SPOSÓB UŻYCIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH
Inhalacje lub parówki - przygotowujemy wkrapiając wybrane olejki bezpośrednio do gorącej wody, którą następnie mocno mieszamy. Inhalacje godne są polecenia przy przeziębieniach, a parówki znakomicie służą paniom dbającym o cerę. 3-4 kropli olejku miesza się w naczyniu z parującą wodę. Nakrywamy głowę ręcznikiem i głęboko wdychamy opary.
Kąpiel - gwarantuje podwójne działanie - wdychanie zapachów i wchłanianie przez skórę. Stosujemy na 1/2 wanny ciepłej wody 2 krople olejku. MOŻNA STOSOWAĆ W WANNACH Z FUNKCJĄ JACUZZI.
Olejki do masażu i wcierania - trzeba koniecznie rozcieńczyć: 1-2 krople olejku eterycznego z łyżką stołowa oliwy z oliwek.
Rozpylanie w powietrzu - olejki są substancjami niezwykle lotnymi, wdychane przenikają do organizmu poprzez narząd powonienia. Kominek postawiony przy łóżku chorego lub na biurku zestresowanego szefa działa równie efektywnie jak silne środki doustne; 5-10 kropli olejku miesza się z 2 łyżkami wody. Stosujemy do rozpylania w pomieszczeniu lub do odświeżania twarzy.
Skrapianie poduszki lub chusteczki - stosuje się najczęściej na bezsenność i kaszel. Przy skraplaniu poduszki w grę wchodzą jednak tylko bezbarwne, nie plamiące olejki a skrapianie możliwe jest wyłącznie na rogu i brzegach, żeby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą.
Sauna – w nowoczesnych piecach są specjalne pojemniki na olejki, jeśli jednak piec nie jest zaopatrzony w dozownik, rozcieńczony wodą olejek lub mieszankę olejków należy wlać do naczynia umieszczonego nad piecem lub bezpośrednio na rozgrzane kamienie.
OLEJKI AROMATERAPEUTYCZNE
mogą być używane pojedynczo, ale można je również mieszać ze sobą
w celu wzmocnienia ich działania bądź uzyskania bardziej wyrafinowanego zapachu.
UWAGI:
Nie wolno stosować na skórę olejków nierozcieńczonych.