Witamy serdecznie na naszej aukcji
Przedmiotem aukcji jest
odżywka, nawóz dolistny krystaliczny, mikroelementy
MAXIMUS extra S - 15kg
Waga 15 kg
Wieloskładnikowy nawóz z wysoką zawartością SIARKI. Doskonałe źródło łatwo i szybko przyswajalnej SIARKI w uprawie rzepaku, zbóż, ziemniaków, buraków, oraz wielu innych roślin. Szybko i skutecznie likwiduje niedobory SIARKI oraz stanowi doskonałe uzupełnienie nawożenia doglebowego w okresach największego zapotrzebowania roślin na SIARKĘ.
Nawozy krystaliczne Maximus to całkowicie rozpuszczalne w wodzie nawozy dolistne NPK ze schelatowanymi mikroelementami (EDTA i DTPA), wzbogacone w kompleks MPC (MICRO PROTECTION COMPLEX).
Nawozy MAXIMUS stymulują prawidłowy rozwój i lepsze wykorzystanie nawożenia doglebowego oraz zapobiegają niedoborom najważniejszych składników odżywczych.
ZBOŻE - ZIEMNIAK - BURAK - RZEPAK
KUKURYDZA - GROCH-WARZYWA-OWOCE-
ŁĄKI - TRAWA
MIKROELEMENTY - NIEDOBÓR SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH
Rośliny potrzebują siarki
Siarka spełnia w roślinie wiele ważnych funkcji. Jako składnik enzymów pełni szczególnie istotną rolę w takich procesach jak fotosynteza czy synteza białek i tłuszczów. Słabe odżywianie roślin siarką skutkuje m.in. gorszym pobieraniem azotu z gleby.
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Częstym zjawiskiem jest błędna diagnoza niedoborów siarki. Myli się je z niedoborem azotu, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonego nawożenia azotem i paradoksalnie do jeszcze większej zapaści plonu. Z punktu widzenia czystej ekonomii o znaczeniu siarki najdobitniej świadczy fakt, iż brak jednego kilograma tego składnika uniemożliwia wykorzystanie 10 kg azotu. Ponadto siarka ma również działanie grzybobójcze.
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
ZNACZENIE SIARKI W ROŚLINIE
- Jest niezbędna w procesie syntezy aminokwasów siarkowych i bierze udział w ogólnej syntezie protein.
- Odpowiednie zaopatrzenie w siarkę wspomaga pobieranie azotu z gleby
- Aktywuje enzymy ważne dla przemiany energii i kwasów tłuszczowych.
- Ważna podczas kształtowania pierwotnych składników odżywczych roślin ( wpływających na smak i zapach wielu roślin uprawnych, jak np.: oleje gorczycy i czosnku)
- Siarka jest składnikiem witaminy B1 (ziarna zbóż, rośliny motylkowe).
- Jest niezbędna do produkcji roślinnych przeciwciał (fitoaleksyny, glutation).
OBJAWY NIEDOBORU SIARKI
- Objawy niedobory pojawiają się najpierw na młodszych liściach. Ślady niedoboru na liściach starszych występują przy jednoczesnym braku azotu
- Na całych powierzchniach liści widoczna jest chloroza.
CHLOROZA - Liście żółkną, szczególnie na brzegach i końcówkach blaszek liściowych. Mogą wyglądać jak poparzone. Na chorobę najbardziej narażone są młode pędy, które stają się bladozielone lub żółtozielone. W następnym etapie doprowadza to do zaburzonego wzrostu rośliny, braku lub ograniczonego kwitnienia oraz plonowania.
- Roślina staje się sztywna i łamliwa.
- Niedobory siarki w rzepaku objawiają się złym wzrostem rośliny, uwypuklonymi liśćmi, słabym wybarwieniem kwiatów oraz pęcherzykowato nabrzmiałymi strąkami.
- Niedobory siarki u zbóż objawiają się również na najmłodszych liściach w postaci chlorozy na całej blaszce liściowej. Niedobory siarki zarówno na rzepaku, jak i na zbożach występują przede wszystkim w okresie wiosennym tj. największego zapotrzebowania na ten składnik