Kiełki roślin są dla organizmu człowieka najcenniejszym źródłem witamin, soli mineralnych, naturalnych leków i różnych składników wzmacniających. Są bogate w witaminy A,B kompleks, C, E, H, K, PP i liczne aminokwasy. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, magnezu, potasu, siarki i wiele mikroelementów: jod, mangan, lit, selen. Kiełki obniżają ilość złego cholesterolu, działają antymiażdżycowo. Enzymy zawarte w kiełkach regulują procesy trawienia. Zawierają inhibitory proteaz, które przeciwdziałają wirusom i nowotworom. Kiełki są doskonałe na efekty tzw. wiosennego przesilenia. Mają działanie regenerujące i odmładzające organizm. Stwierdzono także dobroczynne działanie dla skóry, cery, włosów i paznokci.
W czasie kiełkowania zgromadzone w nasionach składniki odżywcze pod wpływem wilgoci i temperatury, a przede wszystkim enzymów, ulegają przemianom w związki łatwo przyswajalne przez organizm. Zawartość tych wszystkich substancji i związków powoduje, że spożycie kiełków wpływa na wytwarzanie odporności w organizmie.
Domowym sposobem kiełki można wyprodukować w następujący sposób:nasiona należy dokładnie przepłukać na sicie i zalać w czystym słoiku na kilka godzin wodą. Następnie należy wodę zlać,nasiona przepłukać pod bieżącą wodą i umieścić w płaskim naczyniu na namoczonej warstwie bibuły lub ligniny. Naczynie przykryć,aby ograniczyć parowanie wody.Odstawić w cieple nienasłonecznione miejsce.W miarę potrzeby zraszać. Po 4-5 dniach można ścinać wyrośnięte kiełki.
Przepis kulinarny
Sałatka z kiełkami soczewicy
Składniki:3 jajka,3 ziemniaki,2 kiszone ogórki,kilka marynowanych pieczarek,mała cebula,15-20 dag zółtego sera,kiełki soczewicy,łyżka posiekanej natki pietruszki.
Składniki sosu:150 ml jogurtu lub 1/2 szklanki majonezu,łyżka soku z cytryny,sól,cukier,pieprz.
Wykonanie:Ugotowane jajka i ziemniaki pokroić w grubą kostkę,a pieczarki i ogórki w nieco drobniejszą.Cebulę posiekać.Ser pokroić w słupki.Warzywa wymieszać z jajkiem i serem,posypać kiełkami oraz natką.Sałatkę polać sosem.