Dynia makaronowa-Cucurbita pepo var.giraumontia
Rodzina:Dyniowate-Cucurbitaceae
Dynia przybyła do nas z kontynentu amerykańskiego. Na świecie znanych jest wiele gatunków. W Polsce uprawiane są dwa gatunki: dynia olbrzymia i dynia zwyczajna. Dynia zawiera duże ilości karotenoidów, związków mineralnych, oraz witamin z grupy B. Zawiera także spore ilości pektyn. 100g dyni zawiera 33 kcal.
Wymagania:dynia jest rośliną ciepłolubną, potrzebuje także dużych ilości wody w całym okresie wegetacji. Najbardziej odpowiednie są gleby żyzne, przewiwne, nie zaskorupiające się, wilgotne, szybko nagrzewające się o pH 6,7-7. Dynię uprawia się z rozsady, lub z siewu wprost do gruntu, wysiewając nasiona gniazdowo, po wschodach pozostawia się jedną najsilniejszą roślinę.
Dynia, której miąższ po ugotowaniu rozpada się na włókna jak makaron spaghetti. Rośliny o pokroju krzaczastym, odporne na choroby, nie wymagające ochrony chemicznej. Owoce podłużno-owalne, o masie około 1 kg. Skórka dojrzałych owoców pomarańczowa w delikatne cętki, gładka. Miąższ gruby, jasnopomarańczowy - wyśmienity na spaghetti, do zapiekania.
Liczba nasion: 3-4 szt. w gramie
Norma wysiewu: 3-4 kg/1ha
Termin wysiewu: 3 dekada III(rozsada);2 dekada V(siew)
Termin sadzenia: 2 dekada V
Rozstawa: 70-100 cm
Wegetacja: 120-150 dni
Termin zbioru: 2 dekada IX-2 dekada X