Nakładka (szyna) zgryzowa na bruksizm
producent: |
gwarancja: 2 lata |
kod produktu: |
seria: |
Krótki opis
Nieświadome zaciskanie zębów w trakcie snu to poważny problem, który powoduje nieodwracalne uszkodzenia szkliwa. Jedynie mechaniczna ochrona uchroni Twoje zęby przed ścieraniem.
Nakładka zgryzowa na bruksizm
Bruksizm to patologiczne schorzenie, polegające na mimowolnym, nawykowym i niekontrolowanym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami, w trakcie którego siła, z jaką zęby naciskają na swoje powierzchnie jest nawet do 10 razy większa niż ta, jakiej używamy podczas przeżuwania jedzenia. Zgrzytanie zębami najczęściej występuje podczas snu.
Fizjologicznie (prawidłowo, u zdrowego człowieka) w jamie ustnej zęby powinny się zaciskać i kontaktować jedynie w czasie przeżuwania posiłków oraz podczas przełykania śliny. W czasie odpoczynku w jamie ustnej powinna pozostawać tak zwana „szpara spoczynkowa” (wynosząca ok. 2-4 mm), dzięki której zęby nie mają ze sobą kontaktu i nie ścierają się bez potrzeby a narząd żucia może „odpocząć”.
Bruksizm to choroba, która w efekcie doprowadza do ścierania zębów i uszkodzeń szkliwa, zwiększając podatność zębów na procesy próchnicotwórcze.
W celu ochrony szkliwa przed nocnym ścieraniem zalecane jest stosowanie szyn (nakładek) na zęby, uniemożliwiających ich zaciskanie.
Elastyczno-Ochronna szyna nadaje się do indywidualnego modelowania w celu jak najlepszego dopasowania do zębów. Ochronna nakładka jest przeźroczysta i ma średnią grubość ok. 3 mm.
Sposób użycia:
Zagotowaną wodę należy wlać do miski i odczekać aż będzie miała około 70 stopni Celsjusza. Następnie należy włożyć do wody nakładkę (szynę) i odczekać 20-30 sekund. Gdy ścianki pionowe nakładki zaczną lekko odchylać się do poziomu, szynę należy założyć na dolną szczękę i przygryźć. Po odczekaniu 1-2 minut szynę należy wyjąć z ust i włożyć do zimnej wody na 2-3 minuty. Ewentualny nadmiar materiału można usunąć za pomocą nożyczek.
Czyszczenie:
Nakładkę (szynę) należy czyścić szczoteczką i pastą do zębów.
Część protetyków zaleca stosowanie szyn ochronnych po zakończeniu zabiegów protetycznych aby uchronić pacjenta przed możliwymi problemami. Zębami w miejscach których są korony gryzie się odruchowo mocniej, co może powodować powstanie wielu różnych problemów - między innymi bruksizm.