Album prezentuje urodę i niepowtarzalny charakter Nowego Jorku, a w kilku znamiennych fotografiach przywołuje tragedię, która wydarzyła się 11.09.2001 r. Zdjęcia wykonał Jerzy Habdas, polski fotografik od wielu lat mieszkający w USA, a wstęp napisał Janusz Głowacki.
Rzeczywistość Nowego Jorku lat 80. widziana oczami Hanny Bakuły, która mieszkała na Manhattanie przez kilka lat po wyjeździe z Polski w 1981 roku. Artystka opisuje wygląd ulic, domów, ludzi, komentuje ówczesną modę i swobodę obyczajów, przybliża charakter znanych miejsc, opowiada o nowojorskich paradach. Album ilustrowany barwnymi fotografiami Piotra Zalewskiego, który mieszkał w Nowym Jorku w latach 1[zasłonięte]982-19. Album wydany w ramach festiwalu "New New Yorkers i przyjaciele", który odbywać się będzie w Warszawie w dniach 25 czerwca - 4 lipca 2004 r. pod patronatem Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tekst polsko-angielski
Wystawę w PKiN otwierają fotografie Czesława Czaplińskiego, który mieszkając od wielu lat w Nowym Jorku, codziennie oglądał wieże World Trade Center i zafascynowany, wielokrotnie je fotografował. Drugą część wystawy tworzą zdjęcia zrobione 11 września przez początkującego fotografa Seana Maddena.
Trudno sobie wyobrazić wystawę "Przed i po..." bez pokazania WTC w dniu wybuchu - mówi Czapliński - Ja w tym czasie byłem w Warszawie. Zupełnie przypadkowo moja przyjaciółka Isabel Bau-Madden powiedziała mi, że jej syn, Sean, fotografował WTC w dniu wybuchu. Poprosiłem ją, aby pokazała mi te zdjęcia. Kiedy je zobaczyłem, zrozumiałem, że mam czego szukałem. Oryginalne zdjęcia osoby, która weszła w strefę wybuchu, gdy inni uciekali, nie wiedząc, co będzie dalej .
Ostatnia część ekspozycji stanowią zdjęcia Czaplińskiego ukazujące miasto tuż po tragedii.