Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Niepewność pomiarowa w badaniach EMC. Pomiary emis

25-01-2014, 15:40
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 20.90 zł     
Użytkownik ksiazka_gliwice
numer aukcji: 3887080105
Miejscowość Gliwice
Wyświetleń: 2   
Koniec: 25-01-2014 15:46:30

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2009
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Niepewność pomiarowa w badaniach EMC. Pomiary emisyjności radioelektrycznej

Jan Sroka


rok wydania: 2009
stron: 164
oprawa: miękka
format: B5
wydawnictwo: Politechnika Warszawska


Niepewność jest pojęciem statystyki matematycznej używanym do opisu wyników pomiarów. Podaje się ją za pomocą poziomu i przedziału ufności. Poziom ufności jest prawdopodobieństwem, z jakim wynik pomiaru, rozszerzony o przedział ufności pokrywa prawdziwą wartość mierzonej wielkości. Niepewność pomiarowa wynika z samych przyrządów pomiarowych. Emisyjność radioelektryczna to zdolność urządzenia do emisji elektromagnetycznej w zakresie częstotliwości radiowych. Zakres ten, zgodnie z normami CISPR, obejmuje przedział częstotliwości od 9 kHz do 400 GHz, przy czym dotychczas zdefiniowano metody pomiarowe emisyjności do 1 GHz.

W pracy zaprezentowano metody pomiarowe emisyjności przewodzonej, promieniowanej przez przewody, oraz i EUT.

Praca rozpoczyna się prezentacją wybranych zagadnień ze statystyki matematycznej oraz zasad konstruowania bilansu niepewności. Po czym następuje opis stratności i tłumienności czwórników parametrami rozproszeniowymi. W dalszej kolejności przedstawione są elementy toru pomiarowego, takie jak miernik zaburzeń, sprzęgacze do pomiaru emisji przewodzonej, cęgi absorbcyjne anteny i ich otoczenie oraz same tory pomiarowe. Dla każdego z tych elementów oraz dla torów pomiarowych przedstawiono analizę niepewności. Ponadto podane są przykłady liczbowe bilansów niepewności.

Materiał prezentowany w pracy jest w dużej części wynikiem prac własnych autora i wykracza znacznie poza zalecenia prezentowane w normach CISPR - precyzuje je i wzbogaca o nowe oryginalne metody obliczeniowe.

Metoda proponowana przez Autora może być wykorzystana w praktyce pomiarowej laboratoriów badawczych, przez inżynierów-projektantów, pracowników naukowych i studentów. Stanowi kanwę do dalszych dyskusji nad niepewnością pomiarów emisyjności radioelektrycznej oraz sformułowaniem nowych zaleceń normatywnych.