Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NAWIGACJA ŻEGLARSKA + OPOWIEŚCI NAWIGACYJNE zestaw

03-06-2012, 18:58
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 9.99 zł     
Użytkownik gawlod
numer aukcji: 2337084455
Miejscowość Mielec
Wyświetleń: 11   
Koniec: 17-05-2012 11:42:34

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Język: polski
Forma: poradnik
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem naszej aukcji jest

Agencja Wydawnicza ,,Promocja'' galeria antykwariat 39-300 Mielec, ul. Sobieskiego 1

Zaprasza do zakupów w allegro - jeśli chcesz dokonać zakupu - zapoznaj się z warunkami moich aukcji, które znajdują się na stronie o mnie - jeśli zalicytujesz, to znaczy, że je akceptujesz!

Podejmując decyzję o zakupie obejrzyj nasze inne aukcje. Przy dodatkowym zakupie będzie niższy koszt wysyłki.

Nasz numer konta po wygraniu aukcji podany jest w autoryzowanym powiadomieniu allegro oraz informacji menadżera sprzedaży allegro. Sprawdź zawsze czy jest to ten sam numer konta, a w razie wątpliwości skontaktuj się ze mną.

Nasze dane kontaktowe: [zasłonięte]@interia.pl tel./fax 17 [zasłonięte]1498 tel. kom.: 602 [zasłonięte]362 lub 0602 [zasłonięte]197

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i zadowolenia z dokonanych zakupów!

Przedmiotem naszej aukcji jest:

 

NAWIGACJA ŻEGLARSKA, J. Czajewski, WKŁ, Warszawa 1986, wyd. II, 264 strony

OPOWIEŚCI NAWIGACYJNE, J. Gawłowicz, Glob, Szczecin, 1987, wyd. I, 216 strony

 

zestaw 2 książek

 

23,5 x 16,5 cm, stan db, drobne przetarcia i minimalne przybrudzenia

 

Polecam i zapraszam do licytacji

A/18028

 

WSTĘP
„Niedzielny kierowca" — wszyscy znamy ten lekceważący epitet, jakim obdarza się. niezbyt wprawnego kierowcę-amatora. Na morzu panują, na szczęście, inne obyczaje. Wielka solidarność ludzi morza, specyfika ich pracy i wiele innych czynników powoduje, że żeglarz nigdy nie spotyka się z podobnymi określeniami. Ale uderzmy się w piersi: faktycznie wszyscy jesteśmy „wakacyjnymi nawigatorami". Żeglujemy tylko w czasie urlopu, to jest dwa do czterech tygodni w roku, a czasem krócej i rzadziej. No tak, ale mamy przecież wiedzę, którą musieliśmy posiąść, aby przejść przez igielne ucho egzaminów.
Sam kiedyś słyszałem, jak asystujący przy egzaminie przedstawiciel Urzędu Morskiego rzeki do członków komisji egzaminacyjnej: „Panowie! Jestem tu niepotrzebny. Wy wymagacie dwa razy więcej niż trzeba umieć w szkole morskiej". Niestety, tę ogromną wiedzę trudno jest sobie przyswoić, a łatwo się ją zapomina. To naturalne i nie ma się czemu dziwić, jeśli po rocznej lub dłuższej nieobecności na morzu człowiek nie pamięta na przykład konstrukcji linii pozycyjnej z kąta poziomego, nie mówiąc już o algorytmie obliczeń azymutu Słońca.
Zapomnianą wiedzę trzeba sobie jednak przypominać, najlepiej przed rejsem, a przynajmniej bezpośrednio przed rozwiązaniem problemu nawigacyjnego, będącego nakazem chwili. I temu właśnie celowi ma przede wszystkim służyć niniejsza książka. Ale może ona również spełniać zadanie podręcznika nawigacji, jako pomoc przygotowującemu się do egzaminu z tego przedmiotu na dowolny stopień żeglarski, mimo że nie jest ona podporządkowana ściśle programowi szkolenia.
Książka zawiera po prostu pewien uporządkowany zbiór wiadomości, które — zdaniem autora — powinny być znane oficerowi wachtowemu. A oficer, w zasadzie, musi umieć tyle, co kapitan.
Z powyższych względów, obok kwestii podstawowych, szerzej omówiono w książce zagadnienia mniej znane, jak na przykład: dewiację kompasu i radionawigację. Podano też zarys metod astronawigacyjnych

 

OD AUTORA
Opowieści nawigacyjne to w istocie historia nautyki a głównie astro-nawigacji, sztuki prowadzenia okrętu po obszarach wodnych Ziemi według gwiazd i innych ciał niebieskich. Sceneria tego działu nawigacji jest wyjątkowo piękna, a prowadzenie okrętu wymaga wyobraźni przestrzennej, która w większym stopniu jest darem Bożym niż umiejętnością, której można się nauczyć. Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców. Tym, którzy znają sztukę nawigacji, mam nadzieję przybliżyć ciekawostki i anegdoty znane tylko „szperaczom". Ludziom, którzy marzą o morzu nigdy na nie nie wypływając, chciałbym pokazać piękno zawodu (który bardziej jest powołaniem niż profesją), a tych, którzy będąc niespokojnymi duchami postanowili w młodym wieku rzucić wszystko i zwiedzić wodną część świata — zachęcić do podjęcia takiego ryzyka.
Materiał do niniejszej książki zbierałem przez kilkanaście lat. Historia zarówno całych działów nautyki, jak i pojedynczych wynalazków czy instrumentów nawigacyjnych zawiera elementy mogące zafascynować w równym stopniu szczury lądowe, jak i zejmanów spędzających całe życie na chwiejnych pokładach statków. Lecz te ciekawostki rozrzucone są po świecie w mało znanych publikacjach, wydawnictwach domów aukcyjnych i powielaczowych broszurach drukowanych przez niektóre antykwariaty., Zebranie ich wymaga wiele czasu, wytrwałości i szczęścia. Publikacje ściśle merytoryczne, fachowe są łatwiej dostępne, ale zbyt mało (poza podręcznikami) wydano ich w języku polskim, toteż przystępując do pracy nad taką książką należy po prostu zakupić potrzebny księgozbiór w obcych językach. Z powodu fatalnego poziomu

 

 

Dodatkowe zdjęcia: