Nagietek Lekarski Roślina Ozdobna I Lecznicza
Młoda, nie kwitnąca jeszcze sadzonka nagietka lekarskiego, zwanym też w różnych rejonach pazurkiem, miesięcznicą, paznokietkiem, którą wykopuję w dniu wysyłki. Sadzonki są zdrowe i uprawiane ekologicznie, bez chemii.
Nagietki, są to pomarańczowe kwiaty, idealne na bukiety, rabaty, obwódki. Dają piękny, pomarańczowy akcent w ogrodzie. Mogą być też dekoracją tortów i kremowych deserów.
Nagietek jest też bardzo mocnym ziołem, pięknie wyglądającym na rabacie wśród innych ziół, cały wraz z liśćmi ma piękny, mocny zapach. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste.
Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) należy do ziół o nadzwyczajnej mocy.
W tym żółtopomarańczowym kwiatku tkwi tak potężna siła lecznicza, że należy mu się czołowe miejsce w terapii naturalistycznej. Zastosowanie ma nieomal uniwersalne. Przede wszystkim należy podkreślić tu fakt, potwierdzony badaniami, że nagietek posiada w sobie cenne właściwości hamujące wzrost nowotworów przez zdolność wiązania toksycznych związków przemiany materii, czym przyczynia się do wzmacniania sił obronnych ustroju, potrzebnych do zwalczania tej groźnej choroby.
Bakteriobójcze, antybiotyczne działanie nagietka potwierdziło się w walce z gronkowcem złocistym (Staphylococus aureus), paciorkowcami, paratyfusem i grzybicą.
Skład i działanie :
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) zawiera znaczne ilości saponin triterpenowych, karotenoidów i flawonoidów, a także związki śluzowe, związki goryczowe, kwasy organiczne, fitosterole, magnez, mangan i witaminę C.
O leczniczych właściwościach nagietka w głównej mierze decydują saponiny, flawonoidy i karotenoidy. Saponiny triterpenowe mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, rozkurczowe i przeciwzapalne, a także pobudzają wydzielanie śluzu i działają wykrztuśnie.
Flawonoidy zawarte w nagietku (kwercetyna i izoramnetyna) działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowe i antyoksydacyjne. Z kolei karotenoidy, w tym likopen, należą do silnych przeciwutleniaczy.
Nagietek lekarski ceniony jest w lecznictwie i kosmetyce przede wszystkim ze względu na działanie:
- Przeciwzapalne
- Przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe
- Rozkurczowe
- Żółciopędne
- Regenerujące i nawilżające (na skórę)
Nagietkiem możemy też zabarwić ciasto, (należy wtedy zebrane płatki ugotować w mleku ponieważ zawarty w nim barwnik dobrze rozpuszcza się w tłuszczach) lub mieć zapas ususzonych i roztartych płatków nagietków, które można dosypać do ciast. Nagietka można dodawać do lodów, napojów, sera i masła jako barwnik.
Nadaje on kolorystykę zupom i potrawom z ryżu (np. zamiast kurkumy), przyprawiano też nim sałatki.
Warto mieć w ogrodzie tą wspaniałą roślinę, by móc pić bardzo zdrowe herbatki nagietkowe.
Sadzonki wysyłane bez doniczek,
przed wysłaniem ich korzenie są zabezpieczane wilgotnym materiałem.
.
ZALECAM WYSYŁKĘ KURIEREM
NA INNYCH AUKCJACH INNE NASIONA I ROŚLINY ZAPRASZAM!!!!!!!!!!