LEGO The Lord of the Rings jest kolejną częścią niezwykle popularnego cyklu gier dla osób w każdym wieku, w których możemy przenieść się do światów znanych z popularnych serii filmów, przedstawionych z wykorzystaniem słynnych duńskich klocków. Gra została stworzona przez brytyjskie studio Traveller’s Tales, które w przeszłości opracowało wiele tytułów, nawiązujących do kreskówek lub postaci animowanych (jak chociażby jeż Sonic). Deweloper od pięciu lat zajmuje się przede wszystkim tworzeniem gier na licencji LEGO (np. LEGO Pirates of the Carribean lub seria LEGO Harry Potter).
W przypadku LEGO The Lord of The Rings mamy do czynienia z tytułem ściśle wzorującym się na ekranizacjach trylogii Tolkiena w reżyserii Petera Jacksona. Tak jak w książkowych i kinowych pierwowzorach, gracz ma na celu zniszczenie Pierścienia jako jeden z dziewięciu członków drużyny, kierowanej początkowo przez maga Gandalfa Szarego. W grze wcielamy się w wielu doskonale znanych bohaterów i odgrywamy pamiętne sceny w kolejnych misjach kampanii głównej. Co ciekawe, w jednym ze specjalnych trybów studio Traveller’s Tales zbudowało wirtualną wersję Śródziemia, którą można swobodnie przemierzać.
Produkcja podzielona jest na etapy, podczas których odwiedzamy lokacje ze wszystkich trzech części produkcji Jacksona. Są wśród nich m.in. Bag End, głębiny Morii wraz z mostem Khazad Dum, a także Helmowy Jar, Bramy Mordoru oraz Góra Przeznaczenia. Spotykamy też znaczną większość znanych z trylogii Tolkiena postaci – w sumie autorzy przygotowali ponad 80 grywalnych postaci. Wśród nich jest kilka niepojawiających się w filmach Jacksona, np. Tom Bombadil. Każdy poziom obfituje w zrealizowane z dużą porcją humoru nawiązania do filmów. Zawiera liczne elementy zręcznościowe i wiele zagadek logicznych. Po raz pierwszy w historii serii tworzonej przez Traveller’s Tales pojawią się też sekwencje Quick Time Events.
LEGO The Lord of the Rings oferuje rozgrywkę zarówno dla jednego gracza, jak i dla dwóch osób (w kooperacji na jednym ekranie). Mimo tego, podczas zabawy często prowadzimy więcej niż jedną postać i możemy przełączać się między nimi.
Z punktu widzenia oprawy wizualnej, produkcja prezentuje się podobnie do innych tytułów Traveller’s Tales. Nowością jest za to dokładne odwzorowanie scen z filmu w cut-scenkach. Jako ścieżki dźwiękowej został użyty soundtrack z dzieł Jacksona, za który odpowiada Howard Shore. Małą rewolucją w serii są również dialogi – po raz pierwszy postaci nie tylko mówią, zamiast pomrukiwać, lecz używają też oryginalnych dialogów.