NIQUITIN 2 MG, 72 PASTYLKI do ssania Skład Substancje czynne: - nikotyna 2 mg Substancje pomocnicze: - mannitol - alginian sodu - gumę ksantanową - wodorowęglan potasu - kopolimer poliakrylanu wapnia z glikolem diwinylowym - bezwodny węglan sodu - aspartam - stearynian magnezu - aromat miętowy
Działanie
Pastylki do ssania NiQuitin to preparat ułatwiający odzwyczajenie się od palenia tytoniu. Zawierają kompleks nikotyny z żywicą, z którego nikotyna powoli się uwalnia i wchłania do organizmu.
Wskazania
Preparat NiQuitin jest wskazany do łagodzenia objawów wynikających z odstawienia nikotyny, w tym uczucia głodu nikotynowego, związanych z rzucaniem palenia tytoniu. Jeżeli to możliwe, podczas rzucania palenia, pastylki do ssania NiQuitin należy stosować jednocześnie z programem psychologicznym wspierającym rzucenie palenia .
Przeciwwskazania
Preparatu NiQuitin nie należy stosować u osób z nadwrażliwością na nikotynę lub inny składnik preparatu, u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, u osób niepalących, u chorych na fenyloketonurię, u osób z niestabilną i nasilająca się dławicą piersiową, dławicą Prinzmetala, ciężkimi zaburzeniami rytmu serca, u osób po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego lub udarze naczyniowym mózgu.
Dawkowanie
Preparat NiQuitin Pastylki 2 mg jest przeznaczony dla palaczy, którzy wypalają pierwszego papierosa po upływie przynajmniej 30 minut od przebudzenia. Preparat NiQuitin Pastylki 4 mg jest przeznaczony dla palaczy, którzy wypalają pierwszego papierosa w ciągu 30 minut od przebudzenia. Podczas leczenia preparatem NiQuitin zaleca się całkowite zaprzestanie palenia tytoniu. Dzięki zmniejszaniu dawkowania organizm stopniowo odzwyczaja się od nikotyny. Dlatego, aby uzyskać dobry wynik leczenia, należy zastosować pełną, trójstopniową kurację. Podczas pierwszych 6 tygodni terapii (stopień 1) zalecane jest przyjmowanie co najmniej 9 pastylek na dobę. Nie należy jednorazowo ssać więcej niż 1 pastylkę. Dawka dobowa nie powinna być większa niż 15 pastylek. Preparatu NiQuitin nie należy stosować dłużej niż przez 24 tygodnie. Przedłużenie leczenia ponad ten okres wymaga konsultacji z lekarzem. Sposób podawania Jedną pastylkę należy umieścić w jamie ustnej i od czasu do czasu przemieszczać ją z jednej strony jamy ustnej na drugą aż do całkowitego rozpuszczenia (około 20-30 minut). Pastylek nie należy żuć ani połykać w całości. Podczas ssania pastylki nie należy jeść ani pić.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, preparat NiQuitin może powodować działania niepożądane. Możliwe jest wystąpienie słabo nasilonych działań niepożądanych, podobnych do objawów występujących po podaniu nikotyny inną drogą. Do najczęściej występujących objawów należą: nudności (u ponad 10% pacjentów) bezsenność, niepokój, drażliwość, wzmożony apetyt, ból głowy, zapalenie gardła, wymioty, zgaga czkawka, podrażnienia lub owrzodzenia jamy ustnej, biegunka, wzdęcia i niestrawność (od 1% do 10% pacjentów) oraz zawroty głowy i zaburzenia smaku. Objawy te nie są poważne i zwykle ustępują po kilku dniach kuracji.
Jeżeli jakiekolwiek z wymienionych objawów staną się uciążliwe i nie ustępują lub pastylki oddziałują niekorzystnie w jakikolwiek inny sposób – należy przestać je zażywać i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Rzadko może nastąpić przyspieszenie akcji serca – w takim przypadku należy zaprzestać stosowania pastylek i skonsultować się z lekarzem.
Interakcje
W przypadku zażywania preparatów zawierających: kofeinę, teofilinę, imipraminę, pentazocynę, fenacetynę, fenylbutazon, takrynę, klomipraminę, insulinę, olanzapinę, fluwoksaminę, flekainid, leki przeciwastmatyczne lub wpływające na ciśnienie krwi, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może zaistnieć konieczność zmiany dawkowania tych leków.
Informacje dodatkowe
Ciąża i karmienie piersią Kobiety ciężarne, starające się zajść w ciążę albo karmiące piersią powinny próbować rzucić palenie bez przyjmowania pastylek NiQuitin. Jeżeli rzucenie palenia się nie powiedzie pacjentki powinny skonsultować się z lekarzem. Data ważności: 28/02/2013r.
|