Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej gdzie była używana jako roślina przyprawowa. W Europie (w Hiszpanii, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech) jest uprawiana od XVI w. Owocem jest jagoda o dość twardych lecz soczystych ścianach i 2-6 pustych komorach. Owoce mogą być gładkie lub żebrowane, różnej wielkości i kształtu. W chwili osiągnięcia dojrzałości są przeważnie czerwone ale mogą mieć również inną barwę. Warzywem jest papryka wielkoowocowa-papryka słodka,natomiast papryka drobnoowocowa to papryka ostra, wykorzystywana jako roślina przyprawowa. Papryka słodka jest bogatym źródłem witaminy C wapnia i żelaza, zawiera także cukry występują w postaci: glukozy, fruktozy i sacharozy. Specyficzny smak nadaje papryce związek zwany kapsaicyną. Od jego poziomu zależy smak papryki mniej lub bardziej ostry. Wymagania: papryka jest warzywem ciepłolubnym.Papryka ma wysokie wymagania wodne i glebowe. Powinna być uprawiana na glebach I , II klasy bonitacyjnej o bardzo dobrych warunkach powietrznych i wodnych. Paprykę w Polsce można uprawiać wyłącznie z rozsady.
Jedna z najlepszych polskich odmian. Charakteryzuje się grubym ok. 8 mm i soczystym miąższem, bardzo wyrównanym i wysokim plonem owoców, a także bardzo dużą zawartością witaminy C. Średnio wczesna przeznaczona do uprawy w tunelach foliowych, a w sprzyjających warunkach także w polu. Rośliny średnio wysokie, o zwartym pokroju i bujnym wzroście, wymagają cięcia i palikowania. Owoce duże około 120 g, typu blok (7-8 sztuk w 1 kg), koloru czerwonego o lekko falistej powierzchni, umieszczone zwisająco na roślinie, bardzo smaczne. Wyróżnia się zdrowotnością oraz dobrym wiązaniem owoców w warunkach słabego oświetlenia i obniżonej temperatury. Plon handlowy w uprawie tunelowej 7-8 kg/m2. Odmiana polecana do uprawy towarowej.
Liczba nasion: 50 sztuk Norma wysiewu: 0,5-0,7 kg/1ha Termin wysiewu: 1 dekada I;1 dekada IV Termin sadzenia: 2 dekada II;3 dekada V Rozstawa: na ogół 50 x 40 cm; inna rozstawa zależy od możliwości maszyn do uprawy. cm Wegetacja: 110-120 dni Termin zbioru: 3 dekada IV-3 dekada IX
|