NARTOROLKI FISCHER
RC7 ROLL CLASSIC
NR KAT: M02115
łożyska: 608 2RS
płoza - aluminium
waga (1szt): 960g
Dzięki zastosowaniu aluminiowego mostu nartorolki są bardzo lekkie i wytrzymałe, doskonale imitują uczucie jazdy na śniegu.
Nartorolki zostały stworzone z myślą o imitowaniu jazdy na nartach biegowych. Nartorolka składa się z szyny aluminiowej bądź kompozytowej oraz 2 kół. Długość szyny to najczęściej od 530 do 700 mm, a szerokość kółka waha się od 20 do 70 mm. Koła tworzone są zazwyczaj z tworzywa sztucznego, gumy lub poliuretanu.Nartorolki zostały stworzone dla zawodników uprawiających narciarstwo biegowe i biatlon. Na nartorolkach może biegać każdy bez względu na wiek czy wagę. Dzięki bieganiu na nartorolkach trenujemy takie partie mięśni jak łydki, uda, pośladki, brzuch, mięśnie grzbietu. Ponadto poprawie ulegają nasze układy: krążenia i równowagi.Należy zastanowić się jaki styl jazdy preferujemy (krok łyżwowy czy klasyczny).Kiedy już zdecydujemy, mamy do dyspozycji nartorolki do różnych stylów biegania:
• Styl łyżwowy (skate) – w tym stylu poruszamy się za pomocą tak zwanej łyżwy, ruch podobny do jazdy na łyżworolkach, kółka do tego stylu przypominają te z łyżworolek, a szyna jest krótsza.
• Styl klasyczny (classic) – poruszamy się nim mając nartorolki ułożone równolegle względem siebie, nartorolka do tego stylu ma grube kółka, najczęściej o szerokości powyżej 40 mm.
Długość kijków dobiera się wg zasady - kijki do klasyka powinny sięgać do pachy, natomiast do kroku łyżwowego kończyć się na wysokości ramion.
Jeśli posiadamy buty z nart biegowych wybór jest jasny, natomiast w przypadku, gdy buta nie mamy, dobrym pomysłem będzie najpierw dobranie butów, a następnie wiązań do nich. Dzięki zastosowaniu tych samych wiązań, co w nartach biegowych, istnieje możliwość wymontowania ich z nart i zamontowania ich do nartorolek. Montaż wiązań najlepiej zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi.
Najlepiej ubierać się w funkcjonalną odzież sportową zapewniającą swobodę ruchu. Dodatkowo należy pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń ochronnych:
• kask ochronny,
• ochraniacze na kolana i łokcie,
• rękawiczki,
• okulary ochronne.
Techniki hamowania.
Większość oferowanych nartorolek nie została wyposażona w hamulec. Dlatego w celu zredukowania prędkości lub całkowitego zatrzymania się należy stosować następujące techniki hamowania:
• Technika T. - celu zatrzymania się lub zredukowania prędkości zaleca się stosowanie techniki T. Technika ta jest trudna do opanowania, zaleca się stosowanie jej wyłącznie przez zawansowanych użytkowników. By skutecznie zahamować należy przenieść cały ciężar na jedną stopę, następnie drugą stopę nie odrywając nartorolki od podłoża przesunąć za pierwszą i stopniowo ustawiać ją prostopadle.
• Technika V. Polega na skierowaniu przednich kółek nartorolek do środka tworząc odwróconą literę V. Technika ta jest trudna do opanowania, zaleca się stosowanie jej wyłącznie przez zawansowanych użytkowników. Technika ta pozwala na powolne wytracanie prędkości. Wytracamy prędkość przez tarcie środkowej części koła o powierzchnię. Przy stosowaniu tej techniki należy ugiąć lekko kolana kierując je do wewnątrz.
Jazda na nartorolkach powinna odbywać się na równej, płaskiej, czystej i suchej powierzchni. Przed rozpoczęciem jazdy należy upewnić się, że na obszarze gdzie będzie odbywała się jazda nie występują dziury, doły, kamienie, muldy lub inne przeszkody, które mogłyby spowodować upadek i uszkodzenie ciała. Unikaj powierzchni nierównych, śliskich, zapylonych, kamienistych i mokrych.