Na obraz i podobieństwo swoje: klonowanie człowieka
Opis książki
Istniało niebezpieczeństwo, że wyrządzę ludzkości krzywdę. Wiedziałem o tym. Ale nic przekonało mnie to o konieczności zaniechania działania. Prawie każdemu krokowi naprzód towarzyszył element ryzyka. Ryzyko powinno zostać oszacowane. Należało przedsięwziąć środki ostrożności. Mogłem nalegać, aby przeprowadzono szereg eksperymentów na zwierzętach, zanim dokona się jakiejkolwiek próby klonowania człowieka. Mogłem nalegać, aby użyto wszelkich możliwych metod diagnostycznych pozwalających wykryć jakiekolwiek anomalia. Mogłem nalegać na przerwanie ciąży, gdyby okazało się, że rozwija się „monstrum”...
( z okładki)
"Powieść napisana jest w taki sposób, że czytelnik nie jest w stanie stwierdzić, czy ma do czynienie z dziennikarską literaturą faktu, czy fikcją literacką. We wstępie David Rorvik, popularny kiedyś w USA autor książek i artykułów o inżynierii genetycznej, opisuje, jak to odebrał tajemniczy telefon od człowieka, który gotów byłby zapłacić milion dolarów a nawet więcej za pomoc. Pomoc nietypową. Milioner chce mieć syna…no, może nie do końca syna. Milioner chce się sklonować.
Relacja Rorvika odbiła się tak szerokim echem w Stanach Zjednoczonych, że śmiało można by jej odbiór porównać z paniką, jaka wybuchła po słynnej audycji radiowej inspirowanej "Wojną światów" H.G. Wellsa.
Książka jest jakoby „dokładną relacją Rorvika o poszukiwaniu przez niego lekarza, który zgodziłby się podjąć ryzyko przeprowadzenia kontrowersyjnego eksperymenty; o poszukiwaniu matko zastępczej […]; o wyborze odosobnionego miejsca, gdzie przedsięwzięcie mogłoby być przeprowadzone w tajemnicy.”
Oczywiście w książce eksperyment kończy się w pełni sukcesem. Czy to prawda czy fikcja? Czy po 30 latach rozwoju genetyki i metod inżynierii genetycznej, reprodukcji wspomaganej (in vitro) etc. wizja Rorvika nadal pozostaje fikcją? A może od dawna nie jest, ale ludzie, którzy dokonali klonowania człowieka wolą z oczywistych względów pozostać w ukryciu? Rorvik nie feruje sądów moralnych. Pokazuje jednak, przed jakimi dylematami stają ludzie w epoce coraz większych możliwości manipulacji genami..."
kod magazynowy 2/1