Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NASIENNICTWO W POLSCE GRANICA CENY HURTOWE W KP

25-01-2012, 11:22
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2059702543
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 25-01-2012 20:34:30
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - ROCZNIK WYŻSZEJ SZKOŁY HANDLOWEJ ROK III
AUTOR - POD REDAKCJĄ :
KAZIMIERZA KASPERSKIEGO
KONSTANTEGO KRZECZKOWSKIEGO
BOLESŁAWA MIKLASZEWSKIEGO

WYDAWNICTWO - NAKŁADEM WYŻSZEJ SZKOŁY HANDLOWEJ, WARSZAWA 1927, WYDANIE - 1, NAKŁAD - ??? EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, PRZYBRUDZENIA, GŁÓWNIE OKŁADKI)
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - 269
WYMIARY - 24 x 17 x 1 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,371 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE - TABELE
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.

BIBLJOTEKA WYŻSZEJ SZKOŁY HANDLOWEJ W WARSZAWIE
ROCZNIK
POD REDAKCJĄ
KAZIMIERZA KASPERSK1EGO
KONSTANTEGO KRZECZKO W S K 1EGO
BOLESŁAWA M I KL A S Z E WSK IEGO
ROK III.
WARSZAWA 1927 NAKŁADEM WYŻSZEJ SZKOŁY HANDLOWEJ
Spis rzeczy.
Michał Boniecki: str.
Nasiennictwo i handel nasienny w Polsce przed i po wojnie . . . . 1 — 134
Stanisław Raubah
Granica polityczna polsko-czechosłowacka . , 135—222
Jan Wiśniewski:
Indeksy cen hurtowych
w Królestwie Polskiem
1894 - 1903 . . 223—267





Seminarjum dyplomowe M. Rożańskiego.
Michał Boniecki.
Nasiennictwo i handel nasienny w Polsce przed i po wojnie

WSTĘP.

Jedną z najważniejszych gałęzi produkcji rolniczej jest nasiennictwo. Z punktu widzenia produkcji roślinnej nasienie stanowi o jakości plonu. Dla przemysłu rolniczego nasienie jest tym wyjściowym produktem, od którego zależy jakość produkowanego surowca; wreszcie nasienie jako takie stanowi przedmiot handlu wewnętrznego i zewnętrznego i od jakości nasion zależy w pierwszym rzędzie skala obrotu tym towarem i zdolność do walki z konkurencją zagraniczną.
Dla Polski, w której rolnictwo zajmuje dominujące stanowisko w życiu go-spodarczem, kwestja nasiennictwa jest zagadnieniem pierwszorzędnej wagi. Zdobycze osiągnięte na tym polu, jako rezultat długoletnich badań naukowych i pracy, są tem dla rolnictwa, czem dla przemysłu są postępy i wynalazki w dziedzinie techniki. Użycie uszlachetnionego materjału siewnego daje rolnikowi możność osiągnięcia przy tym samym nakładzie pracy i kapitału zwiększenia produkcji i podniesienia jej jakości, podobnie jak to się dzieje w przemyśle, dzięki zastosowaniu maszyn i narzędzi.
Ze względu na różnorodność warunków produkcji i handlu dla poszczególnych nasion, przegląd naszegonasiennictwa rozbiłem na szereg rozdziałów omawiając kolejno: 1) Nasiennictwo zbożowe, 2) produkcja i handel nasionami roślin motylkowych i trawy,,3) dziedzinę nasion buraków cukrowych, 4) nasiona roślin pastewnych okopowych, 5) nasiennictwo ogrodowe. Na zakończenie ująłem w oddzielnym rozdziale organizację produkcji i handlu nasiennego, stanowi-
sko władz państwowych w tej sprawie oraz organizacyj fachowo-społecznych. Rozdział ten poprzedziłem krótkim opisem organizacji nasiennictwa zagranicą, tak w celach porównawczych, jak też dla zobrazowania warunków, w jakich się handel nasienny na obcych rynkach odbywa.
Porównanie obecnego stanu naszego nasiennictwa ze stanem z okresu przed wojną pozwala na ocenienie tych warunków pracy, do jakich doszliśmy w ciągu 5-ciu lat od chwili odzyskania niepodległości państwowej.
Niestety brak materjałów statystycznych, zwłaszcza z okresu przedwojennego nie pozwala na sprecyzowanie wielu momentów czy to w dziedzinie produkcji, czy handlu.
Jednak w ogólnej charakterystyce stanu naszego nasiennictwa i warunków, w jakich musiało się ono rozwijać w okresie przedwojennym, znajdujemy wyjaśnienia obecnego stanu tej dziedziny.
Z powodów natury technicznej nie jestem w stanie wyczerpująco opracować omawianej sprawy. Z jednej strony zbyt to obszerny temat, by mógł on być wyczerpany w jednej pracy, mającej poruszyć całokształt nasiennictwa; z drugiej strony nie pozwala na to prawie kompletny brak materjału, ujmujących dziedzinę nasiennictwa z tego punktu widzenia z jakiego ująłem ją w niniejszej pracy—z punktu widzenia ogólno-gospodarczego.
"Zdając sobie z powyższego sprawę, postanowiłem sobie, przystępując do niniejszej pracy, zebranie tego, co już o nasiennictwie pisano, a co rozproszone jest w postaci artykułów w prasie fachowej, roczników, broszur i t. p.t uzupełnienia tego materjału wiadomościami, zebranemi w drodze osobistych wywiadów z przedstawicielami poszczególnych gałęzi nasiennictwa, poszukiwań w archiwach instytucyj urzędowych, społecznych i firm handlowych, wreszcie drogą korespondencji i stworzenia w ten sposób pewnej opartej na wiarogodnych danych całości, która może posłużyć za punkt wyjścia przy dalszym opracowywaniu poszczególnych zagadnień, czy to z działu produkcji, czy też z dziedziny handlu nasiennego.
Ze względu na charakter handlowo-ekonomiczny tej pracy pomijam prawie. zupełnie stronę rolniczo-hodowlaną nasiennictwa, która zresztą posiada w na-szem piśmiennictwie stosunkowo bogatą literaturę. W przeciwieństwie do tego,
0 stronie ekonomiczno - handlowej tej gałęzi rolnictwa pisano u nas bardzo niewiele i zagadnienia z tą sprawą związane rozstrzygane są zazwyczaj na podstawie osobistych wiadomości w danej dziedzinie przez ścisłe grono fachowców, w związku z bieżącemi potrzebami chwili, z bardzo nieznacznym stopniem wciągnięcia w orbitę całokształtu tych zagadnień szerszych sfer rolnictwa. Jednakże. jeśli zważymy, że sprawa nasiennictwa wiąże się ściśle z zagadnieniami ilości
1 jakości naszej produkcji rolniczej (z czem łączy się zagadnienie odpowiedniego zaspokojenia potrzeb wewnątrz kraju i takie lub inne kształtowanie się odnośnej rubryki naszego bilansu handlowego), a zatem wplata się w całokształt zagadnień ekonomicznych, jako jedno z ważnych ogniw nierozerwalnego tych zagad-
nień łańcucha, będziemy zmuszeni stwierdzić, że zainteresowanie proaukcją i handlem nasiennym powinno być tak wielkie, jak wielkiem być musi zainteresowanie się całym życiem gospodarczym kraju, bez czego jest niedopomyślenia prawidłowy rozwój tego życia w najdrobniejszych jego szczegółach.





Seminarium dyplomowe J. Lotha
Stanisław Raubal.
Granica polityczna polsko-czechosłowacka)

W pracy niniejszej starałem się wprowadzić jaknajmniej czynnika politycznego. Głównie opierałem się in;a danych przedwojennych, a wiec na spisach ludności austrjackim i węgierskim z J 910 roku. Dla porównania przytaczam wyniki spisów polskiego i czechosłowackiego z 1921 roku. Obliczenie długości odcinków granicznych wykonałem na mapie niemieckiej Uebersichts-karte v. Mitteleuro-pa o skali 1.300.000; dla Beskidu Zachodniego posługiwałem się również mapą sztabową austrjacko-węgierską w skali 1:75000, dla Tatr zaś mapami turystycznemi o skali 1:50000 i 1:37500. Wysokość punktów trjangula-cyjnych została podana w metrach ponad1 poziom morza Adrjiatyckiego.
Na tem miejscu wyrażam gorące podziękowanie wszystkim tym, którzy dopomogli mi w zebraniu źródeł do niniejszej pracy.
0 granicy czechosłowackiej wogóle.
Na południu sąsiadem Polski jest Rzeczpospolita Czesko słowacka. Granica miedzy obu państwami rozciąga ,się na 810 km. i da się podzielić ze względów historycznych, geograficznych, oraz etnograficznych na 2 bardlzo niewspółmierne części: 1. granicę na Śląsku Cieszyńskiem (95 km) oraz 2. ze Słowaczyzną i Rusią Podkarpacka (715 km.). Na pierwszym odcinku, Polska styka się z b. za-horem austrjackim (koroną św. Wacława) i ludnością polską pomieszaną z Czechami i Niemcami, na drugim, stanowiącym dawniejszą granicę polsko-węgierską, ze Słowakami i Rusinami. Granica na Śląsku Cieszyńskim rozdziela kraj wysoko uprzemysłctfwiony i gęsto zaludniony, podczas gdy w Karpatach po obu stronach granicy mamy okolice słabo zaludnione ,i pozbawione przemysłu. Wy- . jatek stanowi zagłębie naftowe na Podkarpaciu. Granica na śląsku Cieszyńskim biegnie niziną i podgórzem Karpat, dawna węgiienska zaś przeważnie głów- -nym grzbietem tych gór.
Pod względem administracyjnym z Czechosłowacją graniczą ~i województwa polskie ;i 20 powiatów: województwo Śląskie od zbiegu granic Polski, Niemiec i Czechosłowacji do Solowego Wierchu (984 ,m.) w okolicy Zwardonia (powiaty Rybnicki i Cieszyński); województwo Krakowskie od Solowego , Wlierchu do (713 m.) Nad Tysowym, w Beskidzie Niskim (8 powiatów: Żywiecki, Makowski, Spisko-Orawski, Nowotarski, Nowosądecki, Grybowski, Gorlicki i Jasielski); województwo Lwowskie od 713 m. do 1107 m. koło przełęczy Użockirej w Bieszczadach (3 powiaty: Krosieński, Sanocki i Liski); województwo Stanisławowskie od 1107 m. do zbiegu granic Polski, Czechosłowacji, Rumunji na górze Stoh 1655 m. (7 powiatów: Turczański, Skolski, Dolin-ski„ Kałuski, Bohorodczański, Nadwórsiański i Kosowski).
Do granicy .polskiej przytyka 5 żup czeskosłowackich i 25 powiatów: żupa Czeska CieszyńSika, włączona obecnie do żupy w Morawskiej Ostrawie i 4 okręgi (powiaty): Bogumiński, Frysztacki, Czeski Cieszyński, Jabłonkowski:; żupa Turczańska Święto - Marcińska: od 469 w okolicy Skalitego do Wołowca I 2065 m. w Tatrach i 5 okręgów: Czadecki. Kiaucki, Nowomiejski, Namiiestow-ski, Trzciańki, Twardoszyńki; żupa Liptowska Święto - Mikułaska, od Wo-,łowca do punktu na Popradzie koło Zulina i 5 okręgów: Hradecki, Spisko- I Sobotski, Keżmarski, Spisko - Starowiejski, Lubowelski; żupa Koszycka na wschód poprzedniej do 1214 m. Kremeporasz w Bieszczadach i 6 okręgów: Li-piański, Bardjowski, Wyżni Świdnicki, Medzi „ Laborecki, Humeński, Sniński; żupa Podkarpacka Ruś od Kremeparosza po Stoh, zbieg granic i 5 okręgów: Wielko Bereziński, Niżu o Verecjd, Wołowski, Tereszelwski, Rahówski.
Do obecnej granicy Polski przytykało dawniej 8 komitatów węgierskich: Trenczyński od 469 do 1069 m. koło Oszusa, Orawski do Wołowca, Liptowski do Cubryny w Tatrach, Spiski do punktu na Popradzie koło Żulina, Szaryski do i 868 m. koło przełęczy Dukielskiej, Zempliński do 1214 m. Kremeparosz, Ungski do Sławotyny 1229 m. koło przełęczy Użockiej. Bereski do 1014 m. Wysoki Tyn koło przełęczy Wyszkowskiej - Marmaroski do 1655 m. Stohu, zbiegu 3 granic.
Granica państwowa na Śląsku Cieszyńskim.
O p i s. Od ujścia Olzy do Odry pod Boguminem, gdzie schodzą się granice Polski, Czechosłowacji i Niemiec, granica polsko-czeska podąża według biegu dawnej granicy prusko-austryjackiej 23 km. na wschód rz. Olzą.
Granica miejscami przechodzi na lewy brzeg Olzy: 1 km. na południe Gó-rzyczek; znaczniejsze odchylenie tworzy granica w odległości 1% km. na za-chód Górzyczek i 2 km. na wschód od Łazisk, gdzie oddala się od Olzy na od-
ległość ]Ą ~~- ^]Ą km. na przestrzeni 1 km.; na południe od Łazisk granica 2-kro-(tnie przechodzi na lewy brzeg rzeki.
Następnie granica dąży na wschód 4 km. dopływem Olzy rz. Petrówką, aż do punktu położonego w odległości 1 km. na południe od Skrbeńska. Dalej granica podąża 8 km. w kierunku północnym, potem południowo-wschodnim, zostawiając po stronie Polski: Olzę, Uhlisko, Gorzyczki, Łaziśka, Godów, Goł-kowice. Skibeńsko, Żabków, Ruptawę, po stronie Czechosłowacji: Bogumin, Szonychel, Wierzniewice, Piersnę, W odległości 1 kim. na południo-za-chód od Gisówki, granica państwowa opuszcza dawną rubież niemiecko-austrjac-ką i dążąc na południe, pffzeoina Cieszyńskie. Kierując się na południe 10 km.. granica przecina 2-torową linję kolejową Warszawa — Trzebinia — Dziedzice - Bogumin —- Brno - Wiedeń, między st" Zebrzydowice i Piotrowice; dalej okrążając W. Mizerów od północy, wschodu i południa, granica dociera do rz. Olzy w odległości Ą km. od Raju. Granica zostawia po skronie polskiej: Cisówkę. Marklowice Górne, Zebrzydowice, Kaczyce Górne i Dolne, po czesko-słowackiej: Piersnę, Marklowice Dolne, Mizerów, Frysztat, Raj, Darków. Dążąc x/z ^mt tz- Olzą granica zostawia po polskiej stronie: Pogwiz-dow, Marklcwice, Boguszowice, Pastwiska, większą część m. Cieszyna, położoną na prawym brzegu Olzy z dworcem kolejowym na przedmieściu Bobrek, Bło-gocice, Puńoów, po czeskosłowackiej Stonawc. Podoborę, Łotrków, Lgotę, mniejszą część ta. Cieszyna, położoną na Jewym brzegu Olzy t. z. Saską Kępę z głównym dworcem kolejowym. Sibicę, Ropicę: pod Cieszynem granica przecina kolej Bielsko-Cieszyn i szosę Cieszyn - Frytłek. Granica opuszcza rz. Olzę w punkcie, odległym 1 km. na zachód od Błogocic i kierując się w stronę wschodnią ze zboczeniami na południe, staje po przebieżeniu 17 km. na g. Czantorji Wielkiej (905). W odległości 8 km. od rz. Olzy. granica przecina szosę z Ustronia do Trzyńca. Granica zostawiła tu przy Polsce: Puńców, Dzię-gielów, Lesznę Górną, Cisownicę, przy Czechosłowacji: Kojkowice, Lesznę Dolną, Wędrynię, Nydek. Z Czantorji granica dąży 10 km. grzbietem pasma Czantorji, stanowiącym jednocześnie wododział Wisły i Olzy, poprzez Cieślar 919, Wielki Stożek 975, Kiczory 989. Z Kiczor, dążąc w dalszym ciągu na południe, granica spuszcza się w dolinę górnej Olzy, przecina tę rzekę i 2 szosy: Wisła — Jabłonków, oraz Istebna -— Jabłonków i wznosi się następnie na główny grzbiet Karpat, który osiąga w punkcie 469, (z Kiczor 11 km.). Po polskiej stronie zostają: Wisła, Istebna, Koniaków, Jaworzynka, po czeskosłowackiej: By-na się H-gi cdiciken granicy czeskosłowackiej granicaze Słowaczyzną. Na Ślą-strzyca, Gródek, Jabłonków, Piasek. Bukowiec, Mosty. Od punktu 469 zaczyna się Il-gi odcinek granicy czesko-słowackiej, granica ze Słowaczyzną. Na Śląsku Cieszyńskim, granica przecina:





Jan Wiśniewski.
Indeksy cen hurtowych w Królestwie Polskiem
1894 - 1903

CZĘŚĆ I.
§ 1. Materjaly.
Podstawowem źródłem danych do naszego indeksu są tygodniowe notowania „Gazety Handlowej". Dziennik ten przedstawia dla badacza stosunków . gospodarczych w Królestwie Kongresowem w końcu XIX wieku jedyne niemal źródło wiadomości.
Dane, z których korzystamy, odnoszą się z reguły do rynku hurtowego warszawskiego z następującemi1 wyjątkami: żelazo handlowe i cement — ceny fabryczne loco huta lub cementownia, majca pszenna i żytnia — oryginalne ceny młynów warszawskich, przeciętna z notowanych w „Gazecie". Bawefeia middling według notowań „Gazety Handlowej", ale loco Liverpool, Notowania liver-poolskie możemy uznać za miarodajne dla naszego rynku.
Oprócz ,,Gazety Handlowej" czerpaliśmy dane: z notowań warszawskiej inspekcji handlowej, w szczególności daty dotyczące masła, słoniny, ziemniaków i siana. Brakujące zaś w inspekcji miesiące: sierpień do grudnia 1896 wypełniliśmy podług detalicznych notowań „Gazety Handlowej",
Część danych co do żelaza handlowego zaczerpnięta z „Torgowo-Promysz-lennoj Gazety" (dane te zresztą odnoszą się również do Zagłębia Dąbrowskiego). Wreszcie ceny cementu z r. 1903 zakomunikowała nam sjp. akc. ,,Łazy".
Oto przegląd naszych artykułów wraz z ich charakterystyką.
Pszenica wyborowa krajowa, cena loco wagon dworzec towarowy Terespolski, za pud.
z, y t o — wyborowe, jalk wyżej,
Owies - średni, pozatem jak wyżej.
Jęczmień — browarny (notowany bez rozróżnienia gatunku), pozatem jak wyżej.
Mąka pszenna — 0000, krajowa — według cen młynów „Słodowiec" i Michlera (przeciętna arytm) za worek 5 pudów.
Mąka żytnia -— 000, pozatem jak wyżej.
W olowina — najwyższy gatunek podług cen „targów warszawskich", za funt.
Kartofle — według inspekcji handlowej, za czetwiert (około 11 pudów).
Masło — solone, również według inspekcji handlowej, za pud.
Słonina - solona, pozatem jak wyżej.
Siano — według inspelkcji handlowej, za .pud.
Cukier — kryształ, loco Warszawa, za kamień (24 funty). , Żelazo handlowe-— loco huta t. zw. aeny zasadnicre za pud.
N a f ta — loco zbiornik Warszawa za pud. .
Cement. Tutaj ceny przedstawiają pewną pstrokaciznę. W latach 1894 do 1900 notowania przedstawiają ceny hurtowe cementu loco cementownia wg. „Gazety Handlowej" za beczkę 10 pudów — 1901 i 1902 również podług ,.Gazety Handlowej" za takąż beczkę, ale loco Warszawa. 1903 według danych sp-akc. ,,Łazy" — warunki jak 1894 — 1900, ale z uwzględnieniem wszelkich rabatów, a nie ceny zasadnicze.
Skóry bydlęce — oczyszczone, loco Warszawa, za funt.
W ę g i e 1 — gruby, z Zagłębia Dąbrowskiego, „Saturn", „Flora" i inne pierwszorzędne kopalnie, loco Warszawa, dworzec towarowy wiedeński, za wagon 110 pudów.
Bawełna. 1894 - 1902 według notowań liverpoolskich „american fair middling" w pensach za funt angielski. 1903 wobec braku danych z Liverpoolu wzięliśmy bawełnę bucharską w rublach za pud, notowania moskiewskie.
Jak widzimy, źródła, z których korzystano, nie są wolne od zarzutów. Jednakże w naszych warunkach, przy zupełnym niemal braku danych urzędowych— podane cyfry są jeszcze stosunkowo najbardziej godne zaufania.
Ponieważ w notowaniach dziennikarskich natrafić na lukę nie jest rzeczą wyjątkową, stąd też w wypadkach takich stosowano intenpolację, Z różnych metod interpolacji, wybrano najprostszą, to jest linjową, .zastępując ją nawet czasem interpolacją odtoęczną (free hand mefchod), uważając, iż stosowanie jakichkolwiek sposobów bardziej precyzyjnych i skomplikowanych byłoby tylko klasycznym przykładem „strzelania do wróbli z armat".
W wypadkach, gdy przejść trzeba było od jednej serji notowań do drugiej, stosowaliśmy sposób przybliżony. Jeżeli notowania zachodziły na siebie, t. zn-ostatnie notowanie z dawnej serji pochodziło z tego samego miesiąca, co pierwsze notowanie z nowej serji, wówczas pierwszemu notowaniu nowej serji nadawaliśmy taką wartość w stosunku do liczby, która służyła nam za podstawę

przysługiwała ostatniej liczbie poprzedniej serji. Jeżeli natomiast, jak było raczej regułą, pomiędzy serjami nie istniała wprawdzie przerwa, ale nie zachodziły one Ha siebie, wypadało uciec się do postępowania nieco zawilszego. Najpierw znajdowaliśmy przeciętną arytmetyczną różnicę pomiędzy danemi miesiącami-Np. jeżeli notowania bawełny „fair middling" sięgają grudnia 1902, a notowania bawełny bucharskiej rozpoczynają się od stycznia 1903, należało przedewszy-stkiem znaleźć przeciętny wzrost lub spadek cen od grudnia jednego roku do stycznia następnego, aby otrzymaną w ten sposób liczbę dodać (bądź odjąć) do ostatniego notowania dawnej serji Tak otrzymujemy liczbę wskaźnikową dla stycznia 1903; dalej postępujemy, jak w wypadku kiedy notowania zachodzą na siebie.
Powyżej nakreśloną metodę pragnęliśmy zastosować również do luki, jaka wytworzyła się w notowaniach słoniny, masła, "Siana i ziemniaków wskutek zaginięcia roczników notowań Inspekcji Handlowej Magistratu z okresu sierpień - grudzień 1896. Co do masła, słoniny i ziemniaków rozporządzaliśmy de-talicznemi cenami, jakie podawała „Gazeta Handlowa". Jednakże, opisana wyżej metoda „proporcjonalnego wzrostu" - jeśli taką nazwę przyjmiemy — dała się zastosować tylko do ziemniaków. Dla słoniny sprawa przedstawiała się w sposób następujący: od lipca do grudnia 1896 cena detaliczna pozostawała niezmienna, przyjęliśmy zatem, że i cena hurtowa zmianom nie ulegała, jakkolwiek ogólny spadek cen od lipca 1896 do stycznia 1897 wyniósł w detalu 7,7%, w hurcie natomiast 9,1%. Z masłem sprawa przedstawiała się jeszcze inaczej. Najlepiej zobrazuje to poniższe zestawienie:
Hurt (za pud) Detal (za funt)
1896. VII 9,25 0,26^
VIII - 0.26K
IX - 0,2634
X - 0,2834
XI - 0,30
XII - 0,30
1897. I 10.00 0.30
Wobec tego przyjęliśmy dla sierpnia i września takąż cenę, jak dla lipca, dls listopada i grudnia taką samą, jaka była w styczniu 1897. Pozostawał październik. Ponieważ zwykle proporcja bywa tu nie do przyjęcia ze względu na różny procent wzrostu w obu serjach notowań, użyliśmy proporcji w zastosowaniu do wzrostu cen w kopiejkach. Innemi słowy zamiast . , .
Pa-, : Pn : Pn+i = Pn-i :Pn : pn+i użyliśmy wzoru
(Pn - Pn-l) = (Pnfl - Pn) = (p„ ~ flfc-l) = Pn+1 ~ Pn )
gdzie Pn oznacza cenę w miesiącu n, a p odnosi się do artykułu, którego ceny przyjmujemy za proporcjonalne do cen artykułu, ujawniającego lukę. Tę metodę możnaby nazwać „metodą proporcjonalnych różnic". Analogicznie do




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI