Co takiego chcemy stworzyć?
Przed rozpoczęciem serialu animowanego Neon Genesis Evangelion - mówi Hideaki Anno*
Rok 2015. Świat, który przed piętnastu laty stracił połowę populacji. Świat, który cudem podniósł się z ruin - półki w sklepach znów są pełne, produkcja, konsumpcja, komunikacja i ekonomia wracają do normy. Świat, w którym mieszkają ludzie przyzwyczajeni do widoków grozy, do ostatnich tchnień. Świat, w którym brakuje dzieci mających tworzyć następne pokolenie. Zniszczone Tokio - stolica Japonii przeniesiona do prefektury Nagano. Powstanie Neo Tokio II (Nowe Tokio II). Plan następnych przenosin - budowa fortecy obronnej Neo Tokio III. Miasto zaatakowane przez niezidentyfikowane obiekty nazwane "aniołami".
Tak pokrótce jawi się świat Neon Genesis Evangelion. Świat pełen pesymistycznych wizji. Historię rozpoczynam sceną pozbywającą optymizmu. Widzimy czternastoletniego chłopca, który boi się kontaktu z innymi. Kontakt taki uważa za zbyteczny, nie wysila się, ażeby zrozumieć samego siebie, chce żyć we własnym, zamkniętym świecie. Uczucie porzucenia przez ojca przekonuje go, iż jest jednostką niepotrzebną, iż jest tchórzliwym czternastolatkiem, który nie odważyłby się popełnić samobójstwa. Możliwości ograniczenia kontaktu z innymi występującej 29-letniej kobiety są znacznie mniejsze. Broni się tym, iż może uciec w kontakty bardzo przyziemne. Oboje niezmiernie obawiają się, że ktoś ich skrzywdzi. Można powiedzieć, że nie nadają się na głównych bohaterów, gdyż brak im agresji. Ale to właśnie ich uczyniłem głównymi postaciami. Mówi się: "Żyć znaczy zmieniać się". Gdy rozpoczynałem opracowywanie tej historii, chciałem, żeby i świat, i jego bohaterowie zmieniali się wraz z narastaniem akcji. Takie było moje szczere "zamierzenie". W Neon Genesis Evangelion zawarłem wszystko to, czego nie mogłem wydobyć z rozbitego "ja" przez cztery lata.
* Reżyser serii TV, razem z Yamashita Ikuto zaprojektował mecha oraz w całości wyreżyserował odcinki 25/26. Był głównym reżyserem Top o Nerae! Gunbuster (Aim for the Top! Gunbuster) oraz Fushigi no Umi no Nadia (Nadia in the Seas of Wonder/The Secret of Blue Water), dzieł o nieprzemijającej sławie wśród fanów mangi i anime. Znany jest z wywiadu, którego udzielił pewnej japońskiej gazecie, a w którym stwierdził, iż "Chce przejąć i zniszczyć cały rynek Anime w Japonii". W wolnych chwilach zajmuje się najnowszym wyzwaniem, jakim jest dla niego Evangelion.
text: Robin
(materiały prasowe wydawnictwa J.P.F.)
Wydawnictwo:
Japonica Polonica Fantastica 1/2004
Wydawca oryginalny: Kadokawa Shoten Pub.
Rok wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 174
Format: B6
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy + kredowa wkładka
Wydanie: II
Cena z okładki: 17 zł