|
Witam na mojej aukcji,
Wszystkie oferowane na aukcjach rośliny i nasiona pochodzą z mojego ogrodu, oczka wodnego, a nie z importu np. z Holandii (te importowane są piękne, ale tylko jeden rok, później giną - kto miał, ten wie), a ogrodowe to gwarancja przyjęcie i szybkiej aklimatyzacji w nowym miejscu.
UWAGA:
WPŁATY MOŻESZ DOKONAĆ DO 30 DNI OD DNIA ZAKUPU !!!
a oto moja oferta:
NAGIETEK LEKARSKI
CALENDULA OFFICINALIS
Przedmiotem aukcji jest zestaw nasion nagietka lekarskiego pozwalający na uzyskanie 40-50 szt sadzonek.
Nagietek jest bardzo popularną rośliną ozdobna uprawianą w ogródkach i na działkach.
Osiąga wysokość od 20 do 50 cm.
Nagietek kwitnie na pomarańczowo nieprzerwanie od czerwca do późnej jesieni.
Udaje się na każdej glebie ogrodowej na stanowisku słonecznym, ponieważ jest rośliną całkowicie niewymagającą, znoszącą doskonale nawet trudne warunki ogrodowe.
Nagietek można uprawiać w gruncie, w skrzynkach balkonowych i w doniczkach.
Zakupione nasiona należy wysiać od marca do maja (w gruncie – w rzędy co 30 cm).
Nagietek należy do ziół o nadzwyczajnej mocy. W tym żółtopomarańczowym kwiatku tkwi potężna siła lecznicza.
Kwiaty zbiera się przez całe lato co 2-4 dni przy słonecznej pogodzie, aż do późnej jesieni. Całe kwiatostany lub tylko płatki suszy się w miejscu przewiewnym, rozkładając kwiaty na papierze. Wysuszone kwiaty są ciemnożółte lub pomarańczowe, mają charakterystyczny aromat i gorzkawy smak.
Kwiaty zawierają barwniki flawonoidowe, ślady olejku lotnego, saponiny, śluz, związki goryczkowe, karoteny, saponiny, żywicę, olejek eteryczny, kwasy organiczne, mangansaponiny, pochodne kwasu oleinowego, alkohole triterpenowe, karotenoidy i flawonoidy. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowo, żółciopędnie i moczopędnie
Po wysuszeniu susz kwiatków nagietka można zastosować w różnej postaci, w zależności od dolegliwości:
1. napar z kwiatów nagietka - przy schorzeniach przewodu pokarmowego, puchlinie wodnej, schorzeniach wątroby (szczególnie przy niedostatecznym wydzielaniu żółci), żółtaczce zakaźnej, nowotworach złośliwych (hamuje procesy chorobowe). Faktem potwierdzonym badaniami przez uczonych jest, że nagietek posiada w sobie cenne właściwości hamujące wzrost nowotworów przez zdolność wiązania toksycznych związków przemiany materii, czym przyczynia się do wzmacniania sił obronnych ustroju, potrzebnych do zwalczania tej groźnej choroby.
2. w postaci irygacji – kwiaty pomagają leczyć nadżerki macicy, stany zapalne spowodowane przez rzęsistka, upławy. W tego rodzaju niedomaganiach wykorzystywano również nalewki nagietkowe.
3. Doustnie – pity wywar ma działanie bakteriobójcze ((do płukania jamy ustnej i gardła),, antybiotyczne działanie nagietka potwierdziło się w walce z gronkowcem złocistym (Staphylococus aureus), paciorkowcami, paratyfusem i grzybicą.
4. w kuchni – używa się płatków nagietka jako namiastki szafranu do barwienia potraw oraz masła.
5. zewnętrznie - – jako środek przeciwzapalny i gojący na ukąszenia przez owady i spękaną skórę, przy zapaleniu spojówek i powiek.
Oto jak swoje doświadczenia stosowanie nalewki z nagietka przedstawia jedna z pacjentek: Moim problemem były okresowe słabe i nieregularne krwawienia miesięczne. Dowiedziałam się od koleżanki, że na te dolegliwości pomocna może być kuracja nalewką nagietkową. Przez pół roku piłam dwa razy dziennie po 15-20 kropli nalewki rozcieńczonej lekko herbatą lipową. Co miesiąc robiłam kilkudniową przerwę. Kuracja mi bardzo pomogła i krwawienia unormowały się. UWAGA
Na życzenie mogę przesłać przepisy na napary, wywary i nalewki z kwiatów nagietka.
Przy zamówieniu na kwotę powyżej 20 zł - prześlę miły gratis w postaci dodatkowych nasion - niespodzianki.
Przy zakupie powyżej 200 zł - DOSTAWA GRATIS
|
|