"NA JAWIE"
STEFAN ŻECHOWSKI
135 STRON + OK 40 STRON MALOWIDEŁ
STAN BARDZO DOBRY, PLAMA NA
WEWNĘTRZNEJ STRONIE OKŁADKI PLUS
STANDARDOWE MAŁE ROZDARCIE POMIĘDZY OKŁADKĄ
A PIERWSZĄ STRONĄ, PRAWD. BRAK OBWOLUTY
REAL FOTO
Stefan Żechowski (ur. 19 lipca 1912 w Książu Wielkim, zm. 28 października 1984 tamże) – rysownik, ilustrator, malarz-pastelista.
W 1932 ukończył Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. W 1929. zafascynowany Stanisławem Szukalskim wstąpił do grupy artystycznej – Szczep Rogate Serce. Pozostał jej członkiem do roku 1936. W latach 1[zasłonięte]930-19 brał udział w wystawach grupy.
W 1937 wykonał 37 ilustracji do powieści Motory Emila Zegadłowicza, która została skonfiskowana rok później przez cenzurę obyczajową. Artystę oskarżono o antypaństwowość oraz niemoralność. W 1946 wstąpił do PPR. Pod koniec lat 40. przyjął doktrynę realizmu socjalistycznego wykonując portrety przywódców ruchu robotniczego oraz szereg prac o charakterze propagandowym. W latach 50. ilustrował kilka powieści (m.in. Emila Zegadłowicza i Jerzego Żuławskiego) oraz projektował serie znaczków pocztowych poświęconych polskiej historii i kulturze.
W 1953 roku artysta przeżył wstrząs związany z pożarem rodzinnego domu w Książu Wielkim. W pożarze spłonęło wiele prac artysty, a także korespondencja i dziennik. W 1955 został odznaczony – Złotym Krzyżem Zasługi. W tym samym czasie podjął próby ilustrowania Dziadów oraz Ballad i Romansów Adama Mickiewicza. W 1956 wycofał się z czynnego życia artystycznego. Głównym tematem jego obrazów stała się kobieta.
W 1977 powstał film telewizyjny o artyście - Pustelnik. W 1981 Wydawnictwo Łódzkie wydało wspomnienia Stefana Żechowskiego Na Jawie. Za całokształt twórczości otrzymał nagrodę kieleckiego miesięcznika „Przemiany”. Zmarł 28 października 1984 w Książu Wielkim. Na tamtejszym cmentarzu parafialnym znajduje się jego grób opatrzony napisem Śniłem swoją sztukę. Od 2002 miejscowe gimnazjum nosi imię Stefana Żechowskiego.
|