Drodzy moi, nauką narciarstwa zjazdowego zajmuję się od wielu, wielu lat. Obecnie szkolenie może ulec skróceniu. Może? Ale nie musi. Moda, a raczej agresywna kampania reklamowa, wyznacza nam sprzęt na jakim jeździmy po stokach. Carving, czyli rzeźbienie (w śniegu) stał się powszechny. Nie wielu z nas wie, że jest to technika krawędziowa stosowana przez zawodników od lat 60-tych ubiegłego wieku. Nie jest to współczesny wynalazek. Zawodnicy wyczynowi zawsze jeździli na krawędziach, gdyż to dawało im najlepsze wyniki. Jednak jazda "instruktorska", z wykorzystaniem uślizgów, nadal króluje na stokach. "Kristiania" jest piękną techniką skrętu do oglądania, ale bardzo trudną do nauki. Wykonanie skrętu składa się na wiele oddzielnych faz, które wymagają dużo czasu do ich opanowania. Obecnie można nauczać techniki krawędziowej każdego kursanta na stoku, a współczesne narty, odpowiednio taliowane, mogą skrócić naukę jazdy do kilku dni. Można, ale czy tak jest na stokach?
Dlaczego nie rozpoczyna się nauki jazdy od razu od jazdy krawędziowej? Jest wiele powodów. Być może krótki czas nauki nie jest interesem dla uczących? Wszelkie zmiany na dobre i na złe są wynikiem korzyści zainteresowanych. Nowe narty, które same skręcają zachęcają do kupna. Pięknie przygotowane stoki z szybkimi wyciągami kuszą rzesze narciarzy. Luksusowe ośrodki zachęcają do większych wydatków. A nauka jazdy na nartach? Postęp w metodyce nauki jazdy nie ma motywacji. Nadal mamy głębokie przekonanie, że perfekcyjna jazda jest dla nas nieosiągalna i zadowalamy się ześlizgiwaniem ze stoku.
Czy zastanawialiście się dlaczego wszystkie dzieci muszą się męczyć jazdą pługiem, a potem przez wiele sezonów się tego oduczają? Przecież później nikt już nie jeździ rozkraczony. Powiecie, że jest to "zło konieczne". Nie! Nie jest to konieczne!. Można się uczyć bez tej "choroby wieku dziecięcego". Pługu, czyli jazdy kątowej, uczymy się potem, jak już opanujemy jazdę równoległą. Kiedy mamy już prawidłowe odruchy i nie musimy przez lata walczyć z tendencją do rozkraczania się.
To jest treścią mojej małej książeczki.
Zachęcam do poznania tej metodyki za cenę... dużo mniejszą jak jedna godzina nauki z instruktorem!
Książeczkę dedykuję... Wszystkim, którzy kochają białe szaleństwo. Tym , którzy nadal chcą poprawiać swój styl, którzy rozpoczynają białą przygodę, instruktorom narciarski, Szkołom Narciarskim
Zbigniew Mazuś
Tytuł
mini-podręcznik
Nauka Jazdy na Nartach w XXI wieku - SKI 21
wydanie autorskie
W książce znajdziecie:
-
program nauki jazdy na nartach SKI 21
-
metodykę nauki SKI 21 z rysunkami
-
jak nauczyć się jeździć na nartach w czasie jednego pobytu w górach
-
jak nauczyć się jazdy na nartach bez pługu !
-
"Carving - wynalazek czy odkrycie?"
-
format A5 , 60 stron
- Zaczynasz w tym sezonie, weź ją ze sobą.
- Jeśli sprzedajesz narty , to świetny "gratis" dla Twoich klientów - Jeśli szukasz upominku dla bliskiej osoby, to nie czekaj
|