Neurologia psów i kotów. Wybrane przypadki kliniczne to niezwykle praktyczna książka. Autorzy skupili się na chorobach mózgu, móżdżku, nerwów czaszkowych, rdzenia kręgowego, kręgosłupa i nerwów obwodowych o różnej etiologii, z którymi najczęściej spotykają się lekarze małych zwierząt. Szczegółowo opisali sposoby postępowania diagnostycznego i terapeutycznego, korzystając z najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu neurologii weterynaryjnej. Ważnym elementem tej pozycji jest bogata ikonografia, która doskonale uzupełnia wnikliwa analizę omawianych zagadnień. Widać, że ten podręcznik jest owocem prawdziwej pasji klinicznej i ogromnego doświadczenia autorów, które pomogą wszystkim czytelnikom w odkrywaniu tajników wiedzy neurologicznej.
U pacjentów trafiających na konsultację neurologiczną często występuje szereg złożonych objawów, których właściwe rozpoznanie nastręcza wielu trudności. Neurologia psów i kotów to podręcznik, który został opracowany właśnie z myślą o codziennej praktyce. Książkę otwiera bogato ilustrowany wstęp, porządkujący wiedzę z zakresu neurologii zwierząt. W dalszej części autorzy zebrali i omówili 24 przypadki kliniczne, z którymi często spotykają się lekarze. Wszystkie zostały przedstawione według praktycznego schematu: prezentacja pacjenta, wywiad, badanie i płynące z niego wnioski, diagnoza oraz rozpoznanie różnicowe, leczenie i rekonwalescencja. Na końcu każdego rozdziału znajduje się obszerna dyskusja podsumowująca wiedzę o danej jednostce chorobowej. Jedną z najważniejszych zalet książki jest płyta DVD. Na znajdującym się na niej filmie przedstawiono przypadki zaprezentowane w książce, dzięki czemu czytelnik zdobędzie praktyczną wiedzę o omawianych zaburzeniach i chorobach neurologicznych. Autorzy podręcznika uważają bowiem, że podstawą codziennej praktyki lekarskiej powinna być umiejętność właściwej obserwacji pacjentów.
Podręcznik warto polecić również studentom medycyny weterynaryjnej, ponieważ nauka poprzez prezentację konkretnych przypadków klinicznych jest bardzo praktyczną i lubianą formą zdobywania wiedzy.
Dedykujemy tę książkę wszystkim lekarzom praktykom, którzy zaufali nam i przesyłali opisy licznych przypadków klinicznych, dzięki czemu mogliśmy poszerzyć nasze doświadczenie. Mamy nadzieję, że dzięki naszej książce neurologia stanie się przyjemniejszą dziedziną medycyny weterynaryjnej. Dołączona do niej płyta, na której ukazano najczęściej występujące zespoły, sprawia, że wiedza staje się zdecydowanie przystępniejsza. Przypomina również o tym, że odpowiednia obserwacja pacjenta stanowi podstawę rozpoznania w neurologii. Obecnie dysponujemy niezwykle skutecznymi badaniami dodatkowymi, niemniej jednak nie należy zapominać, że osiągnięcia z zakresu technologii umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy, ale nie zastępują badania klinicznego. Jesteśmy również świadomi tego, że codzienna praca lekarzy weterynarii nie wygląda tak, jak jest prezentowana na kongresach naukowych, dlatego kładziemy nacisk na te elementy, które pozwalają pogodzić ze sobą interes zwierzęcia, możliwości właścicieli oraz dostępne środki.
Chcielibyśmy, by dzięki takiemu podejściu neurologia straciła miejsce w czołówce najbardziej odstręczających gałęzi medycyny.
Dodatkowo, aby ograniczyć liczbę powtórzeń fragmentów tekstu, przede wszystkim dotyczących interpretacji wyników badania neurologicznego oraz postępowania przy rozpoznaniu różnicowym, na początku książki zamieściliśmy opis podstawowych elementów składających się na diagnostykę neurologiczną.
Opisane przypadki
Niezborność ruchów u kocięcia
Niezborność ruchowa pochodzenia móżdżkowego u amerykańskiego staffordshire terriera
Niedowład kończyn u boksera
Obwodowy zespół przedsionkowy u kota
Toksoplazmoza u kota
Ziarniniakowe zapalenie mózgu i opon
Zespól chwiejności (wobblera) u psa rasy dog
Niedoczynność tarczycy u psa
Zespół wielokorzeniowy u psa rasy whippet
Tężec u psa
Oponiak u kota
Poporodowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Porażenie jednej kończyny u psa
Zapalenie mięśni żwaczy u psa
Nerwiak nerwu trójdzielnego u psa
Atak padaczki u psa rasy dog argentyński
Zrosty opon mózgowo-rdzeniowych lub pseudotorbiel pajęczynówki
Pourazowa obwodowa neuropatia nerwu kulszowego
Guz splotu naczyniówkowego z towarzyszącym wtórnym wodogłowiem
Zator włóknisto-chrzęstny
Neosporoza psów
Niestabilność w doogonowej części odcinka szyjnego kręgosłupa
Przepuklina jądra miażdżystego w piersiowo-lędźwiowym odcinku kręgosłupa
Nerwiakowłókniakomięsak nerwu udowego