Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Nasiennictwo T 1 + T 2 nasiona produkcja nasienna

12-01-2015, 0:33
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.90 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 4954423354
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 3   
Koniec: 12-01-2015 00:15:58

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze aukcje | Napisz do nas | O nas | Koszt wysyłki | Kontakt

Kontakt

E-mail: [zasłonięte]@agroswiat.pl

Telefony:

22[zasłonięte]226-67

512-[zasłonięte]-991

[zasłonięte]500-4567

Fax.: 22[zasłonięte]434-60
Formy płatności

Tradycyjny przelew na konto

Płacę z Allegro

Płatność przy odbiorze

Książki wysyłamy:

Pocztą Polską

Kurierem Opek

Nasze konta:

721[zasłonięte]200400[zasłonięte]20239[zasłonięte]364


501[zasłonięte]555811[zasłonięte]51500[zasłonięte]071

Koszt wysyłki

Bez względu na ilość zamówionych tytułów koszt wysyłki doliczany jest jednokrotnie i zależy od wagi książek.

 

Przedmiotem aukcji jest komplet Nasiennictwa tom 1 plus tom 2

 

 


 

Tytuł Nasiennictwo.Tom I

 

Autor praca zbiorowa

Wydawca PWRiL

Rok wydania 2000

Liczba stron 344

Wymiary 240x170mm

Okładka Miękka

ISBN 83-09-01732-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dramatyczne zmiany w światowym rolnictwie trwają od lat i dotkliwie dotykają polskie rolnictwo. Tempo zmian jest coraz szybsze, co stawia przed nasiennictwem ogromne wyzwania. Dziś, a także w przyszłości przewaga konkurencyjna będzie wynikać nie tylko z wartości samego produktu i jego wyglądu, ale także ze zrozu­mienia kluczowych segmentów rynku, opracowania dobrze zaplanowanych strategii przedsiębiorstwa oraz wdrożenia tych strategii na każdym poziomie. Do tego jest niezbędna rzetelna i głęboka wiedza.

 

To właśnie skłoniło nas do napisania podręcznika „Nasiennictwo". Podręczni­ków z nasiennictwa w języku polskim było kilka, jeśli nie kilkanaście, ale wszystkie wydano w początkach lat siedemdziesiątych. Ich nakłady zostały dawno wyczerpa­ne, a wiele treści całkowicie się zdezaktualizowało; szczególnie te dotyczące orga­nizacji i funkcjonowania przemysłu nasiennego. Od wielu już lat w akademickim kształceniu rolniczym, a także w praktyce odczuwało się brak nowoczesnego pod­ręcznika z tej dziedziny. Te potrzeby jeszcze wzrosły po zmianie systemu gospo­darczego i tworzeniu zrębów gospodarki rynkowej oraz organizowaniu studiów i roz­maitych kursów z nasiennictwa. Z tego też powodu poświęcono w podręczniku spo­ro miejsca światowemu przemysłowi nasiennemu, wprowadzono niektóre elementy zarządzania przedsiębiorstwami nasiennymi oraz dość dokładnie przedstawiono prawa hodowców roślin i prawo nasienne.

 

Podręcznik składa się z dwóch części.

 

Pierwsza obejmuje zagadnienia ogólne:

 

światowy przemysł nasienny, prawa hodowców roślin i prawo nasienne, podstawy hodowli roślin, właściwości biologiczne nasion, wpływ środowiska na plon i jakość nasion, zasady produkcji materiału siewnego, metody przechowywania nasion oraz kwalifikację materiału siewnego.

 

Część druga jest poświęcona metodom reprodukcji materiału siewnego, uwzględniono w niej wszystkie ważniejsze grupy roślin: zbożowe, strączkowe, przemysłowe, okopowe, pastewne i trawy z roślin rolniczych; bobowate, kapustowate, selerowate, dyniowate, psiankowate, astrowate, liliowate, komosowate i grzy­by uprawne z roślin warzywnych; rośliny ozdobne i zielarskie oraz rośliny sadowni­cze i ozdobne stosowane jako podkładki generatywne.

 

Rośliny rolnicze i ozdobne opisano według tradycyjnych grup użytkowych, zaś warzywne i zielarskie zgodnie z przynależnością do rodzin botanicznych. W opra­cowaniu podręcznika brało udział 42 Autorów, specjalistów z różnych dziedzin i znawców metod reprodukcji materiału siewnego poszczególnych gatunków, dys­ponujących niezwykle różnym materiałem doświadczalnym i literaturą. Nie wszyst­kie też grupy roślin można było opisać według tego samego schematu. Stąd też nie było możliwości ujednolicenia tekstu. Od początku zdawaliśmy sobie z tego sprawę i musieliśmy się z tym pogodzić, chcąc doprowadzić do wydania podręcznika. Wiele zagadnień zostało opracowanych bardzo skrótowo ze względu na ograniczo­ną objętość podręcznika. Wszyscy Autorzy narzekali, że nie mogą zamieścić tego co ich zdaniem należałoby jeszcze napisać.

 

Sporo kłopotów sprawiły całemu zespołowi Autorskiemu zmiany w polskim prawie nasiennym jakie wprowadzano w czasie pisania podręcznika. Nie można było zamieszczać informacji, które dotarłyby do rąk czytelników już nieaktualne, a nowe przepisy nie były jeszcze gotowe. Dlatego nie wszystkie zmiany udało się uwzględnić w tekście. Dotyczyło to przede wszystkim wymagań stawianych mate­riałowi siewnemu i związane było z dostosowywaniem polskich regulacji prawnych do rozwiązań istniejących w UE. W związku z tym, tracą między innymi moc praw­ną przepisy dotyczące kwalifikacji polowej i dotychczasowe normy nasienne. W ich miejsce wprowadza się rozporządzenia ministra właściwego ds. rolnictwa, które odtąd będą obowiązywały. Dlatego też posługiwano się w tekście ogólnikowymi określeniami w rodzaju przepisy polskiego prawa nasiennego.

 

Redaktorzy w tym miejscu chcieliby bardzo serdecznie podziękować wszystkim Autorom i Recenzentom, że zechcieli uczestniczyć w opracowaniu podręcznika, za szybkie napisanie powierzonych im opracowań oraz zrecenzowanie tekstów. Tylko dzięki temu udało się wydać podręcznik w tak krótkim czasie. Prace nad nim rozpo­częły się na serio po podjęciu decyzji przez Ministra Edukacji Narodowej o dofinan­sowaniu podręcznika, co nastąpiło w styczniu bieżącego roku. Stąd też kierujemy serdeczne podziękowania pod adresem Resortu za docenienie potrzeby wydania tego opracowania i przyznanie dotacji.

 

Słowa podziękowania należą się również Państwowemu Wydawnictwu Rolni­czemu i Leśnemu, a szczególnie Oddziałowi Poznańskiemu, jego wszystkim Pra­cownikom za życzliwość, stałą mobilizację Autorów i Recenzentów i niezrażanie się wprowadzanymi często zmianami, już po ostatecznym uzgodnieniu tekstu.

 

Nie można też pominąć i nie okazać wdzięczności naszym Mistrzom i Po­przednikom, którzy nas wprowadzali w tajniki nasiennictwa. Są to nieżyjący już profesorowie: Zygmunt Pietruszczyński, Józef Dorywalski, Marian Lityński i Jerzy Korohoda.

 

Karol W. Duczmal Halina Tucholska

 

Nasiennictwo Tom II
 

Tytuł Nasiennictwo.Tom II

Autor praca zbiorowa

Wydawca PWRiL

Rok wydania 2000

Liczba stron 416

Wymiary 240x170mm

Okładka miękka

ISBN 83-09-01733-2

 

 

 

 


 

Zmiana systemu politycznego, jaka się dokonała w Polsce, stwarza konieczność dostosowania krajowego rolnictwa do gospodarki rynkowej. Postawiło to ogromne wyzwanie przed nasiennictwem. Dziś, a także w przyszłości przewaga konkurencyj­na będzie wynikać nie tylko z wartości samego produktu i jego wyglądu, ale także ze zrozumienia kluczowych segmentów rynku, opracowania dobrze zaplanowanych strategii przedsiębiorstwa oraz wdrożenia tych strategii na każdym poziomie. Wyma­ga to posiadania rzetelnej i głębokiej wiedzy.

Chęć przybliżenia i ułatwienia dotarcia do tej wiedzy skłoniła nas do napisania podręcznika „Nasiennictwo". Brak nowoczesnego podręcznika z tej dziedziny od­czuwało się od wielu lat w akademickim kształceniu rolniczym, a także w praktyce. Te potrzeby wzrosły, kiedy rozpoczęto rekonstrukcję systemu nasiennego. Z tego powodu w pierwszej części podręcznika poświęcono sporo miejsca światowemu systemowi nasiennemu oraz prawom hodowców i prawu nasiennemu.

Druga część obejmuje problematykę reprodukcji materiału siewnego roślin rolni­czych i ogrodniczych. Uwzględniono w niej wszystkie ważniejsze grupy roślin upra­wianych w kraju. Z roślin rolniczych omówiono: zbożowe, strączkowe, przemysłowe, okopowe, pastewne i trawy, a z warzywnych: bobowate, kapustowate, selerowate, psiankowate, dyniowate, astrowate, liliowate, komosowate, wiechlinowate i grzyby uprawne. Przedstawiono też pokrótce roczne, dwuletnie i wieloletnie rośliny ozdobne oraz zielarskie, sadownicze i ozdobne używane jako podkładki generatywne.

Rośliny rolnicze omówiono według tradycyjnego podziału na grupy użytkowe, natomiast rośliny warzywne i zielarskie stosownie do systematyki botanicznej, wpro­wadzając też aktualne nazewnictwo.

Autorzy opracowujący metody reprodukcji materiału siewnego poszczególnych gatunków posiadali materiały o różnej wartości i dlatego było niemożliwe ujednoli­cenie tekstu. Poza tym nie wszystkie grupy roślin można było omówić w ten sam sposób. Część zagadnień została opisana bardzo skrótowo ze względu na ograni­czoną objętość podręcznika. Wielu Autorów uważało, że nie mogli zamieścić wszystkiego, co powinno się znaleźć w ich opracowaniu.

Najwięcej kłopotów całemu Zespołowi Autorskiemu sprawiły zmiany w pol­skim prawie nasiennym, jakie zaczęto wprowadzać w czasie pisania podręcznika. Odnosiły się one głównie do przepisów kwalifikacji materiału siewnego oraz wyma­gań stawianych temu materiałowi w obrocie handlowym i miały na celu dostosowa­nie polskich regulacji do rozwiązań istniejących w UE. Zlikwidowano normy nasien­ne wprowadzając w ich miejsce rozporządzenia ministra właściwego ds. rolnictwa, jednocześnie zmieniając u niektórych roślin standardy czystości odmianowej, wil­gotności, czystości analitycznej i zdolności kiełkowania, a niekiedy także inne prze­pisy. Przy oddawaniu podręcznika do druku rozporządzenia te nie zostały jeszcze opublikowane, stąd nie wszystkie zmiany udało się wprowadzić, nie można było powoływać się też na konkretne akty prawne.

 

 

tematyka_ogr_rosl

Dziękujemy za odwiedzenie naszych aukcji!