Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NIEZWYCIEZONA ARMADA - Elżbieta I - SIWYDTP

09-03-2012, 20:19
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 24.99 zł     
Użytkownik SIWYDTP
numer aukcji: 2109850203
Miejscowość Ostrołęka
Wyświetleń: 8   
Koniec: 09-03-2012 20:33:47

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

index

 

FAKTURY VAT

Wszystkie informacje potrzebne do sfinalizowania aukcji znajdą się w e-mailu który otrzymasz po wygraniu aukcji od serwisu allegro. numery konta także na stronie O MNIE oraz poniżej

Proszę zapoznać się z warunkami sprzedaży dostępnymi na stronie
"O mnie".


BEZPIECZNE PAKOWANIE

Kontakt:
[zasłonięte]@interia.pl

TEL. 510 956 553

Więcej informacji kontaktowych można znaleźć na stronie "O mnie"

Formy płatności:
Przelew na konto w:

Bank PKO INTELIGO
501[zasłonięte]555811[zasłonięte]64012[zasłonięte]036

WBK BANK ZACHODNI
981[zasłonięte]101400[zasłonięte]00105[zasłonięte]243

oraz bez prowizji
z każdego konta za pośrednictwem

Płatności Allegro

lub

Ewentualnie ODBIÓR OSOBISTY

 

Przesyłki staram się wysyłać jeszcze tego samego dnia po zaksięgowaniugowaniu przelewu lub dnia następnego.

Shipping total World Tariff posts Polish PAYPAL

Jeśli  po otrzymaniu przesyłki nie będziesz do końca zadowolony z zakupionego produktu, skontaktuj się z nami!

 

 
Opis książki
 
 

 

Autor

Jan Dobraczyński

Tytuł

Niezwyciężona Armada

Rok wydania

Wydawnictwo

ilustracje zdjęcia rysunki

Stron

Okładka, oprawa

Stan i inne informacje

1960

PAX

-

401

Twarda

dobry +

Opis

Dobraczyński, Jan
NiezwyciężonA armada
(pow.; hist., relig.; Polska, Dania, Anglia, XVI w.; Elżbieta I Królowa Anglii (1[zasłonięte]564-16)
 
Akcja tej interesującej powieści rozpoczyna się w listopadzie 1587 roku, kiedy do Polski przyjechał jezuicki ksiądz Hugh Palmer z listem polecającym od Piotra Skargi (spowiednika królewicza Zygmunta), aby spotkać się z ojcem Jakubem Bosgrave, który był świadkiem męczeńskiej śmierci jezuity Campiona. Kapitan Brycht przewiózł Palmera najpierw na pokładzie kaperskiego okrętu "Rusałka" do Danii, a następnie unikając spotkania z angielskimi okrętami wysadził jezuitę wraz z aktorem Pope pewnej letniej nocy na brytyjskim wybrzeżu. W ówczesnej Anglii trwały prześladowania katolików utożsamianych w powszechnej opinii z hiszpańskimi szpiegami; toteż Hugh Palmer, aby uniknąć wyroku śmierci cały czas musiał się ukrywać pełniąc jednocześnie obowiązki kapłańskie. Ojciec Hugh odwiedził najpierw dom wuja Frances Nortona w północnej w większości jeszcze katolickiej Anglii, później trafił do Londynu, gdzie poznał początkującego autora sztuk teatralnych - Williama Shakespeare'a. W dniu 6 VIII 1588 hiszpańska Niezwyciężona Armada zawinęła do francuskiego portu Calais, gdzie tejże nocy na rozkaz admirała Howarda została zaatakowana przez palące się angielskie brandery. 8 sierpnia doszło do decydującej bitwy koło Gravelines. W wyniku niszczącej siły ostrzału z angielskich dział Hiszpanie dowodzeni przez księcia Mediny-Sidonii stracili 61-62 okrętów i około 20 000 poległych, zmarłych i zaginionych. Bitwa ta miała przełomowe znaczenie w historii Anglii. Nazajutrz po niej wyłowiony z morza przez angielskich rybaków hiszpański szlachcic don Juan markiz de Torres wiedziony fanatyzmem religijnym śmiertelnie ranił z pistoletu Fraces'a Nortona - ojca Alex, zaręczonej z Ryszardem Care, bratankiem sekretarza królowej - lorda Walsinghama. Hugh zawiodomiony o wypadku przez Southwella - autora wierszy religijnych zdążył udzielić wujowi ostatnich sakramentów i uniknąć aresztowania.
Sygnatura: 4873

 

Autor jest przedmiotem nieustannej kontrowersji między krytykami a czytelnikami. O ile krytycy odnoszą się do niego raczej z rezerwą, o tyle czytelnicy rozchwytują niezmiennie kolejne wydania jego książek. Bodaj jeszcze większym wzięciem cieszą się jego powieści poza wszelkimi możliwymi granicami, jest bowiem tych przekładów już bardzo wiele.

Krytycy oficjalnie katoliccy bronią Dobraczyńskiego jako nieugietego wyznawcę, o samej szkole literackiej wyrażając się mocno krytycznie. Autor potrafi jednak czytelnika wzruszyć i poruszyć.

Dobraczyński debiutował już przed wojną, a nawet zdążył być laureatem Instytutu Akcji Katolickiej. Rozgłos zyskał jednak dopiero po wojnie wydanymi na raz "W rozwalonym domu" i "Szata godowa" (1946).

Dobraczyński chce być katolikiem-fundamentalistą i jest nim rzeczywiście. Ale wiek XX nie jest najłaskawszym stuleciem dla wyznawców, pod względem intelektualnym, oczywiście. I jego książki, tak z jednej strony bogate, a z drugiej ocierające się o powierzchowność niezbyt daleko odchodzą od ilustracji. O co, w głębszym sensie, może i Dobraczyńskiemu chodziło.

 

spis treści lub fragment

 

…o autorze książki

Jan Dobraczyński

Jan Dobraczyński (20 kwietnia 1910-5 marca 1994) – pisarz, działacz nacjonalistyczny i katolicki, żołnierz września 1939 i powstania warszawskiego,generał brygady. Od listopada 1982 na czele Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.

Od 1933 r. związany był z prasą katolicką. Był członkiem nacjonalistycznego Stronnictwa Narodowego. W latach 1[zasłonięte]936-19 publikował w związanym z Obozem Narodowo Radykalnym tygodniku Prosto z mostu. Później uczestniczył w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji hitlerowskiej i w powstaniu warszawskim był żołnierzem AK. Współredagował wówczas pisma konspiracyjne, m.in. Sprawy Narodu. W latach 1[zasłonięte]952-19 oraz 1[zasłonięte]985-19 był posłem na Sejm z ramienia Stowarzyszenia PAX. Niejednokrotnie angażował się w politykę po stronie ówczesnych władz, zwłaszcza gdy stanął na czele Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Dobraczyński prezentował w swej twórczości problemy wynikające z katolickiej wiary i nauki moralnej. Popularność zyskały zwłaszcza jego realistyczne powieści o tematyce okupacyjnej (W rozwalonym domu, Najeźdźcy, A znak nie będzie mu dany). Z dzieł o tematyce katolickiej bardzo poczytne były wydane w 1951 r. Listy Nikodema, przedstawiające uczonego faryzeusza skłaniającego się ku przyjęciu chrześcijaństwa pod wpływem rozważań nad sensem ludzkiego cierpienia. Dobraczyński był również autorem licznych opowiadań, szkiców literackich, przekładów (m.in. utworów Francoisa Mauriaca), a także wspomnień.

Opis rozszerzony

 

ciekawostki