Idee, wydarzenia i postacie, które nadały kształt współczesnej Polsce w autobiografii wybitnego polskiego intelektualisty.
Autobiografia intelektualna znanego filozofa i historyka idei to zarazem powojenna historia Polski widziana z indywidualnej perspektywy, jak i ważny przyczynek do portretu polskiej inteligencji. W swobodnej, dygresyjnej, ale zachowującej porządek chronologiczny opowieści Marcin Król opisuje istotne dla jego pokolenia wydarzenia oraz wybitne postacie polskiej kultury, ludzi takich jak Jerzy Giedroyć, Leszek Kołakowski czy Jerzy Turowicz, którzy byli jego mentorami i przyjaciółmi. Ukazuje kolejne ważne środowiska intelektualne: wydziału filozofii UW, „Kultury”, a potem „Tygodnika Powszechnego” i „Res Publiki”. Relacjonując najważniejsze spory ideologiczne i polityczne, zastanawia się nad problemem antysemityzmu, stosunku do komunizmu, nad tym czym był i czym jest obecnie patriotyzm, nad fenomenem „Solidarności”, problemem państwa liberalnego i solidarnego, kwestią przyszłości demokracji i przyszłości elit.
prof.
Marcin Król (ur. 1944)
Filozof polityki i historyk idei, publicysta, obecnie dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Niegdyś członek zespołu „Tygodnika Powszechnego”, założyciel „Res Publiki”, obecnie stale współpracuje z „Europą”. Wydał m.in.
Historia myśli politycznej: od Machiavellego po czasy współczesne (1998),
Słownik demokracji (1998),
Patriotyzm przyszłości (2004),
Bezradność liberałów: myśl liberalna wobec konfliktu i wojny (2005).
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 256
Data wydania: 2008