Chia – Salvia hispanica (Szałwia hiszpańska) nasiona 500g
Zalecana dzienna dawka:
15g 100% nasion Chia - Salvia hispanica (Szałwi hiszpańskiej)
Składniki:
100% nasion Chia - Salvia hispanica (Szałwi hiszpańskiej)
Opakowanie zawiera:
500g nasion Chia - Salvia hispanica (Szałwi hiszpańskiej)
Sugerowane stosowanie:
Jako dodatek do sałatek, jogurtów, płatków śniadaniowych, mieszanek owocowych. Nie przekraczać dziennej dawki 15g. Można również przygotować znakomitą galaretkę. W tym celu należy zmieszać 1 część nasion Chia z 7 częściami wody. Pozostawić na 10-20 minut w celu napęcznienia. Tak otrzymaną galaretkę można zmieszać (ok. 2 łyżki stołowe) z posiłkami lub sokami owocowymi. Galaretkę z Chia można przechowywać w lodówce w zamkniętym pojemniku do 5 dni.
Substancje odżywcze w 100g:
Wartość kaloryczna: 524 kcal (2194 kJ)
Całkowita zawartość tłuszczów: 31,4g
Nasycone kwasy tłuszczowe: 3,1g
Kwasy tłuszczowe Omega 6: 5,9g
Kwasy tłuszczowe Omega 3: 20,36g
Proste nienasycone kwasy tłuszczowe: 2,1g
Cholesterol: 0,0g
Węglowodany: 37,5g
Całkowita zawartość błonnika: 33,7g
Włókna rozpuszczalne: 4,0g
Włókna nierozpuszczalne: 29,7g
Białka: 21,2
Informacje o produkcie:
Chia jest powszechnie uprawiana w wielu krajach Ameryki Południowej głównie ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość kwasów tłuszczowych Omega 3. Są one bardzo istotne i niezbędne dla procesów życiowych a nie mogą być samoistnie wytwarzane przez organizm.
Podobnie jak len, nasiona Chia skutecznie wspomagają trawienie. Nasiona Chia zawierają także dużo Omega 6, błonnika pokarmowego, antyoksydantów, witamin B3, B2, B1 oraz A. Dodatkowo w ich skład wchodzą takie minerały jak wapń, żelazo, potas, cynk, bor, miedź, fosfor, selen, sód co korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Istotną cechą jest wysoka zawartość białka. Nasiona chia są wolne od glutenu.
Szałwia hiszpańska (Salvia Hispanica), powszechnie znana jako Chia pochodzi z centralnej i południowej części Meksyku i Gwatemali. Jej nasiona służyły jako podstawowy artykuł spożywczy plemion Nahua (Azteków) w środkowym Meksyku. Ceniona była głównie jako dobre źródło energii. Do Europy (Hiszpanii) roślina dotarła w 1521 roku przywieziona przez konkwistadorów. Swoją nazwę botaniczną otrzymała od botanika Karola Linneusza w XVIII wieku.j,
.
.