Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Nitkiewicz- Katolickie kościoły wschodnie

18-02-2015, 16:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 28.99 zł     
Użytkownik sredniowieczna
numer aukcji: 5009525771
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 18-02-2015 16:31:37

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2014
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

bp Krzysztof Nitkiewicz-Katolickie kościoły wschodnie
Wydawnictwo: Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
Seria: nd
Rok wydania: 2014
Wydanie: bd
Nakład: bd
ISBN: 978-83-[zasłonięte]-0793-4
Stron: 132
Format: 150 x 210 mm
Oprawa: twarda

Opis:


„Nie powinno przedstawiać zbyt wielu trudności przygotowanie w każdym seminarium jakiegoś profesora, który wykładając własną materię, czy to historię czy liturgię czy prawo kanoniczne, mógłby przybliżyć przynajmniej niektóre elementy z dziedziny studiów orientalnych. Z takiego ukierunkowania serc i umysłów alumnów w stronę tradycji i obrządków chrześcijan wschodnich, wyniknie wielka korzyść nie tylko dla samych chrześcijan wschodnich, ale i dla alumnów, którzy, co jest naturalne, zdobędą dzięki temu głębsze poznanie teologii katolickiej i dyscypliny łacińskiej, a ich miłość do jedynej prawdziwej Oblubienicy Chrystusa stanie się bardziej żywa. Będą mogli zarazem oglądać z zachwytem jaśniejące jeszcze dobitniej niezwykłe piękno i jedność w różnorodności obrządków ”.

Takie pragnienie wyraził Ojciec św. Pius XI w encyklice Rerum Orientalium. Wielki Papież, który jak mało kto kochał i znał Chrześcijański Wschód, nie przypuszczał pewnie, że na skutek globalizacji i migracji, jakie cechują nasze czasy, znajomość problematyki związanej z Kościołami wschodnimi stanie się koniecznością.

W codziennej posłudze kurialisty i proboszcza chodzi głównie o kwestie prawne związane z udzielaniem sakramentów. Przed nowymi wyzwaniami stanęli również rektorzy seminariów i przełożeni zakonni. Aby im sprostać, nie wystarcza znajomość Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kiedy Ojciec św. Benedykt XVI mówi, że prawo kanoniczne jest konieczne dla życia Kościoła i musi je uwzględniać „nowa ewangelizacja” , ma na myśli również Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich. Niebezpieczne byłoby naturalnie ograniczenie się do samych tylko przepisów bez znajomości ich podstaw teologicznych, a także zwyczajów i praktyk istniejących w różnych Kościołach.

Podczas pracy w Kongregacji Kościołów Wschodnich miałem szczęście spotkać wybitnych znawców Chrześcijańskiego Wschodu. Z racji na osobiste zainteresowania związałem się bliżej ze środowiskiem prawniczym, które odegrało znaczącą rolę w kodyfikacji prawa Kościołów wschodnich oraz interpretacji norm Kodeksu promulgowanego przez świętego Jana Pawła II 18 października 1990 r. Nowatorskie rozstrzygnięcia były zapisywane w specjalnej księdze noszącej nazwę „Massimario” i składały się na to, co w kanonistyce określa się jako „praktyka Kurii Rzymskiej”.

W trosce o upowszechnienie znajomości Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich udało się wydać wespół z obecnym zwierzchnikiem greckiego Kościoła „sui iuris” bp. Dimitriosem Salachasem poradnik duszpasterski, który uwzględnia wspomnianą już praktykę Kongregacji . Obecne kompendium, poszerzone o nowe rozstrzygnięcia, ma podobny cel.

Już sam jego tytuł wskazuje na to, że nie mamy tutaj do czynienia z całościowym podręcznikiem prawa wschodniego. Chodziło raczej o udzielenie „pierwszej pomocy” duszpasterzom i przełożonym zakonnym Kościoła łacińskiego, którzy coraz częściej spotykają się z duchownymi i wiernymi Kościołów wschodnich.

Liczę na to, że niniejsza publikacja będzie stanowiła zachętę do pogłębienie przedstawionej tutaj problematyki, aby nie trzeba było stosować zbyt często zasady „ubi dubium ibi libertas”.

† Krzysztof Nitkiewicz


Spis treści:

Słowo od autora
I. Zarys historii kościołów wschodnich
II. Eklezjalno-prawny status katolickich kościołów wschodnich
III. Przynależność do kościoła "sui iuris"
1. Nabycie przynależności kościelnej
2. Zmiana przynależności kościelnej
3. Możliwość praktykowania innego obrządku
IV. Struktura organizacyjna Kościołów "siu iuris"
1. Rys historyczny
2. Charakterystyka ogólna
3. Kościoły patrialchalne
4. Kościoły arcybiskupie większe
5. Kościoły metropolitalne
6. Pozostałe kościoły
7. Duszpasterskie struktury hierarchiczne
V. Struktura osobowa Kościołów "siu iuris"
1. Duchowni
2. Świeccy
3. Mnisi i inni zakonnicy
IV. Kult Boży
1. Charakterystyka ogólna
2. Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej
3. Sakrament pokuty
4. Sakrament namaszczenia chorych
5. Sakrament święceń
6. Małżeństwo
VII. Prawo karne
VIII. Formy współdziałania różnych Kościołów
1. Zebranie biskupów wschodnich i łacińskich o charakterze stałym
2. Duszpasterstwo wiernych katolickich Kościołów wschodnich w diasporze
IX. Prezentacja Kościołów "sui iuris"
1. Tradycja aleksandryjska
2. Tradycja antiocheńska
3. Tradycja ormiańska
4. Tradycja chaldejska
5. Tradycja bizantyjska
6. Katolickie Kościoły wschodnie w Polsce




Stan książki bardzo dobry, nowa, okładka zgodna ze zdjęciem. Zobacz inne moje aukcje. Dane do przelewu otrzymasz w liście od Allegro informującym Cię o wygraniu aukcji (na samym dole).