W życiu kobiet występują okresy, kiedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze różni się od zapotrzebowania przeciętnej osoby. W okresie ciąży i karmienia piersią szczególnie istotna staje się optymalna podaż witamin i składników mineralnych – nie tylko ze względu na stan zdrowia matki, ale także dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Coraz częściej podkreśla się, że o naszym zdrowiu oraz całym życiu decyduje okres dziewięciu miesięcy spędzonych w łonie matki, jak również stan jej zdrowia i sposób odżywiania na długo przed naszym poczęciem.
Jednym z warunków prawidłowo przebiegającej ciąży oraz właściwego rozwoju dziecka jest przyjmowanie przez matkę odpowiedniej ilości substancji odżywczych, zwłaszcza witamin oraz składników mineralnych, których zapotrzebowanie znacznie wzrasta w tym okresie. Np. w drugim trymestrze ciąży, m.in. ze względu na intensywny proces tworzenia się krwi, wzrasta zapotrzebowanie na żelazo. W tym samym czasie rośnie zapotrzebowanie na witaminę C, która wspiera nie tylko prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, ale także wchłanianie żelaza.
Foliany są niezbędne do prawidłowego podziału komórek, rozwoju cewy nerwowej u płodu, jak również produkcji krwi. Zapotrzebowanie na witaminy z grupy B wzrasta średnio o 25-30%. Kobiety oczekujące przyjścia na świat dziecka muszą także przyjmować większe dawki wapnia, gdyż jest on potrzebny do prawidłowego rozwoju kości oraz zębów płodu. To samo dotyczy magnezu, który również uczestniczy w prawidłowym formowaniu się zębów oraz kości, a także jest odpowiedzialny za równowagę wapniowo-sodowo-potasową organizmu. Odpowiednia suplementacja witamin i składników mineralnych jest ważna nie tylko podczas ciąży, ale także przed zajściem w ciążę. Dlatego też przed planowaną ciążą należy zadbać o odpowiednie uzupełnianie „magazynów” witamin i składników mineralnych.