Trudno wyobrazić sobie skuteczne funkcjonowanie współczesnego przedsiębiorstwa w rozwiniętej gospodarce rynkowej, nie akcentującego wyraźnie swoich działań za pomocą wizualnych atrybutów, komunikatywnych przekazów i nie posiadającego wykształconego kanonu zachowań pracowników. Te trzy grupy elementów składają się na Całościową Identyfikację, której fundamentalnym zadaniem jest pozytywne wyróżnienie na rynku . Kształtowanie wizerunku firmy ma wspomagać zdobycie przez nią założonej pozycji i budowanie przewagi konkurencyjnej w coraz trudniejszych warunkach rynku nasyconego. Rola Całościowej Identyfikacji polega również na integracji wewnętrznej pracowników i tworzeniu poczucia wspólnoty wewnątrz firmy.
Używany w tej książce akronim CI, pochodzący od słów Całościowa Identyfikacja, został stworzony na przełomie lat 80tych i 90tych XX wieku przez autorów niniejszej książki. Stanowi ona polski odpowiednik angielskiego akronimu CI /Corporate Identity/ o zbliżonym znaczeniu.
Niniejsza książka opiera się na dwudziestoletniej pracy autorów, T.P. Górskiego i M. Wołowika, którzy dzielą się z czytelnikami swoimi doświadczeniami w tworzeniu systemów CI. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano tematykę CI w sposób kompleksowy. Książka ta zorientowana jest na potrzeby przedsiębiorców, zarówno z dużych, jak i średnich oraz małych firm. Powstała w odpowiedzi na liczne sygnały płynące z rynku. Toteż rozważaniom zawartym w opracowaniu nadano wymiar praktyczny. Przedstawione problemy rozpatrywane są z punktu widzenia decydentów w przedsiębiorstwie, odpowiedzialnych za zadania strategiczne, których wykonanie wspierają działania z zakresu CI. Opracowanie to adresowane jest przede wszystkim do kadry zarządzającej, kierowników wyższego szczebla i pozostałych pracowników organizacji realizujących programy CI, a także do osób doskonalących umiejętności menedżerskie.
Książka jest mocno osadzona w realiach rynku polskiego i stąd zaczerpnięto większość przykładów, ale przedstawia także światowe osiągnięcia i tendencje w dziedzinie CI. W zaprezentowaniu kierunków, wyznaczanych przez międzynarodowych liderów, CI pomogła długoletnia współpraca autorów z zagranicznymi partnerami, zwłaszcza z brytyjską firmą Wolff Olins. Założył ją Wally Olins, uznawany za jeden z największych autorytetów w kreowaniu wizerunku organizacji. Jednak wzorce pochodzące z wiodących firm światowych, przeniesione na grunt polski, rzadko kiedy mogą być wiernie kopiowane i należy je odpowiednio dostosowywać do warunków krajowych, co uwzględniono w książce.
Autorzy, ograniczając się do systematyzacji wiedzy, opartej na solidnych podstawach interdyscyplinarnych, starali się unikać rozważań teoretycznych i poruszania tematów odległych od praktycznych wyzwań. Podkreślmy tutaj, iż w przypadku tworzenia systemów CI należy wystrzegać się wizji czysto artystycznych, nieraz zupełnie oderwanych od rzeczywistości. Myślenie jedynie w kategoriach estetycznych jest poważnym błędem, niestety często popełnianym podczas budowania wizerunku przedsiębiorstwa. Koncepcja systemu CI danej organizacji powinna być w pełni podporządkowana jej strategii rynkowej i uwzględniać dynamikę zjawisk ekonomicznych. U podstaw tworzenia systemów CI leżą bowiem kluczowe elementy strategii firmy - jej misja, cele, uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne. Konieczna jest pełna synergia - żaden fragment CI nie może być niezgodny z wytyczonym kierunkiem działań firmy.
Książka ta ma stanowić podstawowy przewodnik ułatwiający czytelnikowi poruszanie się w obszarze CI, a celem jej jest:
- wyjaśnienie istoty i genezy CI,
- zaprezentowanie roli, jaką CI odgrywa we współczesnym biznesie w Polsce i na świecie,
- podkreślenie interdyscyplinarnego charakteru CI,
- ukazanie licznych przykładów praktycznych zastosowań CI w sposób przystępny i ciekawy,
- ujęcie strategiczne tematyki /system CI traktowany jako zasób firmy i program CI jako proces jego tworzenia, podporządkowane strategii organizacji/,
- kompleksowe ujęcie tematyki /przejście krok po kroku przez wszystkie etapy programu CI/,
- wyjaśnienie zasad stosowania narzędzi pomocnych w prowadzeniu programu CI,
- pokazanie sposobów dostosowania wizerunku firmy do sytuacji rynkowej.
W niniejszej książce skoncentrowano się głównie na znaczeniu systemu wizualnego, uznając go za najistotniejszy składnik CI.