Nagietek, należy do astrowatych (Asteraceae), jest bardzo popularny. Mimo, że znanych jest około 20 gatunków nagietka, to króluje wśród nich nagietek lekarski – Calendula officinalis. Ten gatunek znany już od setek lat zasłynął nie tylko dzięki swym walorom dekoracyjnym, ale również właściwościom leczniczym, które do tej pory są wykorzystywane. Calendula officinalis pochodzi z Europy Południowej, odznacza się krzaczastym pokrojem, wysokością rzędu 60-70 cm (dostępne również formy karłowate -30 cm). Pędy grube szorstkolistne, silnie rozgałęzione, z pachnącymi liśćmi, w dolnej partii rośliny łopatkowate, w górnej mniejsze, lancetowate. Koszyczki kwiatowe pojedyncze o barwie pomarańczowej lub żółtej o różnej budowie, których średnica wynosi 5-10 cm. Wśród odmian możemy wyróżnić kilka grup: Flore pleno hort o pełnych kwiatach, wśród których wyodrębnić można typ dachówkowaty, igiełkowy, pomponowy, strzępiasty, chryzantemowy; Flore pleno Pacific; Anemonowe. Owoce nagietków mają postać tzw. niełupków (szarawych, około 1 cm, w kształcie półksiężyca) i to właśnie one pełnią rolę nasion.
Nagietki nie mają wygórowanych wymagań odnośnie uprawy. Chcąc uzyskać rośliny o dobrej kondycji musimy zapewnić im żyzną glebę oraz słoneczne stanowisko. Wysiewamy je wiosną, najczęściej rzędowo (25-35 cm), w sprzyjających warunkach już po tygodniu pojawiają się pierwsze siewki. Gdy już troszkę podrosną musimy je przechowywać tak, aby pozostały pojedyncze siewki w rozstawie 15-25 cm. Gdy wysiejemy nasiona jesienią, będziemy mogli już pod koniec maja podziwiać kwitnienie nagietka. Znakomicie się rozmnaża przez samosiew. Te kwiaty należą do tych, które dość długo kwitną, a gdy pomożemy mogą kwitnąć do późnej jesieni (usuwanie przekwitłych kwiatów, odpowiednie przycinanie, w razie potrzeby umiarkowane nawożenie, oraz zwracanie uwagi na pojawienie się stanów chorobowych.
Nagietki nadają się na rabatowe kompozycje, kwiat cięty a odmiany karłowe mogą być wykorzystane na obwódki.
Zbiór surowca lekarskiego odbywa się w miesiącach od czerwca do jesieni w okresie kwitnienia kwiatów. W celach leczniczych zbieramy kwiaty języczkowe z odmian pomarańczowych. W suche dni wyskubujemy pojedyncze płatki nagietka. Suszenie następuje w miejscach suchych i osłoniętych od bezpośrednich promieni słonecznych. Zioła przechowujemy w miejscach zaciemnionych i suchych.
Od czerwca do późnej jesieni.
Roślina jednoroczna.