Dziki kontynent
Europa po II wojnie światowej
Przejmująca i dosadna – ta znakomita książka przedstawia obraz kontynentu w objęciach chaosu i bezprawia.
Ian Kershaw, autor m. in. biografii A. Hitlera
Druga wojna światowa wcale nie skończyła się w maju 1945 roku – to, co działo się potem, niewiele miało wspólnego z pokojem. Zrujnowane miasta i wioski, brak instytucji prawa, zabójczy głód i nędza, odkrywanie wojennych koszmarów (wyzwalanie obozów), ustalanie nowych granic (brutalne przesiedlenia i wypędzenia) i porządków (prawica kontra komuniści) – wszystko to wyzwalało w ludziach i tak zdeprawowanych przez wojnę najgorsze instynkty. Europą wstrząsały kolejne fale przemocy: bezlitosny odwet na pokonanych wrogach, zemsta na kolaborantach, krwawe czystki etniczne i pogromy, wojny domowe. Taka była rzeczywistość Europejczyków, w której musieli budować nowe życie.
Dziki kontynent, obficie czerpiąc z dokumentów źródłowych, dostępnych danych statystycznych i literatury przedmiotu, a przede wszystkim z relacji i wspomnień świadków, maluje sugestywny i wiarygodny obraz okresu pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a początkiem zimnej wojny.
„Lowe ma dobre oko do odkrywania szczegółów i ujawniania manipulacji statystykami, jakich dopuszczały się – a często nadal dopuszczają – różne strony konfliktu. Świetnie ukazuje coś, co można nazwać wojnami w wojnie”.
Michael Burleigh, autor książki Trzecia Rzesza: nowe spojrzenie
„Niesamowita szczegółowość i wrażliwość na wszelkie wojenne paradoksy”.
„Literary Review”
„Wyczerpująca praca, zadziwiająca książka – ostateczny rachunek tej ogromnej tragedii, jaką była druga wojna światowa”.
„Financial Times”
Keith Lowe (ur. 1970) jest historykiem i pisarzem, autorem powieści Tunnel Vision i New Free Chocolate Sex oraz książki historycznej o drugiej wojnie światowej Inferno. Za Dziki kontynent otrzymał nagrodę PEN Hessell-Tiltman Prize.
Tłumacze: Jabłoński Mirosław P.
rebis
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 15.0x22.5cm
Liczba stron: 544
Wydanie: 1
Rok wydania: 2013
Klucze do wolności
Wydawca:
rebis
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 15.0x22.5cm
Liczba stron: 488
Wydanie: 1
Rok wydania: 2013
ZE BROJNĄ POMOCĄ WIĘŹNIOM GESTAPO, SS I NKWD.
W czasie II wojny światowej żołnierze polskiego podziemia ponad dwieście razy zbrojnie odbijali uwięzionych. Były to akcje nadzwyczaj trudne, porównywalne jedynie z atakami na silnie umocnione posterunki lub walką w okrążeniu. Wymagały szczegółowego rozpoznania, twórczego planowania oraz bystrości umysłu i odwagi tych, którzy szli z pistoletami na więzienne mury...
Znany historyk i pisarz Stanisław M. Jankowski opisuje w tej książce kilka z nich. Rekonstruuje nie odnotowane w podręcznikach, nawet akademickich, powstanie czortkowskie 1940 r. Prowadzi czytelnika szlakiem „odbijanek” na Wileńszczyźnie. Odkrywa kulisy nie zrealizowanego w 1944 r. śmiałego planu zdobycia więzienia Montelupich w Krakowie, a także jedynego w dziejach szturmu na obóz koncentracyjny – w Holýšovie – z którego „wyklęta” Brygada Świętokrzyska NSZ uwolniła kilkaset więźniarek…
Stanisław Maria Jankowski- absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1965 r. debiutował jako publicysta. Autor kilku tysięcy publikacji w prasie krajowej i zagranicznej, także polonijnej, pisywał też słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia i scenariusze filmów dokumentalnych. Twórca wystaw historyczno-dokumentalnych, eksponowanych m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Budapeszcie, Paryżu, Bostonie…
Spod jego pióra wyszło dwadzieścia książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Wieloletni redaktor „Biuletynu Katyńskiego”, konsultant historyczny filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. Autor książki „Karski. Raporty tajnego emisariusza” (REBIS 2009), współautor, z Jolantą Drużyńską, „Wyklętych życiorysów” (REBIS 2010) oraz „Ucieczek specjalnego znaczenia” (REBIS 2011). W 2012 r. opublikował „Dziewczęta w maciejówkach” (TRIO 2012). Jego reportaże, słuchowiska i książki wielokrotnie nagradzano. Za upowszechnianie prawdy o zbrodni katyńskiej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.