycję na rynku. Zakład poszerza produkcję o oddział amunicji karabinowej. W 1927 r. Spółka Akcyjna Fabryk Metalowych pod Firmą Norblin, Br. Buch i T. Werner zatrudnia w Warszawie i w fabryce w Głownie, łącznie ok. 1,8 tys. robotników. Fabryka produkuje m.in. wyroby platerowane, rury, pręty, druty, pierścienie i paski prowadzące do pocisków artyleryjskich, przewody linowe, amunicję karabinową, płaskowniki, krążki do bicia monet, blachę do kotłów parowozowych. Dynamiczny rozwój trwa aż do wybuchu II Wojny Światowej. W trakcie jej trwania Niemcy praktycznie likwidują fabrykę – demontują większość maszyn i wywożą do Rzeszy. W 1945 r. to co zostało z Zakładu, upaństwowiono i zmieniono jego nazwę na „Walcownia Metali Warszawa”. Fabryka działała na ul. Żelaznej 51 w Warszawie aż do 1982 r. Pod koniec lat 70 XX wieku rozpoczęto budowę nowych hal i innych budynków fabrycznych na warszawskich Bielanach. Ostatecznie w 1982 r. całą produkcję przeniesiono na Bielany. Zmiany ustrojowe po 1989 r. pozwoliły w 1991 r. powrócić Spółce do historycznej nazwy – z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Walcownia Metali „Warszawa” powstaje „NORBLIN” S.A. Produkcja metalurgiczna trwa aż do 2001 r. Od 2004 r. NORBLIN zmienił profil swojej działalności, nastawiając się głównie na działalność inwestycyjną i kapitałową.

Wracając jednak do stylowej łyżki, która jest przedmiotem dzisiejszej sprzedaży. Sztuciec po zakończeniu aukcji może trafić od razu na stół, do stylowego mieszkania, prywatnej, cennej, szlachetnej kolekcji. Jestem pewna, że taki przedmiot poprawi wizerunek każdej zastawy stołowej.

Stan zachowania zgodny ze zdjęciami.

Polecam serdecznie i uprzejmie zapraszam do aukcji.

Wymiary:

Długość - ok. 21 cm.

  Szerokość - 4,2 cm.

W sąsiedniej aukcji polecam widelec do kompletu.