„Nimfy oko błękitne”. Neapol w poezji polskiej XIX i XX wieku
TERESA WILKOŃ
200 s., 170 x 240 mm, 460 g
oprawa broszurowa foliowana
bibliogr., wklejka, fot., indeks
summ., rias.
Katowice, 2006
ISBN/ISSN 83-[zasłonięte]-1522-1
Index 60.91-187
Książka ta stanowi ważną pozycję z zakresu wiedzy o stosunkach polsko-włoskich. Ważną z kilku powodów. Po pierwsze, jest to ujęcie monograficzne, nastawione na analizę utworów poetyckich. Po drugie, analiza ta dotyczy utworów wybitnych i interesujących. Dość wymienić poemat Słowackiego "Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu"lub poemat Tadeusza Różewicza "Et in Arcadia ego"poświęcony Neapolowi i współczesnym Włochom, dalekim od romantycznej arkadii artystów i poetów. Po trzecie, w swych analizach autorka skupiła się na wydobyciu walorów poznawczych i artystycznych wierszy dotyczących Neapolu i Zatoki Neapolitańskiej, słynącej - jak Capri czy Sorrento - z niezwykłych walorów krajobrazowych i malowniczości architektury miejskiej, wtopionej w piękno natury. Poeci polscy zaglądali tu często i chętnie. Niektórzy, jak Krasiński czy Asnyk zatrzymywali się w Neapolu na dłużej.
Materiał okazał się obfity i nader ciekawy, ponieważ neapolitańskie wiersze takich autorów, jak Konopnicka, Asnyk, są wyrazem wielkiego przeżycia motywów lirycznych i opisowych.
Publikacja ta jest plonem pobytu autorki w Neapolu w latach 1[zasłonięte]994-20. Stanowi ona znaczącą pozycję, która dotyczy percepcji Włoch w literaturze polskiej, a zarazem problematyki podróży jako ważnego tematu literackiego.
Czytelnika uderzy bardzo dobra znajomość problematyki neapolitańskiej, pogłębionej o refleksję historyczną. Książka zwróci też uwagę trafnością i subtelnością analiz tekstów poetyckich a także jasnością ujęcia i dbałością o styl.