|
Nocny jaśmin, Koralowy Jaśmin Night-flowering Jasmine
(Nyctanthes arbor-tristis)
Krzew lub niewielkie drzewo dorastające w naturalnych warunkach do 10 m wysokości, pochodzi z południowej Azji (Indie, Tajlandia). Liście (6-12 cm długości i 2-6,5 cm szerokie), przeciwstawne. Kora szara, łuszcząca się.
Kwiaty bardzo mocno i słodko pachnące, z białymi płatkami i pomarańczowo-czerwonym środkiem, otwierają się o zmierzchu, a zamykają o świcie.
Owocem jest płaska, podwójna, brązowa kapsułka w kształcie serca, z dwoma nasionami.
W mitologii hinduskiej, jest niebiańskim drzewem Parijata, które słynie z piękna i zapachu swoich kwiatów. Jest również jedną z głównych ozdób raju wedyjskiego boga Indry, według mitologii roślina została przyniesiona na ziemię przez Kriszne, aby zaspokoić kaprysy swoich żon, Satyabhamy i Rukmini. Kryszna posadził drzewo w ogrodzie Satyabhamy w taki sposób, aby kwiaty spadały na dziedzińcu Rukmini. Inna historia związana z tą rośliną opowiada o księżniczce Parijataka. Zakochała się w słońcu, ale kiedy ją opuściło, popełniła samobójstwo, a drzewo wyrosło z jej popiołów. Nie mogąc znieść widoku kochanka, który ją opuścił, kwiaty rozkwitały tylko w nocy i opadały jak łzy przed wschodem słońca. Drzewo nazywa się czasem "drzewem smutku", gdyż kwiaty tracą blask w ciągu dnia. Jest często sadzone w świątyniach buddyjskich. Kwiat jest oficjalnym kwiatem stanu Bengal Zachodni, prowincji Kanchanaburi w Tajlandii, Indii. Kwiaty mogą być używane jako źródło żółtego barwnika do odzieży.
Rdzenna ludnośc terenów gdzie występuje ten jaśmin wysadza roślinę w swoich ogrodach i używa ze względu na wiele zastosowań medycznych:
Antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwko robakom, łagodnie przeczyszczające (bardzo przydatne w leczeniu zaparć u dzieci), w leczeniu suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli, bóle głowy, niepokój, na lęk, żołądka, biegunkę, wykrztuśne, zawroty głowy zapalenie wątroby, oraz bolesne miesiączkowanie. jako antidotum na ukąszenia węża, Kwiaty mają działanie ściągające, okulistyczne, żołądkowe i wiatropędne. Liście używane w medycynie ajurwedyjskiej, w leczeniu rwy kulszowej, zapalenia stawów, gorączki, reumatyzmu. Liście są również mieszane na pastę i używane w chorobach skórnych (szczególnie grzybicy). Sok z liści miesza się z solą kuchenną do leczenia robaków jelitowych. Odwar z kwiatów stosowany w leczeniu dny moczanowej. Odwar z nasion jest używany jako środek wzmacniający włosy. Mycie włosów codziennie takim odwarem pomaga pozbyć się łupieżu. Nasiona, kwiaty i liście posiadają działanie immunostymulujące regenerujące wątrobę, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
|
|