Wskaźnik służący do pomiarustężenia cukru w moszczu lub brzeczce piwnej wyrażonego w g/l lubw stopniach Ballinga oraz do określenia potencjalnej zawartościalkoholu w winie lub piwie (%).
Jeden stopień Ballinga(1°Blg) odpowiada w przybliżeniu 10g cukru w 1l soku(moszczu).
Urządzenie to skalowane jest w temperaturze20°C.
GŁÓWNE ELEMENY MIERNIKA
- pływak (areometr)z naniesionymi trzema skalami (dla stężenia cukru g/l oraz wstopniach Blg); oraz potencjalnej zawartości alkoholu w %,
-probówka - do przeprowadzenia pomiaru,
BADANIEMOSZCZU
W celu dokonania pomiaru probówkę należy wypełnićdo 2/3 wysokości analizowanym moszczem lub brzeczką piwną. Płynnie powinien zawierać cząstek stałych i pęcherzyków gazu. Ilośćpłynu powinna być taka, aby umieszczony w probówce pływak unosiłsię swobodnie, nie dotykał dna i ścianekprobówki.
Przykład:
Załóżmy, że odczyt wyniósłdla badanego moszczu 20 stopni Blg, co odpowiada zawartości 200g/lcukru i oznacza, że potencjalna zawartość alkoholu w winie wynosićbędzie 9,6 %.
UWAGA:
Dla ułatwienia, na skalizaznaczono różnymi kolorami zakresy początkowych stężeń cukru wmoszczu, dla różnego rodzaju win, które chcemy otrzymać:
-obszar bordowy (22 - 25 Blg°) - wina deserowe (słodkie),
-obszar żółty (15 - 22 Blg°) - wina stołowe (wytrawne),
Dlaprawidłowego przebiegu fermentacji ważnym jest by stężenie cukruprzed jej rozpoczęciem NIE przekroczyło22 do 25 Blg°. Jeżelipreferujesz wina bardzo słodkie dodawaj cukier w kilku porcjach np.:w 1, 5 i 12-tym dniu fermentacji. Wino można również dosłodzićpo zakończeniu fermentacji.
BADANIE BRZECZKIPIWNEJ
Pomiaru zawartości cukru w brzeczce piwnej dokonujesię w analogiczny sposób jak dla nastawu wina. Na skali zaznaczonozakres zalecanych początkowych stężeń cukru w brzeczce kolorembursztynowym (8 - 10 Blg°). Fermentację brzeczki piwnej uznaje sięza zakończoną gdy odczyt mieści się w przedziale oznaczonymkolorem zielonym (0 - 2 Blg°).
Szerokość produktu: 2cm
Głębokośćproduktu: 2cm
Wysokość produktu: 25cm