ORYGINALNA PERUWIAŃSKA MACA W PROSZKU - NAJWYŻSZA JAKOŚĆ.
Maca jest rośliną o szczególnych właściwościach odżywczych i adaptogennych. Należy do grupy środków o charakterze żywności energetyzującej. Maca jest jadalnym korzeniem rośliny rosnącej na stromych nieużytkach szczytów wysoko w Andach. Najchętniej Maca rośnie na wysokości 3300 - 4500 m.n.p.m. Uprawia się ją w Peru w rejonach Junin, Cerro de Pasco, Huancavelica i w Puno gdzie ze względu na temperaturę i wysokość trudno uprawiać inne rośliny. Maca wytrzymuje wszystko. Korzeń Maca ma 2 do 8 cm średnicy i 15-18 cm. długości i po zmieleniu jest podstawowym surowcem leczniczym. Sproszkowana bulwa zawiera wiele składników odżywczych takich jak: białka, węglowodany, tłuszcze, nienasycone kwasy tłuszczowe, sterole, witaminy A, B, C i E, sole mineralne zawierające wapń, cynk, żelazo, miedź, mangan
Mieszkańcy Peru traktują makę jak żywność. Spożywają ją w postaci świeżego surowca, wytwarzają mączkę z wysuszonego korzenia, stosując ją do przygotowania codziennych potraw. Dla Indian maca była i jest wartościowym pokarmem.
Suszone słodkie korzenie o delikatnym korzennym smaku, mogą być przechowywane przez lata.
Każda z części tej rośliny jest wykorzystywana w konsumpcji.
Korzeń w kraju swego pochodzenia - Peru zaliczany jest do ważnych produktów spożywczych.
Bardzo istotne znaczenie ma skład i wartość odżywcza korzenia. Zawartość białka wynosi około 11%, a to na nich opiera się zdrowie i witalność człowieka. Białka są źródłem aminokwasów egzogennych, spożywając macę dostarczamy organizmowi prawie wszystkie niezbędne aminokwasy. Obecna w mace arginina jest prekursorem kreatyny o właściwościach m.in. immunoregulujących. Sproszkowany korzeń zawiera około 4% tłuszczu. Głównym składnikiem kwasów tłuszczowych jest kwas linolowy - 33,7%, kwas a-linolenowy - 20,4% i kwas palmitynowy 19%.
Zawartosć nienasyconych kwasów tłuszczowych wynosi aż 70,7%, a nasyconych 23,9%. Zawartości nienasyconych kwasów i ich stosunek względem nasyconych są bardzo korzystne z punktu widzenia odżywczego.
Ponadto maca zawiera około 70 % węglowodanów ogółem, w tym przyswajalnych 52%, około 20% błonnika pokarmowego. Bogaty pod względem jakościowym i ilościowym jest zestaw witamin: A,B1,B2,B6,C i E oraz składników mineralnych.
Maca zawiera cztery razy więcej błonnika i pięć razy więcej białka niż ziemniak. Z Maca produkuje się dziesiątki preparatów, szczególnie w Japonii I USA, gdzie ostatnio jest hitem wśród preparatów wzmacniających potencję, jako naturalny odpowiednik Viagry. Jest jednak duża różnica, ponieważ Viagra zadziała natychmiast, a potem klapa, znów trzeba Viagrę. Na wyniki stosowania Maca trzeba poczekać tydzień, dwa, ale są trwałe. Według amerykańskich badań Maca podnosi potencję o 180%.
Maca posiada także wiele innych właściwości:
* poprawia czynność pracy mózgu, eliminuje zmęczenie umysłowe, poprawia nastrój
* wzmacnia organizm pod względem fizycznym, umysłowym i hormonalnym
* powoduje opóźnienie procesu starzenia się organizmu
* ma bardzo wysoki wskaźnik zawartości minerałów co jest niezbędne w codziennym odżywianiu.
* jest dobrym uzupełnieniem diety dla osób, których praca wymaga szczególnego wysiłku fizycznego bądź umysłowego.
"MACA MA MOC DAROWAĆ BEZDZIETNYM MAŁŻONKOM POTOMSTWO".-tak twierdzą Indianie.
SPOSÓB UŻYCIA
Starty naturalny wysuszony korzeń Maca stosuje się najczęściej 1 do 2 razy dziennie po jednej łyżce. Można dodać do zupy, do jogurtu, soku, mleka, do zupy mlecznej itd. Powinno robić się jednotygodniowe przerwy przy stałym stosowaniu.