Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA MARZEC 2015

03-07-2015, 13:56
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 4 zł     
Użytkownik nadwony210
numer aukcji: 5478671226
Miejscowość Wrocław
Wyświetleń: 2   
Koniec: 03-07-2015 13:25:18

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Kiedy relacjonowaliśmy na łamach National Geographic odkrycie wraku Steubena, Gustloffa czy Goi, wydawało się, że kończy się epoka eksploracji Bałtyku. To niewielkie w skali świata morze, przez niektórych – ze względu na małe zasolenie – traktowane wręcz jak jezioro, kryje jednak wiele tajemnic. Jedną z nich ujawniamy w tym wydaniu naszego magazynu. Trzy lata temu międzynarodowy zespół badaczy dokonał odkrycia największego i najpotężniejszego statku wojennego, jaki w XVI w. pływał po Morzu Bałtyckim. Ale namierzenie wraku to dopiero początek pracy archeologów.

Jak bowiem udokumentować i opisać coś, co kryje się na głębokości 75 m w skrajnie nieprzyjaznym środowisku, a potem pokazać to światu? Do udziału w przełomowym projekcie zaproszono polskiego fotografa Tomasza Stachurę, którego pracę można nazwać lądowaniem na Marsie – dosłownie (bo tak nazywał się okręt) i w przenośni. Podwodny fotograf wykonał ponad 1200 zdjęć w totalnych ciemnościach, a potem złożył je niczym puzzle. Dzięki temu dziś możemy zobaczyć supergaleon Mars i poznać prawdziwą historię jego tragicznego końca. Ale końca badań tego wraku jeszcze nie widać, nie wspominając już o eksploracji morskiego dna. Czas odnaleźć choćby kultowy dla nas Polaków ORP Orzeł, który zatonął w 1940 r.

Martyna Wojciechowska

W numerze:

EDYTORIAL

OBLICZA ZIEMI

SKANER

  • Ryby strumieniowe, Słonie z synagogi, Zupa z płetw rekina

TWOJE ZDJĘCIE

TAJEMNICE BAŁTYKU

  • W XVI w. Mars był największym okrętem, jaki pływał po wodach tego morza. Potężnie uzbrojony galeon został jednak zatopiony w bitwie u brzegów Olandii. Po latach poszukiwań badacze namierzyli jego doskonale zachowany wrak. (Tekst Claus Lutterbeck, zdjęcia Tomasz Stachura)

ROZMOWA O FOTOGRAFOWANIU WRAKÓW

  • Maciej Nikodemski rozmawia z Tomaszem Stachurą, autorem zdjęć do materiału "Tajemnice Bałtyku".

DWA OBLICZA EUROPY

  • Ateny i Berlin stały się symbolami północy i południa Europy, czyli regionu prosperity i strefy kryzysu. Skąd się wzięła taka różnica położenia w jednym gospodarczym organizmie? Powodów było wiele, lecz najwyraźniej przesądziły o tym kwestie kulturowe. (Tekst Adam Nicolson, zdjęcia Gerd Ludwig i Alex Majoli)

NAUKOWE NIEDOWIARKI

  • Mimo że kształt współczesnemu społeczeństwu nadały osiągnięcia nauki, dziś są one często odrzucane jako fałszywe. Dlaczego ludzie kwestionują np. wartość szczepionek czy realność procesów ewolucji i globalnego ocieplenia? Paradoksalnie wpływ na to ma łatwość komunikowania się i dostępu do informacji. (Tekst Joel Achenbach, zdjęcia Richard Barnes)

PIESZO PRZEZ ŚWIAT

  • W swej pieszej wędrówce śladami pierwszych ludzi kolonizujących naszą planetę Paul Salopek trafił do Turcji. Mimowolnie stał się towarzyszem milionów bezradnych wygnańców z Syrii, którzy tułają się po szlakach Anatolii – ziemi oglądającej takie obrazy od tysiącleci. (Tekst Paul Salopek, zdjęcia John Stanmeyer)

ŚWIATŁO ŻYCIA

  • Wydawać by się mogło, że zdolność emisji fal świetlnych nie przynależy do świata istot żywych. A jednak świecących stworzeń, przede wszystkim morskich, jest całkiem sporo. I pokaźny jest też zestaw celów i sposobów, w jaki wykorzystują one tę umiejętność. (Tekst Olivia Judson, zdjęcia David Liittschwager)

 

 

 

 

PRZY ZAKUPIE KILKU RZECZY PROSZĘ O MAILA W CELU USTALENIA KOSZTÓW WYSYŁKI