nifuroksazyd 200 hasco
ostra lub przewlekła biegunka
Opis
Wskazania i działanie
Ostra biegunka bakteryjna bez objawów zakażenia ogólnego (biegunka podróżnych, pokarmowa, zapalenie żołądka i jelit).
Grupa farmakoterapeutyczna: chemioterapeutyk, lek przeciwbiegunkowy; kod ATC: A 07 AX 03. Dojelitowy lek przeciwbakteryjny działający w świetle jelita. Substancja czynna zawarta w preparacie musi zostać uaktywniona przez bakteryjny enzym NADPH-nitroreduktazę do nitroanionu, a następnie do działających elektrofilnie substancji pośrednich. Substancje te wchodzą w niespecyficzne interakcje z bakteryjnymi białkami rybosomalnymi, prowadząc do zahamowania syntezy białka. Substancja czynna zawarta w preparacie działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie na większość patogenów jelitowych wywołujących ostre biegunki zakaźne (E. coli, Salmonella spp., Shigella spp., Camphylobacter sp., Yersinie enterocolitica oraz in vitro na Vibrio cholerae i nie choleryczne Vibrio).
Preparat nie wywiera działania niepożądanego na fizjologiczną florę bakteryjną jelit i nie powoduje jelitowej dysmikrobii.
Dawkowanie
Lek stosuje się doustnie. Dorośli: 800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 600-800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni.
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na pochodne nitrofuranu w wywiadzie lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Pacjenci ze znanym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej). Preparat jest dobrze tolerowany. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne takie jak wysypka lub pokrzywka. U pacjentów ze stwierdzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej istnieje ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej.
Ostrzeżenia
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania. Podstawową zasadą podczas leczenia każdej biegunki, niezależnie od wieku pacjenta, jest nawadnianie. W przypadku ciężkiej, długotrwałej biegunki, ciężkich wymiotów lub utraty apetytu, należy rozważyć nawodnienie dożylne. W przypadku biegunki zakaźnej z objawami zakażenia ogólnoustrojowego, należy podać preparaty przeciwbakteryjne o dobrej dystrybucji układowej. Jeśli biegunka utrzymuje się po dwóch lub trzech dniach leczenia, należy zweryfikować stosowane leczenie i rozważyć włączenie doustnego lub dożylnego nawodnienia. W przypadku nasilenia biegunki podczas leczenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Preparat należy stosować równocześnie z zachowaniem ścisłej diety z wykluczeniem soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych i ciężkostrawnych potraw. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości (duszność, wysypka, świąd) należy przerwać leczenie. Podczas leczenia nifuroksazydem nie należy pić alkoholu.