Kiełki roślin są dla organizmu człowieka najcenniejszym źródłem witamin, soli mineralnych, naturalnych leków i różnych składników wzmacniających. Są bogate w witaminy A,B kompleks, C, E, H, K, PP i liczne aminokwasy. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, magnezu, potasu, siarki i wiele mikroelementów: jod, mangan, lit, selen. Kiełki obniżają ilość złego cholesterolu, działają antymiażdżycowo. Enzymy zawarte w kiełkach regulują procesy trawienia. Zawierają inhibitory proteaz, które przeciwdziałają wirusom i nowotworom. Kiełki są doskonałe na efekty tzw. wiosennego przesilenia. Mają działanie regenerujące i odmładzające organizm. Stwierdzono także dobroczynne działanie dla skóry, cery, włosów i paznokci.
W 100g kiełków brokuła znajduje się ok. 80mg witaminy C, 6,6mg witaminy PP, 90-100mg wapnia, 60-70mg magnezu i 170-200mg potasu, a także śladowe ilości sodu.Kiełki brokuła zawierają duże ilości sulforafanu,który niszczy lub hamuje namnażanie komórek rakowych oraz koenzym Q10.
Domowym sposobem kiełki można wyprodukować w następujący sposób: nasiona należy dokładnie przepłukać, wsypać do czystego słoika w takich ilościach, aby przykrywały dno i zalać na kilka godzin przegotowaną, letnia woda (można zostawić na noc). Następnie należy zlać wodę. Nasiona ponownie przepłukać, słoik nakryć gazą, obwiązać gumką i odstawić w ciepłe, nienasłonecznione miejsce. Przepłukiwać i zlewać wodę co najmniej dwa razy dziennie. Kiełki są gotowe do spożycia po 3-6 dniach.
Przepis kulinarny
Omlet ze świeżymi kiełkami
Składniki:200g kiełków brokułu,3 jajka,10g śmietany, 10g masła, 10g oliwy z oliwek, kilka pomidorków koktajlowych.
Wykonanie: Na maśle z dodatkiem oliwy z oliwek usmażyć kiełki brokuła-ok. 2 min. Rozmieszane jaja z mąką i śmietaną doprawić solą i pieprzem. Wylać na smażące się kiełki, a następnie włożyć do rozgrzanego piekarnika - temp. 180 stopni C, na ok. 5 min. Wyłożyć na talerz, udekorować kiełkami i pomidorkami.
Gramatura: 8g.
Ważność: 09.2014r.
KUP TERAZ BO WARTO !!!