Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NIŻNE TATRY przewodnik Z PLECAKIEM PO SŁOWACJI

19-01-2012, 20:50
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 29 zł     
Użytkownik GEOGRAF_2009
numer aukcji: 2018453264
Miejscowość Żarki
Wyświetleń: 17   
Koniec: 24-01-2012 14:05:17

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2001
Język: polski
Typ publikacji: przewodnik
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Z plecakiem po Słowacji. Niżne Tatry

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY - WYDAWNICTWO DAJAMA

Opis tytułu
Seria „Z plecakiem po Słowacji” jest przeznaczona przede wszystkim dla tych turystów, którzy preferują turystykę pieszą. Część wstępna przewodnika jest poświęcona informacjom ogólnym o układzie poszczególnych tras i o podstawowych zasadach poruszania się w terenie. Pierwszy rozdział zaznajamia krótko z warunkami naturalnymi terenu (od rzeźby, przez charakterystykę wód, klimatu, gleb, fauny i flory aż po ochronę przyrody). Po zwięzłej charakterystyce przyrodniczej następuje mapa regionu w skali 1:50 000 z zaznaczonymi i ponumerowanymi trasami turystycznymi. Po części ogólnej następuje opis poszczególnych tras. Na wstępie każdej z nich można znaleźć najważniejsze informacje ułożone według haseł. Pierwszym hasłem jest pozycja określająca teren, na którym trasa jest usytuowana. Drugim - punkt wypadowy, z podaniem miejsca, w którym wycieczka się rozpoczyna i sposobu dotarcia do niego (np. przystanek SAD - Słowacka Komunikacja Autobusowa, przystanek ŽSR - Koleje Republiki Słowackiej, parking). Trzecim hasłem jest punkt docelowy, określający miejsce, w którym trasa się kończy i sposób wydostania się z niego (np. przystanek SAD - Słowacka Komunikacja Autobusowa, przystanek ŽSR - Koleje Republiki Słowackiej, parking). Czwartym hasłem jest podana w godzinach informacja o czasie przejścia, która zawiera wykaz istotnych przystanków na trasie, razem ze średnim czasem potrzebnym na pokonanie odległości pomiędzy dwoma sąsiednimi punktami (do całkowitego czasu nie wliczono przerwy na odpoczynek lub zwiedzenie interesujących miejsc). Piątym hasłem są dane o różnicy wzniesień, to znaczy o różnicy pomiędzy najniższym i najwyższym punktem trasy. Ostatnim hasłem jest zalecana mapa, która obejmuje opisywany teren. Po tych hasłach następuje charakterystyka skali trudności i opis trasy podstawowej. W opisie trasy podstawowej kładzie się nacisk przede wszystkim na atrakcje przyrodnicze. Częścią każdej trasy jest wycinek mapy z nakreślonym przebiegiem wędrówki. Średnio trudne i trudne trasy charakteryzuje także różnica wzniesień, przy czym informacje o większości tras uzupełniają zdjęcia typowych krajobrazów. Trasy podstawowe są tak układane, aby umożliwiły odwiedzenie wszystkich ważnych miejsc na opisywanym terenie. Proponowanych tras nie należy traktować jako wyczerpującego, ewentualnie ostatecznego spisu. Chodzi w tym przypadku raczej o rekomendacje, pozwalające swobodnie układać program wędrówki (np. z przenocowaniem w schronisku górskim). W opisie niektórych wycieczek są podane trasy wariantowe.

Położenie
Niżne Tatry rozpościerają się pomiędzy 48° 42 i 49° 3 szerokości geograficznej północnej oraz 19° 16 i 20° 17 długości geograficznej wschodniej. Dłuższa, biegnąca równoleżnikowo oś wyraźnie pasmowych gór, mierzy ponad 80 km. Szerokość pasma górskiego mierzona w kierunku południkowym waha się od 15 do 25 km. Niżne Tatry leżą nieomal w środku Słowacji. Geograficzny środek kraju, za który uważa się szczyt Hrb na północnym obrzeżu trzeciorzędowego wulkanu Polana, jest usytuowany tylko około 14 km od południowo-zachodniego skraju gór. Północne podnóże Niżnych Tatr od północnych granic Słowacji dzieli ponad 20 km. Południowe obrzeże gór jest jeszcze bardziej oddalone od granic państwowych, na południowym wschodzie o prawie 45 km. Od północy i południa Niżne Tatry są ograniczone wyraźnie niższym otoczeniem. Na północy jest to Kotlina Liptowsko-Popradzka (Podtatranská kotlina), na południu Obniżenie Hronu (Horehronske podolie). Szeroka Kotlina Liptowsko-Popradzka swoim płaskim dnem ostro kontrastuje z poszarpanymi, północnymi grzbietami bocznymi wysokich gór. We wschodniej części północnego podnóża Niżnych Tatr między masywne góry i kotlinę wbija się niskie przedgórze w postaci Kozich Grzbietów (Kozie chrbty). Na północnym wschodzie wkracza tu wschodni skrawek Kotliny Hornadzkiej (Hornádska kotlina). Kralowoholska część gór „przekazuje” tutaj do wąskiego i głębokiego Rowu Wikartowskiego (Vikartovská brázda) górny odcinek Hornadu. Górskich sąsiadów Niżne Tatry mają tylko na zachodzie i wschodzie. Granica zachodnia biegnie szeroką doliną Revúcej, która oddziela go od Wielkiej Fatry (Veľká Fatra). Dalej na północ znajduje się niskie przedgórze Starohorskie Wierchy (Starohorske vrchy), które według starszego podziału orograficznego były częścią Niżnych Tatr. Dzisiaj są samodzielną jednostką geomorfologiczną. Na wschodzie rzeźba kralowoholskiej części Niżnych Tatr wyraźnie obniża się w krasowe płaskowyże Słowackiego Raju. Niżne Tatry są pasmem rozgraniczającym historyczne regiony dawnych Węgier, jak również terenowe i administracyjne jednostki dzisiejszej Republiki Słowackiej. Oddzielają one Dorzecze Górnego Hronu (Horehronie) od Liptowa i zachodniego Spiszu. Dzisiaj ta wyrażna naturalna granica jest także granicą między województwaroi, żylińskim, bańskobystrzyckim i preszowskim. Większość północnej części masywu Niżnych Tatr jest podzielona pomiędzy powiaty województwa żylińskiego - rużomberski, i liptowskomikułaszowski. Małym fragmentem wkracza na teren powiatu popradzkiego w województwie preszowskim. Południowo zorientowane doliny i grzbiety boczne leżą na terenie powiatów województwa bańskobystrzyckiego: brezneńskiego na wschodzie i bańskobystrzyckiego na zachodzie. Na obszarze Niżnych Tatr swoje tereny katastralne mają 43 miejscowości i miasta.

treści:

1.Wstęp
2.Układ przewodnika
3.Położenie
4.Warunki naturalne
5.Mapa

1 Przez Starohorskie Wierchy
2 Kozi Grzbiet z Donowal
3 Kozi Grzbiet z Hiadela
4 Wielka Chochuła
5 Raztockie Lazy
6 Dziurkowa z Jasenia
7 Skałka
8 Wokół Krpaczowa i Lehot
9 Wokół Krpaczowa i Tal
10 Baba
11 Dziumbir i Chopok z Trangoszki
12 Chopok i Deresze z Serduszka
13 Dziumbir z Mýta pod Dziumbirem
14 Kraliczka
15 Beniuszka
16 Z Bacucha do Wyżniej Bocy
17 Homolka
18 Wielka Wapienica
19 Andrejcowa
20 Kralowa Hola z Telgartu
21 Kralowa Hola z Liptowskiej Ciepliczki
22 Okolice Liptowskiej Ciepliczki
23 Kozi Kamień
24 Wielki Bok
25 Równa Hola
26 Ścieżką dydaktyczną wzdłuż Wagu
27 Ohniste
28 Smrekowica
29 Dziumbir z Liptowskiego Jana
30 Południca
31 Demianowska Góra
32 Demianowska Jaskinia Lodowa
33 Pusté
34 Krakowa Hola
35 Siná i Bôr
36 Doliną Demianowską i Doliną Jańską
37 Ścieżka dydaktyczna Dolina Demianowska
38 Chopok z Jasnej
39 Deresze z Jasnej
40 Przednia Magura
41 Siiackie trawertyny
42 Dziurkowa z Magurki
43 Salatyn z Ludrowej
44 Salatyn z Żeleznego
45 Branków i Wodospad Brankowski
46 Niżnotatrzańska trasa graniowa (cz. l)
47 Niżnotatrzańska trasa graniowa (cz. 2)
48 Niżnotatrzańska trasa graniowa (cz. 3)
49 Niżnotatrzańska trasa graniowa (cz. 4)
50 Niżnotatrzańska trasa graniowa (cz. 5)

6.Atrakcje przyrodnicze i propozycje wycieczek.
7.Indeks
8.Słownik
9.Informacje praktyczne