Wielu z nas w ciągu dnia lubi sobie przegryzać różne smakołyki, które niestety są zgubne dla naszej urody oraz figury. Zamiast sięgać po paluszki czy czipsy można zjeść parę orzechów, które są źródłem cennych wartości odżywczych.
Spożywanie garści orzechów dostarcza naszemu organizmowi zdrowy tłuszcz (40-60%), białko, nieco błonnika węglowodanów, skrobi oraz fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk. Orzechy pozytywnie wpływają na nasz organizm. Regulują poziom cukru we krwi, zapobiegają atakom serca oraz chorobie wieńcowej. Stanowią także źródło witaminy PP, A, E i z grupy B. Pobudzają także pracę mózgu oraz łagodzą stany depresyjne. Nerkowce niestety należą do kalorycznych przekąsek, ze względu na dość dużą zawartość tłuszczu. Jest to jednak tłuszcz nienasycony.
Najniższą zawartość tłuszczu mają orzechy nerkowca (ang. cashew), wywodzące się z Ameryki Południowej. Pierwsze informacje o owocach, z których Indianie wyciskali znakomity sok oraz o ich nasionach, spożywanych w postaci prażonej, dotarły poprzez Francję i Portugalię, w XVI wieku. Orzechy te opisywane były jako smaczniejsze od migdałów. Ciekawostką jest, że odkrywcy z Portugalii, którzy jako pierwsi odkryli drzewo nerkowca, zabrali je do różnych krajów. Dzisiaj, drzewo nerkowca można znaleźć w Mozambiku, Tanzanii, Kenii, Indii i Brazylii. Indie, w których pierwotnie to drzewo miało zapobiegać erozji gleby, obecnie wiodą prym na rynku orzechów nerkowca - 95% produkcji światowej.
Te jasno kremowe i smaczne orzechy pochodzą z drzewa dorastającego nawet do 12 m wysokości, zwanego nerkowcem zachodnim lub nanerczem zachodnim (Anacardium occidentale). Jego owoce zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi. Smakosze doceniają ich ciekawy i subtelny aromat. Miękkie, o delikatnym, słodkim, lekko migdałowym smaku uważane są za najsmaczniejszy orzech świata. Są bogate w kwasy tłuszczowe jedno i wielonienasycone, które pozytywnie wpływają na stan naszej skóry. Dodatkowo wartości odżywcze zawarte w tych orzechach pozytywnie wpływają na pracę układu krwionośnego i nerwowego.
Na ogół nerkowce je się w całości, prażone podaje się na przekąskę do napojów alkoholowych, do dekorowania i wzbogacania smaku sałatek. Nerkowce są składnikiem wielu potraw kuchni dalekowschodniej. Z potrawami kuchni indyjskiej, chińskiej smakują wprost wyśmienicie.
Orzechy cashew zawierają także znaczne ilości żelaza. Równie ważna jest tu obecność cynku, który spełnia niebagatelną rolę w czynnościach krwiotwórczych oraz zapobiega niedotlenieniu organizmu, a także białka pełniącego funkcję budulcową dla organizmu. Mają dobry wpływ także na skórę, włosy i paznokcie oraz uspokajają zestresowanych.
Polecamy również:
Zapraszamy na pozostałe nasze aukcje.
Największy wybór bakalii i produktów BIO i EKO!
|