Książka ta jest zbiorem ludzkich myśli, nieraz z pewnością dyskusyjnych, dokumentów, notatek i wspomnień dotyczących jedynie tych, i to oczywiście nie wszystkich, spraw i ludzi, z którymi najbliżej, bezpośrednio, zetknąłem się w pracy...
Z każdym rokiem coraz trudniej będzie zebrać materiały, które pozwolą historykowi opisać, a czytelnikowi poznać prawdę o pięknych i trudnych latach odbudowy Warszawy - Józef Sigalin (warszawski architekt i urbanista).
Jest to książka o odbudowie Warszawy po II wojnie światowej, o zabytkach stolicy i o ludziach, którzy się podjęli odbudowy, zamiast iść do lasu i zostać wyklętymi.
Józef Sigalin
Był jednym z założycieli Biura Planowania i Odbudowy PKWN i szefem BOS (1945), współtworzył Plan Generalny Warszawy.
Był pierwszym naczelnym architektem Warszawy, nadzorował budowę Mostu Poniatowskiego , a od 1947 do 1949 roku (razem z Janem Knothe Zygmuntem Stępińskim) realizował budowę Trasy W-Z , później w MDM, był formalnie, z polecenia prezydenta Bieruta , pełnomocnikiem ds. budowy PKiN (w rzeczywistości budowę PKiN nadzorował H. Janczewski) . W następnych latach (do 1974) nadzorował budowy trasy Starzyńskiego , Wybrzeża Szczecińskiego i Helskiego, obwodnicy śródmiejskiej od Okopowej do Towarowej, ul. Waryńskiego i Trasy Łazienkowskiej. .
Był autorem projektów architektonicznych ukształtowania placów Zamkowego, Konstytucji, Defilad i Zawiszy. Współtworzył osiedle Mariensztat , parki Traugutta i Agrykola, tereny zieleni wokół PKiN , w rejonie Wisły oraz Świdra.
Ilustracje wykonał Jan Knothe - polski architekt, pisarz, grafik, poeta i dyplomata. Urodził się na terenie dzisiejszej Ukrainy. Absolwent Politechniki Warszawskiej (architektura). W czasie II wojny światowej przebywał w niewoli niemieckiej. Po wojnie wchodził w skład grupy architektów projektujących Trasę Łazienkowską i Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (MDM). Był jednym z czterech projektantów Tras WZ w Warszawie. Autor kilku tysięcy rysunków oraz siedmiu książek (w tych dwóch niedokończonych), do których tworzył także ilustracje. Jako dyplomata przebywał na Bliskim Wschodzie i w Belgii. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wybrane książki Jana Knothego: "A tu jest Warszawa" (Iskry, 1956), "Niedaleko Damaszku" (Iskry, 1961), "Sztuka budowania" (Nasza Księgarnia, 1968), "Z żabiej perspektywy" (pierwsze wydanie: Nasza Księgarnia, 1977).
Jest to książka o odbudowie Warszawy po II wojnie światowej, o zabytkach stolicy i o ludziach, którzy się podjęli odbudowy, zamiast iść do lasu i zostać wyklętymi
|