Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

MUZEUM WNĘTRZ ZABYTKOWYCH PSZCZYNA STARODRUKI

01-08-2014, 20:18
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4447077136
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 10   
Koniec: 01-08-2014 19:40:00

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 1984
Okładka: miękka
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

MUZEUM WNĘTRZ ZABYTKOWYCH JERZY POLAK
STARODRUKI KATALOG ZBIORÓW
PSZCZYNA 1984
Redakcja: Janusz Ziembiński
Projekt okładki i układ graiiczny: Jan Kruczek
Fotografie do rycin wykonał: Jan Kruczek





SPIS TREŚCI

Wstęp..................................... 3
Charakterystyka zbioru starodruków..................... 5
1. Powstanie zbioru i jego rozmiary.................... 5
2. Język i zawartość treściowa zbioru. Polonica.............. 14
3. Drukarze i chronologia zbioru..................... 17
4. Oprawy................................. 19
Wykaz literatury cytowanej w skrótach.................... 21
Skróty zastosowane w katalogu........................ 23
Katalog................................ 24
A. Druki zwarte.............................. 25
B. Druki ulotne i okolicznościowe..................... 55
C. Czasopisma............................... 75
D. Kartografia .............................. 77
Indeks proweniencji.............................. 79
Indeks drukarzy, księgarzy i wydawców.................... 81
Indeks grafików................................ 86
Wykaz ilustracji................................ 88






WYKAZ ILUSTRACJI

1. Znaki własnościowe z XVI-XVIII w.: a) Francisco de Striganio (XVI w.), b) Piotr Zborowslki z Rudołtowic k/Pszczyny (pocz. XVIII w.), c) Jo. Jul. Pod' Hauck 1764, d) Anhalt-Cöthan z notą rkp. o cenie książki.
2. Znaki własnościowe z XVIII-XIX w.: a) Promniców (poł. XVIII w.), b) Anhalt--Cöthen (XVIII-XIX w.), c) Fryderyk Ferdynand ks. Anhalt-Cöthen (przed 1797 r.), d) Biblioteka Gimnazjum w Opolu (pocz. XIX w.), e) Biblioteka Gimnazjum w Głubczycach (XIX w.), f) Biblioteka Książęca w Koszęcinie (ks Hohen-lohe-Ingelfingen, II poł. XIX w.), g) Navass-Rouen, 1777 r., h) Józef Szembek (XIX w.).
3. Znaki własnościowe z XIX w.: a) Nota rkps. o wpisie do biblioteki Anhaltów
z 1813 r., b) Julia Florkiewicz (I poł. XIX w.), c) Ekslibris Georga Spillera (I poł. XIX w.).
4. Eksibrisy z XIX w.: a) Zygmunta Aleksandra Nałęcza Włyńskiego (przed 1831 r) b) Henryka Luxa (II poł. XIX w.).
5. Prasa drukarska. Handbuch aller unter der Regierung des Kaiser Joseph des II... Wien, 1785, Poz. A 48.
6. Karta tytułowa z drzeworytem Jacque Picart I. C. Vialart, Histoire de ministrre D' Armand Jean du Plessis Cardinal duc de Richelieu... Paris, 1665. Poz. A 109
7. Karta tytułowa z miedziorytem G. A. Gründlera. P. Rapin, Algemeine Geschichte von England... Halle 1755—1760. Poz. A 84.
8. Karta tytułowa edyktu Fryderyka II z 1765 r. Poz. B 4.
9. Karta tytułowa druku pochwalnego dla Anhaltów z 1791 r. Poz. B 93.
10. Kartusz mapy księstwa świdnickiego w Atlasie Śląska z 1752 r. Poz D 1
11. Oprawy skórkowe książek biblioteki Anhaltów z tłoczonym, złoconym orna-
mentem rokokowym na grzbiecie. Śląsk, II poł. XVIII w Widoczne sygnatury z 1817 r.





WSTĘP

Biblioteka Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Pszczynie zawiera mały zbiór starych druków. Jest to tzw. zabytkowa część biblioteki, ulokowana w przeszklonych, rzeźbionych szafach wbudowanych w południową ścianę sali pałacu pszczyńskiego zwanej Biblioteką. Zbiór nie posiada odrębnego inwentarza i katalogu, wpisany jest do ogólnego inwentarza druków zwartych. Nie został dotąd skatalogowany ani przebadany pod względem naukowym. Obecny katalog wypełnia tę lukę, starając się poszerzyć wiedzę o dawnym wyposażeniu pałacu pszczyńskiego i tym samym o dawnych księgozbiorach magnackich w pałacach-rezydencjach w Polsce.
Z tych ostatnich niewiele zachowało się po II wojnie światowej. Szereg zostało przejętych przez wielkie biblioteki państwowe. Jedynie tam, gdzie powstały muzea wnętrz pozostawiono stare księgozbiory. Niektóre z nich doczekały się już własnych katalogów lub opracowań 1.
Trzonem pszczyńskiego zbioru starodruków są pozostałości po dawnej bibliotece zamkowej sięgającej swymi dziejami co najmniej I poł. XVIII w. Do spuścizny po panach pszczyńskich dołączono w pierwszych latach istnienia Muzeum (po 1946 r.) szereg innych starodruków uzyskanych, w pojedynczych przeważnie sztukach, z zabezpieczonych księgozbiorów na Śląsku Opolskim oraz z darów osób prywatnych. Przypływ nowych pozycji był przypadkowy. Od mniej więcej 30 lat zbiór starodruków biblioteki Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Pszczynie nie uległ już
właściwie powiększeniu. Stanowi zamknięty, zabytkowy zespół. W 1954 r. został zinwentaryzowany, a w 1967 r. wyceniony przez kustosza Biblioteki Śląskiej w Katowicach doc. J. Mayera.
Katalog obejmuje wszystkie stare druki wg stanu inwentarzowego na dzień 31.XII. 1982 r. Pod względem chronologicznym skatalogowano druki od najstarszego z 1533 r. do druków z pierwszych lat XIX w. W tym ostatnim wypadku przekroczono umowną dla starodruków w bibliografii polskiej datę 1800 roku. Krok taki umotywowany jest tym, że kilka pozycji z pierwszych lat XIX w. nosi wyraźne cechy starych druków, przynależąc do dawnej biblioteki zamkowej. Od następnych XIX-wiecznych druków w bibliotece muzealnej dzieli je poważny odstęp chronologiczny.
Niewielka liczebność biblioteki zabytkowej Muzeum pokusiła o przedstawienie w katalogu wszelkich rodzajów starych druków. W związku z tym katalog obejmuje cztery grupy druków: druki zwarte (książki) — 112 tytułów, druki ulotne i okolicznościowe — 104 tytuły, czasopisma — 6 tytułów i kartografię — 8 tytułów. W sumie 230 pozycji katalogowych, a jednocześnie 258 jednostek inwentarzowych (numery inwentarza są przyporządkowane wolumenom). Kolejność wyliczenia grup wyznacza
układ katalogu.
Katalog opracowano według zasad powszechnie przyjętych w bibliografii polskiej. Pozycje katalogowe ułożone są w układzie alfabetycznym hasłami autorskimi lub tytułowymi. Jedynie dla druków ulotnych i okolicznościowych przyjęto układ chronologiczny ze względu na ich specyfikę związaną z w7ydarzeniami historycznymi. Zachowana została oryginalna pisownia nazwisk autorów, wydawców, drukarzy oraz tytułów i nazw miast. Daty podaje się w cyfrach arabskich. Niektóre nazwiska autorów występują w nawiasie, co oznacza, że nie występują one w druku, przytaczane są na podstawie danych bibliograficznych uzyskanych z literatury. Opis poszczególnych pozycji obejmuje nazwisko i imię autora, daty urodzin i śmierci, tytuł (niejednokrotnie z uwagi na długość i wymienianie tytułów szlacheckich skrócony), adres wydawniczy i format biliograficzny (w przypadku map wymiary). Pominięta została rejestracja kart i paginacja, dostępna w bibliografiach. Opis bibliograficzny uzupełniony jest uwagami na temat literatury (bibliografii), defektów egzemplarza, występujących sygnatur, wzmianek w inwentarzach dawnej biblioteki zamkowej, proweniencji, not rękopiśmiennych, autorów grafik, oprawy. Na końcu podaje się obecną numerację biblioteczną. Katalog został uzupełniony przez krótką charakterystykę pszczyńskiego zbioru starodruków, indeksy proweniencji, drukarzy, księgarzy i wydawców oraz grafików. Dla przykładu reprodukuje się szereg fotografii przedstawiających typowe karty tytułowe i oprawy pszczyńskich starodruków oraz najciekawsze znaki własnościowe w nich występujące.





1. INDEKS PROWENIENCJI

Anhalt-Cöthen-Pless, książęta pszczyńscy 1765—1846 — pieczątka herbowa i sygnatura: A 3, 6—10, 12, 15, 17, 19, 22, 23, 27—38, 42—45, 47, 49, 56, 59, 61, 62, 64—67, 70, 71, 73, 75, 79, 80, 82—86, 88—96, 99, 101, 102, 104, 106—111, B 86, C 3, 5. bez pieczątki, z sygnaturą: A 4. prawdop.: A 11, 55, 97, C 4, D 1.
Anhalt-Cöthen-Pless Fryderyk Ferdynand, książę pszczyński 1797—1818 — pieczątka: A 36.
Archiv des Fürsten von Pless, okres 1847—1944 - pieczątka: A 3, 51, B 65—101, D 1. prawdop.: A 34, 54, 55, 63, 87, 112, B 104, D 6.
Bethusy-Huc Edward, hrabia z Bąkowa k/Kluczborka, II poł. XIX w. - pieczątka herbowa: A 2.
Buchcik Andryias, XIX w. - podpis: A 29.
Dary: A 1, 29.
Ehr. Fr. GuiL, Halle 1792 - podpis: A 2.
Fechna J.F., 1780 - podpis: A 53.
Florkiewicz Julia, (z Miechowskiego?), XVIII/XIX w. — podpis: A 28.
Głubczyce, Bibliothek des Gymnasium, XIX w. — pieczątka: A 53.
Hauck Jo.Jul.Pod., 1764 — podpis: A 34.
JK, XVIII w. - pieczątka: C 2.
Kons. Bibl. Tit., XIX w. - pieczątka: A 14.
Kopa Tomasz, XX w. — podpis: A 18.
Koszalin, Regierungs Bibliothek, XIX w. — pieczątka: A 78.
Koszęcin, Fürstlich Bibliothek (ks. Hohenlohe-Ingelfingen), XIX w. — pieczątka herbowa: A 39, 40.
Królewiec, Lehrer Bibliothek des Gymnasium, XIX/XX w. — pieczątka: A 77.
Lieutz Caulon von, XVIII w. — podpis: A 37.
Liprand de (?), XVIII w. - podpis: A 33.
Lux Heinrich, Döbeln (Saksonia), II poł. XIX w. — ekslibris herbowy i pieczątka: A 26.
Navass, Rouen 1777 — podpis i pieczątka: A 35.
Opole, Bibliothek Gymnasium Regierungs, XIX w. — pieczątka: A 58.
Otmuchów, kupcy miejscy, 1731 — wycisk ślepy: A 72.
Papczykowski Jan Kazimierz, XVII w. - nota rkps.: A 44.
Piórek, XVIII w. - podpis: A 81.
Promnic, hrabiowie pszczyńscy 1548—1765 - supedekslibris i wycisk ślepy, herbowy." A 41, B 69.
Pszczyna, Fürstliche Patrimonial Gericht, okres 1846—1850 - pieczątka: A 74.
Die Schletter'sche Buch und Antiquariats-Handlung, Wrocław, XX w. — etykieta: A 24.
Spiller Georg von Hauenschild, pisarz (pseud. Max Waldau), bibliofil śląski ze Szczytów k/Koźla (1825—1855) - ekslibris: A 103.
Striganio Francisco, XVI w. — podpis: A 1.
Szembek Józef (1780—1874), bibliofil z Poręby k/Chrzanowa — podpis: A 46, C 6. prawdop.: A 13, B 11—64.
Tschuppick A., XIX w. — pieczątka i podpis: A 98.
Weindinz A.C. Kviel 1831 - podpis: A 14.
Włyński Zygmunt Aleksander Nałęcz de Włyń z Krakowa, ks. prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, zm. 1831 — ekslibris: A 46.
Zakup: A 48.
Zborowski Piotr Antoni ze Zborowa, właściciel Rudołtowic k/Pszczyny, XVII/XVIII w. — podpis: A 9, 44.
Żurek Józef, XX w. — pieczątka: C 2.
Propozycje katalogowe o nieustalonej proweniencji: A 5, 16, 20, 21, 25, 26, 40, 50, 52, 57, 60, 68, 69, 76, 100, 105, B 1—10, 102, 103, C 1—3, D 2—5, 7, 8.





2. INDEKS DRUKARZY, KSIĘGARZY I WYDAWCÓW

AMSTERDAM
Arkste & Merkus (i Lipsk) A 99
Bernard J. Frederic & Sauzet H. du A 87
Changuion François A 80
Châtelain Zacharie et fils A 22
Desbordes Henry A 37
Rey Marc Michael A 23
Trévoux A 6
Wetstein J. et Smith G. A 90, 91
Wit Fryderyk de D 8
ANTWERPIA
Keerberg Joannis A 44
BAZYLEA
Rudolphe Jean Fils A 34, 75
Thurnis A 34
BERLIN
Decker George Jacob A 16, et Fils (Georg Jacob ml.) A 39
Haude Ambrosius A 77
Himburg Christian Friedrich A 69
Spener Johann Carl A 77
Voss Chretien A 8, et Fils A 39
BERNBURG
Stark Johann Ludwig B 71, 74
BLANKENBURG
Pape Philipp Adam A 45
BRNO - filia OPAWA
Trassier Joseph Georg A 47, 54, 95
BRZEG
Borner Godfryd B 4 Tramp Jan Ernest A 29 Wohlfahrt B 100
ERLANGEN
Walther Wolfgang A 79
FRANKFURT n/Menem Fleischer Jean Frederic A 59 Jäger I. W. D 6 Les Freres van Dureń A 20 Verrentrapp Francesco A 36
GETYNGA
Dieterich Heinrich A 55
GŁOGÓW
Schweickard Wolfgang Michael B 5
GUBIN
Gruber Christoph B 65—68
HALBERSTADT Delius B 76
HALLE
Batheana Officina A 3
Beyer B 75 .
Curt. Johann Jacob (i Magdeburg) A 58 Francken Christoph Peter A 84 Gebauer Johann Jacob A 67 -, Gebauer Johann Just G., wdowa A 67 Grunert Johann Friedrich B 69 Orphanotropheum A 14
HAMBURG
Virchaux et Comp. A 65
HANAU
Aubry Jean, dziedzice A 81
Wechel, Typis Wechelianis A 81
INGOLSTADT
Ederianum Officinum A 9
Hertsroy Joannes & Andreas Angermari A 9
KOLONIA Noethen A 21 Soter Johannes A 1
KRAKOW
Drukarnia Akademicka A 46 Piotrkowczyk Andrzej A 76
KRÓLEWIEC
Harcung Bogumił Lebrecht A 13
LA HAYE
Gosse, Fils A 85, 110
Kieboom Jacques van den A 100
LAUTER Schwan C. F. B 87
LIPSK
Barnbeck Sebastian Heinrich A 50
Baumgärtner Friedrich Gotthelf C 3
Breitkopf Johann Gottlob Immanuel C 4
Fleischer Gerh. A 88
Fritsch Casper A 60
Frommanische Buchhandlung (i Züllichau) A 2
Gelehrten Buchhandlung A 10
Gleditsch Johann Friedrich A 106
Gleditsch Johann Ludwig A 33
Grosse Hennig den Junger A 31
Hekel Friedrich (i Drezno) A 53
Hofmann Carl Gottlob A 50
Hubert Michael (z Wrocławia) A 98
Jacobaeer Pater et Filius A 63
Kober Lorentz A 31
Langenhem, dwowa A 51
Meisner Johann Christoph A 57
Saalbach Udalryk Christoph A 100
Weidmann Mauritius Georg A 33
LONDYN Comyns E. A 104 Cooke C. A 105 Jolliffe Jo. A 104 Kent H. A 104 Wright J. A 105
MAGDEBURG
Keil G. Eh. A 78
Seidel und Scheidhauerschen Buchhandlung (i Lipsk) A 17
MANNHEIM
Hoff-und akademischen Buchdruckerey B 86
Schwan C. F. A 89
MEININGEN
Ducalis Typographia B 80
Hartmann Friedemann Christoph B 73, 77
METZ
Collignon Jean Baptiste B 104
NEUCHATEL Fauche Samuel A 65
NORYMBERGA
Dillherr Johann Michael A 12
Endter Johann Andrea Seel Sohn und Erben A 11
Homann Johann Baptista D 5 Homann, dziedzice D 1 OLEŚNICA
Seyffert Johann A 52
PARYŻ
Aumont A 94
Babuty fils A 94
Bauche A 94
Buttard J. H. A 86
Cavelier P. Guillaume A 15, 94
Chardon J. A 73
Costard J. P. A 24
David ojciec A 4, 94
David le jeune A 49
Desaint Jean & Saillant Charles A 19, 27, 64, 86, 94
Desprez Guillaume A 15, 66, 107
Didot Franciszek Ambroży A 4, 83, 108
Durand A 19, 94
Estienne Jacques et Fils, wdowa A 64
Fuchs C 3
Gissey A 49
Guerin H. L. & Delatour L. F. A 25
Guillyn A 21, 56, 73, 83, 92
Hansy de Fils A 108
Hardy A 83
Hérissant Claude A 7
Hérissant Jean Thomas A 19, 64
Imprimerie Royale A 30, B 104
Knap en A 94
Lacombe A 62
La Compagne des Libraires du Palais A 109
Lambert Michel A 35, 56
Lamy A 111
Leboucher A 111
Le Breton A 94
Le Mercier P. G. A 19
Le Prieur A 19
Les Libraires Associés A 35
Lottin Augustin Martin A 82, 83
Lottin La Veuve A 86
Moutard A 70
Musier le Jeune A 108
Nyon A 83, 94, 107
Onfroy A 92, 111
Panckoucke A 108
Pissot A 61
Rollin Jacques fils A 96
Savoye A 94, 107
Une Société de Gens de Lettres A 93
Vallat la Chapelle A 43 Vincent Philippe A 93
PESZT
Patzko Francisco Joseph A 102
RACIBÓRZ
Bögner Franciszek Julian B 99, 101
STRASBURG König Armand C 3
ŚWIDNICA - JAWOR
Müller B 88—90, 92, 93, 95, 96, 98
ULM - MEMMINGEN Gaurn Johann Friederich A 41
WARSZAWA
Drukarnia pojezuicka C 2
Elert Piotr B 102
Groll Michał B 53
Pijarzy, Drukarnia A 97, C 6
WEIMAR
Geographische Instituts D 3
WENECJA
Balleonius Paulus Typographia A 18, 72
WERNIGERODE
Struck Johann Georg B 70, 72, 78, 79, 81—84
WIEDEŃ
Gräffer Catherina A 68
Gräffer Rudolph A 101
Moesle Johann Georg A 48
Schmidt Matthias Andreas A 101
Schrämbl Franz Anton A 5, 47, 95
Strauss Anton A 68
WITTENBERGA
Eichsfeld Ephraim Gottlob A 53
Ludowic Christoph Theophil A 112
WROCŁAW
Baumann, Sukcesorzy (faktor Straubel Jan Teofil) B 1
Grass Samuel i Synowie B 2, 6—8
Gutsch Christian Friedrich (i Lipsk) A 42
Korn Johann Jacob A 26, 60
Korn Wilhelm Gottlieb A 74
Kreutzer Johann Franz B 97
3. INDEKS GRAFIKÓW
Armstrong Cosmo (czynny 1800—1836), Anglia A 105
Aveline Antoine (1691—1743), Francja A 19
Balzer Anton (1771—1807), Praga C 3
Bernigeroth Johann Martin (1713—1767), Lipsk A 14, 106
Bernigeroth Martin (1670—1733), Lipsk A 33
Bumey E. F. A 105
Carboult R. A 105
Chaufourier Jean (1679—1757), Paryż A 19
De la Fosse (1734—1789), Paryż A 73
Delamonce Ferdinand (1678—1753), Lyon A 19
Ehinger Gabriel (1652—1736), Augsburg A 11
Eisen Charles (1720—1778), Paryż A 73, 85
Fessard Etienne (1714—1777), Paryż A 32
Finek Hieronymus van der (zm. 1780), Bazylea A 34
Fleischmann August Christian (czynny 1687—1736), Norymberga A 11
Frossard H. (1753) A 61
Funcke C 3
Gründler Gottfried August (zm. 1775), Halle A 84
Heckenauer Leonhard I (zm. 1705), Augsburg A 11
Helman Isidore Stanislas Henri (1743—1806), Paryż—Lille A 85
Herisset Antoine (1752) A 19
Heylbrouck Michael (1635—1733), Werona A 18
Homann Johann Baptista (1664—1724), Norymberga D 1
Hopwood James I (1752—1819), Londyn A 105
Hiilmann, Lipsk C 3
Isabolla P. E. (1731) A 72
I.S. B 80
Kilian Philipp Andreas (1628—1693), Augsburg A 11
Kirk Thomas (1765—1797), Londyn A 105
Klinsky Johann Gottfried (1765—1828), Drezno C 3
Laan Adolf van der (ok. 1690—1740), Amsterdam A 80
Langham C 3
Launay Nicolas de (zm. 1792), Paryż A 85
Lohse, Lipsk C 3
Lonqueil Joseph de (1730—1792), Paryż A 85
Lucas Claud (1685—1765), Paryż A 19
Maier Johann, Hamburg A 67
Mansfeld Johann? (1770—1825), Wiedeń A 48
Marchant Johann Christian (1680—1711), Norymberga A 11
Mariaval (XVIII w.), Paryż D 2
Masquelier Louis Joseph (1741—1811), Paryż—Lille A 85
Meadows Robert Mitchell? (przed 1812), Walia A 105
Merian Matthias (1593—1650), Frankfurt n/Menem D 7
Montalegre Joseph de (pocz. XVIII w.), Norymberga A 11
Neagle James (zm. 1822), Londyn A 105
Nioul, Paryż A 86
Nunzer E. (poł. XVII w.) A 12
Patte Pierre (1723—1814), Paryż A 25
Péchas (I poł. XVIII w.) A 54
Pennigh L. C 3
Picart Bernard (1673—1733), Amsterdam A 22
Picart Jacque I (1606—1658/68), Paryż A 109
Putter C. de (1739, 1742) A 22, 99
Raimbach Abraham (1776—1843), Londyn A 105
Remshart Carl (1678—1735), Augsburg A 11
Richter Christian III? (1676—1730), Weimar A 11
Rosbach Johann Friedrich (I poł. XVIII w.), Lipsk A 57
Sandrart Johann Jacob (1655—1698), Norymberga A 11
Schleuen Johann David (czynny 1740—1773), Berlin A 84
Smith Anker (1759—1819), Londyn A 105
Sprinck Christian Friedrich (1769—1831?), Drezno A 53
Stock Johann Michael (1737—1773), Lipsk A 51
Stoer Johann Wilhelm (czynny 1727—1755), Norymberga A 84
Strack Wilhelm (1758—1829) C 3
Sysang Johann Christian (1703—1757), Lipsk A 57
Sysang Johanna Dorothea (Philippin, 1729—1791), Lipsk A 84
Tardieu l'Aine Jean Baptiste (1768—1837), Paryż D 2
Thuryston John A 105
Trohlitz C 3
USS A 17
Wagner Johann Jacob (1766—1834), Lipsk C 3
Warren Charles (1762—1823), Londyn A 105
Woodmann Richard (1750—1810), Londyn A 105
Zucchi Lorenzo? (1704—1779), Drezno A 53
Dane biograficzne opracowano na podstawie Thieme-Becker, Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart, Leipzig 1907—1950.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.